Nieuws uit het veld Eeuwenoude archiefstukken opgedoken Oude foto's in Street Museum NL app Canadese Archivarissen vragen onze steun De vijf liassen van de kerkmeesters van Maassluis. Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Waalwijk en Waspik (kortom alle voormalige kernen van de gemeente Waalwijk) online gezet. De registers van Waspik zijn inmiddels geïndiceerd en dus doorzoekbaar. In het gemeentearchief werkt een kleine groep van medewerkers en vrijwilligers aan het in de computer invoeren van de belangrijkste gegevens uit de volkstellingen en de bevolkingsregisters. Nu de gegevens van Waspik helemaal zijn ingevoerd en op internet staan, wil het archief ook graag de gegevens van Waalwijk en Sprang-Capelle toegankelijk maken, maar daar is hulp bij nodig. Het gemeentearchief is daarom op zoek naar vrijwilligers die van achter hun eigen pc, via internet, mee willen werken aan het indiceren van de overige registers. Aanmelden kan via gemeentearchief@ waalwijk.nl. Het Vlaardingse Stadsarchief dat sinds 2004 ook de belangrijkste archieven van Maassluis herbergt, krijgt met regelmaat nieuwe aanwinsten binnen. Vaak betreft dat archivalia van personen, bedrijven en verenigingen van de laatste 100 jaar. Slechts zeer zelden duiken veel oudere archiefstukken op. Dat 'zeer zelden' was vorige week het geval, toen een postpakketje werd afgegeven aan het Plein Emaus 5 in Vlaardingen. Groot was de verbazing toen bij opening daaruit vijf liassen met enkele honderden facturen en kwitanties van de kerkmeesters van Maassluis uit de periode 1741-1745 tevoorschijn kwamen. De attente, in Deventer woonachtige afzender vermeldde daarbij dat hij deze stapel twaalf jaar geleden bij een stapel oud papier had gevonden en sindsdien bewaard had. Nu hij aan het opruimen was, kwam hij de oude papieren weer tegen, las ergens Maassluis en vond op internet uit dat hij daarvoor in Vlaardingen terecht kon. De kerkmeesters (tegenwoordig meestal kerkvoogden genoemd) waren verantwoordelijk voor de materiële zaken, waarbij de kerkgebouwen (de Groote Kerk en de inmiddels verdwenen Kleine Kerk aan de Hoogstraat) wel de meeste aandacht vroegen. In de stukken wordt gedetailleerd beschreven wie, wat en voor welk bedrag aan de gebouwen verspijkerde. Al met al een belangrijke bron voor de bouwgeschiedenis van de Groote Kerk van Maassluis. Het is raadselachtig hoe deze 270 jaar oude Maassluise archiefstukken in Deventer zijn beland. Omdat de vindplaats bekend is, onderzoekt stadsarchivaris Harm Jan Luth nu wie in het verleden de eigenaren of bewoners van dat pand in Deventer zijn geweest. Wellicht is één van de kerkmeesters van Maassluis ooit naar het oosten des lands verhuisd, met meeneming van de stukken die hij eigenlijk in Maassluis had moeten laten. Al met al een intrigerende geschiedenis. Op donderdag 24 mei lanceerde het Noord-Hollands Archief samen met verhalenplatform Oneindig Noord- Holland de nieuwe app Street Museum NL. Street Museum NL is een gratis app voor smartphones met meer dan 1.000 beelden uit collecties van Noord Hollandse musea en archieven. Deze app haalt het verleden naar het heden en toont oude foto's, ansichtkaarten en schilderijen in het straatbeeld van vandaag. Richt de camera van je smartphone op de historische plek. Street Museum NL herkent waar je bent (wel even GPS aanzetten) en toont een afbeelding van vroeger in het beeld van nu. Zo zie je op je smartphone wat je voorouders zagen toen zij door Noord-Holland liepen. Bij elke afbeelding hoort een ideale 'kijkplek'; op die plek valt het oude beeld precies samen met het hedendaagse beeld. Via Facebook, Twitter of e-mail kun je het historische beeld delen met je vrienden. Handig voor toeristen is dat de app ook toeristische informatie geeft. De Street Museum NL is ontwikkeld naar een idee van het Noord-Hollands Archief (www. noord-hollandsarchief.nl). De Canadese archiefsector wordt geconfronteerd met bezuinigingen op het budget van 20 tot 35%. Ze vragen onze hulp om deze bezuinigingen af te wenden. Op 30 april 2012 stopte Library and Archives Canada (LAC) met het National Archival Development Program (NADP), een programma dat een bijdrage van nummer 5 201 2 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 9