Heb je veel samengewerkt met collega's? "Als provinciale archiefinspecteurs met medewerkers waren we met zo'n twintig personen. We hadden een soort taakverdeling. En vanaf 1992 was ik ook archiefinspecteur in Friesland en Groningen. Soms kreeg ik daar meer voor elkaar dan in Drenthe. Op technisch gebied durfden ze hier wel iets aan (zoals meteen al twee IBM 6-tekst- verwerkers aanschaffen), maar niet zo op het gebied van het archiefgebeuren zelf. Met de IBM-machines heb ik wel 19e-eeuwse gemeentearchieven laten indiceren, toen de archiefdiensten nog nergens over computers beschikten en er alleen maar over konden praten. Maar ik heb bijvoorbeeld nooit voor elkaar gekregen dat de provincie Drenthe het genormeerde papier zelf is gaan gebruiken." zelfstandige gemeente is ontstaan in 1795 in de tijd van de Bataafse revolutie en niet in 1807, zoals vaak wordt aangegeven. Revolutie was tot de jaren 1960 een negatief begrip. In 1805 werd Drenthe weer een apart departement, maar van 1798 tot 1805 hoorde het bij Overijssel. Daarom zijn de bronnen van die tijd in Zwolle te vinden en niet in Assen. In Drenthe zijn ze daardoor te weinig geraadpleegd (voor 1795 was Assen onderdeel van het kerspel Rolde)." "Toen ik 60 was ging ik drie dagen in de week werken. Maar zo had ik te weinig tijd om mijn werk te doen en daar werd ik bijna overspannen van. Daarom ben ik in 2005 gestopt. Dat kon want ik had toen 39 jaar gewerkt (op school en bij het archiefwezen) en de Archiefschool werd voor één pensioenjaar gerekend." "Ik ben een tijdje bezig geweest met een proefschrift Grieks, maar daar ben ik in Assen mee gestopt. Ook vanwege het missen van de context. Het komt te ver van je af te staan. Als tweede bijvak heb ik middeleeuwse muziekwetenschap gedaan bij Jos Smits van Waesberghe. Daar ben ik mee doorgegaan: vanaf 1980 heb ik muziekcursussen gedaan en heel veel geleerd door zelfstudie. In 2004 ben ik dirigent geworden van de Schola Cantorum Gregoriana hier in Assen. Op het moment zijn we officieel één van de vier parochiekoren in Assen, maar er zitten ook twee protestantse predi kanten in het koor en we zingen soms in protestantse diensten. Ik heb een eigen website voor renaissancemuziek, ik speel blokfluit en clavecimbel en arrangeer daar ook voor." Duparcprijs 1975. F.J. Duparc overhandigt de door hem ingestelde prijs voor het eerst. Achter zijn mouw is Arnolds dochter Marianne nog net zichtbaar (fotograaf onbekend). "Het lukte me wel om tussendoor studie te doen en te publiceren. Veel over onderwerpen op het vakgebied van de archivistiek, maar ik heb ook geschreven over de regionale (bestuurs)geschie- denis. Zoals Van klooster tot museum, de geschiedenis van het gebouwen complex van de provincie, nu het Drents museum. En over de organisatie van Drentse waterschappen, over de gemeenten Diever en Assen. Het is altijd wat weggemoffeld dat Assen als Wat zijn je hobby's? Afscheid in 2005. Als cadeau werd een tuintafelset geschonken, die hier symbolisch wordt aan geboden. Op de voorgrond kleinzoon Jochem die een muzikaal aandeel had in het afscheidsfeestje (fotograaf onbekend). 44 2012 nummer 5

Archievenblad | 2012 | | pagina 44