- u vP r v j^B Eerste communie, 3 mei 1950 (fotograaf onbekend). te kijken of dat wat voor mij was. Dat was het inderdaad. Die oom in kwestie heb ik nooit meer gesproken. Omdat er in die tijd geen vacatures waren bij het onderwijs, hoefde ik niet af te haken op de Archiefschool. Van september 1973 tot december 1974 heb ik stage gelopen bij het gemeentearchief van Amsterdam in dat gebouwencomplex aan de Amsteldijk. Omdat daar nog tijd voor was, heb ik aan het eind van mijn stageperiode een artikel geschreven. Dat ging over de 18e en 19e-eeuwse koopmansboekhouding. Daar heb ik nog de Duparc-prijs voor gekregen." "Mijn eerste kennismaking met archief en administratie was overigens een vakantiebaan op het hoofdkantoor van Albert Heijn, waar ze toen nog met ponskaartenmachines werkten (de 'Hollerith'). Dat was dus mijn eerste kennismaking met de automatisering, iets dat mijn hele carrière bij de archief inspectie toch wel heeft bepaald." En daarna ging je naar Assen? "Ja, ik ben van 1975 tot 2005 provinciaal archiefinspecteur in Drenthe geweest. Of preciezer: eerst was ik medewerker van de rijksarchivaris in Drenthe Jan Heringa, die in 2010 is overleden. En na ander half jaar werd ik inspecteur. Al vrij snel deed ik er landelijke dingen bij, zoals het secretariaat van het Landelijk Overleg van Archiefinspecteurs, het secretariaat van commissies voor provinciale vernietigingslijsten (later dus selectielijsten), de KVAN-commissie Regeling Archiefruimten (1978) en een commissie voor de kwaliteitseisen voor papier (1979-2005). Vanaf 1980 heb ik in het ICA Committee on Archives Buildings and Equipment gezeten." Dus zo kwam je ook in het buitenland? "Ja, ik ben naar ICA-congressen geweest in Bonn, Londen, Parijs en Wenen. En voor het committee waren er tussentijdse vergaderingen in andere plaatsen, meestal de archiefdiensten. Zo ging ik naar Edinburgh, naar een jachtslot in Slowakije, naar Turijn, Sevilla, Washington, Bern en ook naar Avignon, in een vleugel van het pauselijk paleis. Toen ik zelf gastheer was zijn we in Amsterdam en Groningen geweest. De provincies Drenthe en Ij r- - f r Op de kleuterschool in IJmuiden, 1949-1950 (fotograaf onbekend). Groningen hebben mij daarvoor altijd de ruimte gegeven." "Landelijk heb ik ook nog meegewerkt aan de uitvoeringsregelingen bij de herziening van de Archiefwet rond 1995. Ik heb als secretaris van het landelijk overleg van archiefinspecteurs de concepten gemaakt van de voorschriften voor de materialen en de bouw en inrichting van archiefbewaarplaatsen (artikel 11 en artikel 13) rond 1995. Deze moesten na 10 jaar volgens de oorspronkelijke bedoeling worden herzien, en daarvoor zijn in 2003 drie commissies ingesteld, die drie gemo derniseerde regelingen hebben ontworpen. Ik zat alleen in die voor de materialen, waaraan ik ook na mijn FPU nog heb meegewerkt. In 2010 zijn de drie regelingen als één Archiefregeling van kracht geworden. Ik ben niet zo tevreden over dit eindresultaat. Eén of meer ambtenaren, die absoluut geen materiedeskundigheid hadden, hebben op het ministerie op een ondeskundige manier de drie concept-besluiten bij elkaar gevoegd. Alle verbeteringen hebben ze eruit gehaald. Zo hadden wij in de regeling voor materialen een verwijzing naar een uitstekend en 42 2012 nummer 5

Archievenblad | 2012 | | pagina 42