Van de redactie Colofon Versterking horizontaal archiefgebruik V Citaat van de maand Er moet wel ruimte zijn die bronnen te bestuderen. In de fysieke wereld zijn dat bij voorkeur zo min mogelijk ruimtes waar een onderzoeker terecht moet. René Spork en Ivo Zandhuis zochten uit dat daar de afgelopen jaren verbetering in is gekomen. Daar staat tegenover dat de locaties waar veel archieven liggen, minder geopend zijn. Belangrijker dan ruimte om de bronnen te bestuderen, is dat er bronnen moeten zijn om te bestuderen. De informatiemakelaar moet wel wat te verbinden hebben. Welke rol moet de archivaris spelen op het moment dat een archief gesloten wordt, zoals binnenkort het bisschoppelijk archief van 's-Hertogenbosch? Misschien heeft Erik van der Doe de oplossing: het aanbieden bij Metamorfoze. In aanvullende artikelen in Od en Archievenblad gaan Stinie Francke en Jacqueline Schuurman Hess in op het interbestuurlijk toezicht. De rol van inspecteur is die van objectieve en onafhankelijke beoordelaar van de kwaliteit van beheersing van de informatiehuishouding. Een paar pagina's verderop pleit columnist Luud de Brouwer voor de versterking van het horizontaal archiefgebruik. Archiefdiensten en archivarissen niet als beheerder van informatie, maar als informatie makelaar: een objectieve en onafhankelijke beoordelaar van de kwaliteit van gebruik van informatie. Archivarissen als spin in het web. Dat is prima wanneer die bronnen goed bewaard worden, samen met de context van ontstaan en beheer. In hun artikel en Jaarboek laten Charles Jeurgens en Ton Kappelhof zien dat koloniaal archief louter bron van onderzoek is, maar zelf ook onderwerp van onderzoek moeten zijn. Het zijn bronnen, gemaakt en aangepast door diverse partijen in diverse settings. Het is de taak van de archivaris om niet alleen naar de bronnen te verwijzen, maar ook het ontstaan en de vorming van die archieven te duiden. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "Makelaars zijn onbetrouwbaar." Vele uitingen op internet 4 2012 nummer 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline de Hart, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Gerrit Kouwen- hoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Foto: Maurice Lipsch Fotografie Aap: Suzanne Danelius ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin juli 2012.

Archievenblad | 2012 | | pagina 4