"Automatisering bepaalde mijn carrière" In gesprek met Arnold den Teuling Als leraar klassieke talen en oude geschiedenis had hij niet zoveel met jonge tieners, maar gelukkig werkte een oom bij de archieven en dat was aanleiding daar eens te gaan kijken. Dertig jaar lang was hij provinciaal archiefinspecteur in Drenthe, later ook in Friesland en Groningen. Hij was docent aan de Archiefschool, redacteur van Archiefbeheer in de praktijk en zat in heel wat landelijke en internationale commissies. Arnold den Teuling: een veelzijdig archivaris. Waar en wanneer ben je geboren? "Ja, wij zaten in het bevrijde gedeelte, maar de Duitsers zaten nog op Walcheren en in Breskens. Je kon de beschietingen horen en de Duitsers schoten geregeld V2's, bestemd voor Antwerpen, over ons heen. Maar daar heb ik natuurlijk zelf geen herinneringen aan." "Neen, in 1948 zijn we naar Noord Holland gegaan. Mijn vader werkte toen bij de belastingen. Eerst in IJmuiden, daarna in Haarlem en ten slotte in Zaandam. Hij was gespecialiseerd in de omzetbelasting en heeft het altijd jammer gevonden dat de BTW werd ingevoerd. Mijn vader leeft nog en woont in Zaandijk. Daar ging ik als oudste van zes kinderen ook naar het katholieke vervolgonderwijs en deed er eindexamen in 1962." Ging je daarna naar de universiteit? "Ja, ik ben redelijk snel het huis uit gegaan. Na anderhalf jaar als spoor student, ging ik in 1963 op kamers in Amsterdam, bij particulieren in de Rivierenbuurt. In 1967 zijn we getrouwd en we kregen bij de Stichting Studenten huisvesting een voormalige bejaarden woning in de Jordaan. Die woningen bestaan nu nog. Oorspronkelijk waren ze rug aan rug gebouwd, later zijn ze samengevoegd." "Na mijn kandidaatsexamen aan de universiteit ging ik bij het onderwijs. Ik heb zeven jaar les gegeven in klassieke talen en oude geschiedenis. Dat deed ik in Alkmaar, Hoorn, Amsterdam en Hilversum. We woonden toen in Huizen in 't Gooi. Maar ik kon niet zo goed met jonge tieners opschieten." Foto Marlies Bosch (www.boschphotography. Dick Deuzeman "Ik ben in 1944 geboren in Koewacht in Zeeuws-Vlaanderen bij de grens met België. Mijn familie komt niet uit Zeeland. Mijn moeder komt uit Noord Holland en mijn vader uit Bolsward. Hij was toen werkzaam bij de douane." Zeeuws-Vlaanderen was toen zeker al bevrijd? Hebben jullie lang in Koewacht gewoond? Hoe ben je bij de archieven terechtgekomen? "Ik had een oom die werkte bij de archieven en dat gaf aanleiding om eens Eerste stappen buiten op de kasseien van de Hoofdstraat in Koewacht, met vader op de achtergrond, 1946 (foto part. coll.). nummer 5 2012 41

Archievenblad | 2012 | | pagina 41