Nieuws uit het veld Tilburg op de Kaart Archivschule Marburg start masterstudie voor records management Waalwijkse bevolkingsregisters online Jf.* l" (1 Screenshot website Tilburg op de Kaart Tilburg is een jonge stad met een oude geschiedenis die haast tastbaar is. Begin mei 2012 lanceerde Regionaal Archief Tilburg een website waarop die tastbaarheid nog eens versterkt wordt: 'Tilburg op de Kaart' (www.tilburgopdekaart.nl). Tilburg op de Kaart haalt gegevens van het hedendaagse Tilburg uit Google Maps en Google Streetview. Die gegevens worden gekoppeld aan de lijst rijksmonumenten en aan databanken van het archief (zoals BeeldOnline met historische foto's) en de TilburgWiki (met historische informatie). Er is bijvoorbeeld van elke straat een beschrijving uit de TilburgWiki op te roepen. Verbindende factor zijn de plattegronden van Tilburg, daterend van 1760 tot nu. De oudst bekende kaart is de 'Kaart van Zijnen' uit 1760. De nieuwste kaart is die van Google. In Tilburg op de Kaart is het mogelijk een oude kaart 'over' een moderne te leggen. Geo-refereren is daarbij van groot belang, zodat geografische punten op elke kaart op dezelfde plek en op dezelfde schaal gepresenteerd worden. De oude kaarten bleken behoorlijk nauwkeurig getekend te zijn. De structuur van de stad uit 1760 past daardoor goed over het huidige stratenplan. De gebruiker kiest zelf welke kaarten te zien zijn, transparant of niet. Als een soort reis door de tijd is de ontwikkeling van de stad te volgen. Daarbij is het mogelijk over punten in de stad informatie op te vragen uit de TilburgWiki, oude foto's erbij te zoeken in BeeldOnline en de hedendaagse plek via Streetview te bekijken. 'Live plukken en presenteren', zo kun je het zien. Hoewel er meer steden zijn met deze software van 'Erfgoed op de Kaart', is de koppeling met verschillende databanken uniek in Nederland. De filosofie van het Regionaal Archief Tilburg: informatie plaatsen op één plek en van daaruit gekoppeld gebruiken door andere applicaties. En ook: gebruik de inhoud van de databases. Stuur het door naar anderen, deel het, gebruik het! Naast het digitaal beschikbaar stellen van archiefmateriaal, is het archief ook actief op Twitter, Facebook, YouTube, Flickr, en andere sociale media. Ook die vinden we terug in Tilburg op de Kaart. De gebruiker kan eenvoudig via sociale media informatie delen met anderen. Naast de webversie is ook een mobiele en een versie in Layar beschikbaar. De Duitse archiefschool in Marburg start een nieuw studieprogramma 'Master of Records Management'. Als een parttime post-doctoraal programma is de studie bedoeld voor academici die na hun afstuderen tenminste twee jaar werkervaring hebben opgedaan. De master is geschikt voor wie werkzaam is in het bedrijfsleven, maar ook voor wie werkt bij de overheid. De studie bestaat uit 21 weken college aan het instituut in Marburg. Daarnaast wordt van de student zelfstandig studeren verwacht, onder meer met behulp van e-learning tools. Naar verwachting start de studie eind 2012. Het succesvol afronden van deze opleiding biedt studenten toegang tot leidinggevende functies van een 'i - ',v «m afdeling records management en het actief begeleiden van de installatie van document management of digitale records management ICT. De inschrijving eindigt op 15 juli 2012. Tot nu toe was het niet mogelijk in Duitsland records management op academisch niveau te studeren. Hiermee verbreedt de Archivschule Marburg het studieaanbod door in te spelen op het groeiende aantal van wettelijke en compliance regels die invloed hebben op informatiebeheer. Sinds 1949 is de Archivschule Marburg in de deelstaat Hessen de centrale hogeschool in Duitsland voor de opleiding van archivarissen. Met het nieuwe masterprogramma vergroot de Archivschule zijn opleidingsprogramma met een actuele beroepsopleiding. Zie voor meer informatie www.archivschule. de/master-of-records-management. Het Gemeentearchief Waalwijk heeft alle scans van de bevolkingsregisters van Baardwijk, Besoijen, Capelle, Pagina uit het Bevolkingsregister van Waspik van 1910-1913. nummer 5 201 2 7

Archievenblad | 2012 | | pagina 7