'iWp Inhoud 4} Heeft de studiezaal nog toekomst? Metamorfoze archieven- traject wordt ABC. Van Breda tot Tokio: nieuwe projecten in 2010 en 2011 Het nationaal conserverings programma Metamorfoze is opnieuw ingericht. Het archie- ventraject heet voortaan ABC: traject Archieven en Bijzondere Collecties. Subsidiëring van conservering en digitalisering van waarde volle en kwetsbare archieven gaat gewoon door. 'Koloniale archieven': een begrip onder de loep 11 w "Automatisering bepaalde mijn carrière." In gesprek met Arnold den Teuling Als leraar klassieke talen en oude geschiedenis had hij niet zoveel met jonge tieners, maar gelukkig werkte een oom bij de archieven en dat was aanleiding daar eens te gaan kijken. Dertig jaar lang was hij provinciaal archiefinspecteur in Drenthe, later ook in Friesland en Groningen. Hij was docent aan de Archiefschool, redacteur van Archiefbeheer in de praktijk en zat in heel wat landelijke en internationale commissies. Arnold den Teuling: een veelzijdig archivaris. "Archiefinstellingen zijn geslo ten bolwerken geworden", aldus de stelling van een aantal historici. Namens de redactie van het Archievenblad vragen René Spork en Ivo Zandhuis zich af in hoeverre dat waar is: gaat digitale dienstverlening ten koste van fysieke dienstverle ning? Namens Brain buigen Willem Boudestein en Rens Frommé zich over de vraag of de studiezaal sowieso nog toekomst heeft, want digitaal aanbod is en blijft de norm. Martin de Bruijn ten slotte, ziet de toekomst zonnig in: hij bezingt enthousiast de onlangs geopende nieuwbouw van zijn organisatie. Een drieluik. René Spork en Ivo Zandhuis Willem Boudestein en Rens Frommé Martin de Bruijn I In juni wordt - onder de titel Colonial Legacy in South East Asia. The Dutch archives - een nieuw S@P-Jaarboek gepresenteerd, met koloniale archieven als onderwerp. Deze archieven staan op verschillende manieren volop in de belangstelling. Dick Deuzeman I 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 13 Open! Heeft de studiezaal nog toekomst? 13 Archiefinstellingen in toenemende mate gesloten bolwerken?, René Spork en Ivo Zandhuis 16 De toekomst van de studiezaal: fysiek of digitaal?, Willem Boudestein en Rens Frommé 18 Nieuwbouw Regionaal Archief Rivierenland open voor publiek, Martin de Bruijn 20 Metamorfoze archieventraject wordt ABC. Van Breda tot Tokio: nieuwe projecten in 2010 en 2011, Erik van der Doe 25 Versterking horizontaal archieftoezicht, Stinie Francke en Jacqueline Schuurman Hess 29 'Koloniale archieven': een begrip onder de loep, CharlesJeurgens en Ton Kappelhof 33 Column 35 KVAN Nieuws SNAAI Lab 37 Uitgelezen 39 Agenda 41 Burgerlijke Stand: "Automatisering bepaalde mijn carrière." In gesprek met Arnold den Teuling, Dick Deuzeman nummer 5 201 2 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 3