Burgerlijke stand "Ja, dat begon in 1978. Ik had natuurlijk ervaring met lesgeven in het voortgezet onderwijs. Bovendien had ik als provinciaal inspecteur de moeite genomen om veel archieven van gemeenten en waterschappen door mijn handen te laten gaan. Ik had dus veel gecontroleerd en veel kennis opgedaan van de lagere overheden. Jos Wieland, rijksarchivaris in Limburg en daarna in Flevoland, was directeur van de Archief- school. Ik heb tot 1995 gedoceerd, eerst voor middelbaar archiefambtenaar, later ook voor hoger. De opleiding duurde toen nog ongeveer anderhalf jaar met stage. Zeker degenen die een stageplek hadden bij een rijksarchiefdienst konden daar vaak blijven. Ik moest er verlof voor opnemen om les te kunnen geven, Arnoldus Johannus (met spelfout) Maria den Teuling "Als zaakdeskundige heb ik in de Commissie Valk gezeten (1993-1994). Gerrit Valk was Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, maar hij is ook archivaris van de gemeente Alkmaar geweest. Zijn commissie deed onder zoek naar de veronderstelde opzettelijke vernietiging van de archieven van inlichtingendiensten. Dat zou zijn gebeurd met een beroep op de nationale veiligheid in opdracht van secretaris-generaal Hoekstra van Algemene Zaken. Belanghebbende historische onderzoekers hadden het aan de orde gesteld. We hebben toen een dik rapport samengesteld, waarvoor we ook voormalige ministers hebben geïnterviewd. Ik heb zo ook archief materiaal gezien dat andere archi varissen nooit zagen, maar ik had wel geheimhoudingsplicht en dat hebben latere archivarissen die het inventa riseerden ook. Achteraf is dat dus kennis waar je niet zo veel aan hebt." praktisch uitvoerbaar rapport van de Koninklijke Bibliotheek. Dat hebben zij eruit geschrapt, maar de omissies die zo ontstonden zijn niet gerepareerd. In de bouwregels staan wel verwijzingen naar formele (NEN-)normen, maar die bevatten vrijwel alleen rekenmethoden en geen prestatie-eisen, zoals het ministerie beweert. Alle angels en alles wat body had, is eruit gehaald. Het is allemaal zo algemeen mogelijk gemaakt." Je bent toch ook jarenlang docent van de Archiefschool geweest? Naam: 1 oktober 1944 te Koewacht, Zeeland Burgerlijke staat: gehuwd, 4 kinderen, 9 kleinkinderen Studies: klassieke talen (UvA 1970), hoofd vak Grieks, bijvakken Latijn en middeleeuwse muziekwetenschap, opleiding hoger archiefambtenaar Werk: 7 jaar leraar klassieke talen, stagiair gemeentearchief Amsterdam, provinciaal archiefinspecteur in Drenthe, Fryslan en Groningen, docent ordenen en beschrijven aan de Rijksarchiefschool(1963-1988) Hobby's: muziek, fotografie, kamperen lezen, wandelen maar daar kon ik mijn atv-dagen voor gebruiken." Piraatjol gebouwd door vader, aan de steiger van een watersportcentrum in Wormer, 1958 (foto part. coll.). Zelfportret uit 1965. En dan is er natuurlijk ook nog 'Archiefbeheer in de praktijk'. "Klopt. Eric Ketelaar had mij daarvoor gevraagd. Ik ben vanaf het allereerste begin, 25 jaar geleden, redacteur geweest. Samen met Eric en Arend van Giessel en later Job van Wijngaarden, die archivaris waren bij Hoogovens (een paar keer van naam veranderd, nu Tata Steel) in IJmuiden. Ik werk nog wel mee aan de redactie, in zoverre dat ik mijn eigen kopij actualiseer. Maar ik mis wel de kennissen en het referentiekader nu ik niet meer actief ben als archief inspecteur. Daarom ben ik blij met de nieuwe redacteuren Rob Kramer, Hans Waalwijk, Ronald Kerpershoek en Ingmar Koch." Zijn er verder nog opmerkelijke zaken waar je aan hebt meegewerkt nummer 5 2012 43

Archievenblad | 2012 | | pagina 43