Agenda Tentoonstelling 'Gelukkig hebben we de foto's nog' Het Zeeuws Archief heeft de tentoon stelling 'Gelukkig hebben we de foto's nog. De vroegste portret- en monumenten fotografie in Veere' samengesteld. Daarin wordt onder meer de ontwikkeling van de fotografie op Walcheren en in Veere in het bijzonder getoond. Vanaf 1842 waren in Middelburg professionele portretfotografen werkzaam. In hun ateliers maakten ze daguerreotypie-portretten en andere fotografische opnamen. Inwoners van Veere lieten zich hier fotograferen. Aan het eind van de negentiende eeuw kwam er ook een fotografisch atelier in een Veerse kern. De tentoonstelling geeft ook informatie over de fotografen die destijds in de Walcherse regio werkzaam waren. De meest productieve fotografen waren de in Vrouwenpolder geboren Hendrik Hermanus Roelse (1832-1872) en de uit Keulen afkomstige Carl Wilhelm Bauer (1844-1911). Zij verdienden vooral de kost met het maken van portretten. Vanaf 1869 gaven nationale overheden zoals Rijkswaterstaat en de Rijksadviseurs voor Monumenten opdracht om architectuur te fotograferen. In dit kader fotografeerde de Amsterdamse architectuurfotograaf Pieter Oosterhuis (1816-1885) tussen 1870 en 1873 de werken aan de sluizen bij Veere. Door de lens van de camera's van Roelse, Bauer en Oosterhuis krijgt de bezoeker een romantisch beeld van vroegere inwoners van Veere, verdwenen gebouwen en oude stads- en dorpsgezichten. Bijzonder is de negentiende-eeuwse camera die het Cameramuseum in Zierikzee voor deze tentoonstelling in bruikleen heeft gegeven. Van veel oude foto's uit de geschiedenis van Veere is niet bekend wie of wat ze voorstellen. Evenmin is bekend wanneer en door wie de foto werd gemaakt. Het onderzoek dat vooraf ging aan de tentoonstelling, heeft op dit gebied een aantal nieuwe feiten opgeleverd. Mede dankzij de goede zorg voor de kwetsbare foto's door het Zeeuws Archief, de Zeeuwse bibliotheek en diverse particulieren, kan de Veerse geschiedenis nu verder worden ingekleurd. 'Gelukkig hebben we de foto's nog': zo is belangrijke historische informatie bewaard gebleven. Bijeenkomst Van 24 tot en met 28 september 2012 wordt in de Bonbonnière in Maastricht het tweejaarlijkse wereldcongres genealogie (International Congress of Genealogical and Heraldic Sciences) gehouden. Tijdens deze grootse happening - die in 2010 in Stuttgart plaatsvond - komt alle genealogische expertise bij elkaar. Wetenschappers van over de hele wereld komen hier naartoe. En er is meer: het is ook altijd een ontmoetingsplaats voor de vele amateurgenealogen, uitgevers en andere commerciële partijen (antiquariaten, beroepsgenealogen et cetera). Het vijfdaagse congres heeft als thema 'Grenzen in genealogie en heraldiek'. Flankerend aan het wereldcongres organiseert het RHCL - samen met het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG), de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV) en het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) - op woensdag 26 Cursus Studiedag: Baas over eigen metadata? DEN organiseert in samenwerking met het project Digitale Collectie NL een studiedag over hergebruik van metadata. Metadata zijn een essentieel instrument om cultureel erfgoed vindbaar te maken. Databases met metadata behoren tot de standaard dienstverlening van een erfgoedinstelling. Veel instellingen zitten met vragen over het vrijgeven van hun metadata. Behoren je metadata tot het publieke domein? Of bieden metadata ook een exclusiviteit waarmee je inkomsten kunt verwerven? Europeana aggregeert metadata van erfgoedinstellingen uit heel Europa, maar stelt daarbij als voorwaarde dat de metadata volledig vrij zijn voor hergebruik, ook commercieel. Veel instellingen hebben aangegeven hier moeite mee te hebben. Is dit een overdreven bezitsdrang van de instellingen en is 'zo open mogelijk' inderdaad het beste businessmodel, of is het toch verstandig beleid zoveel mogelijk baas te blijven over je eigen metadata? Deze bijeenkomst helpt je om je eigen positie te bepalen. Tijdens de ochtendsessie zetten enkele sprekers de voors en tegens van open metadata op een rij. Ook lanceert het project Digitale Collectie NL officieel de nationale aggregator van digitaal erfgoed. In de middag komen in workshops enkele praktische aspecten van het publiceren en delen van metadata aan de orde. 1 mei - 31 oktober 2012 Info: http://www. de vierschaar. nl/ Locatie: Stadhuismuseum De Vierschaar, Veere 24-28 september 2012 'Famillement' tijdens Wereld congres Genealogie en Heral diek september het zogenaamde 'Famillement', een grootschalige genealogische manifestatiedag op verschillende locaties in de stad. Het gebouw van het RHCL zal hierin een centrale plaats krijgen. De ambitie is om er een echt evenement voor familiegeschiedenis van te maken. Lezingen, een antiquarenbeurs, 'inloop spreekuren', een tentoonstelling en nog nader in te vullen activiteiten staan op het programma. Voor het Famillement hebben zich inmiddels al circa 40 exposanten uit binnen- en buitenland aangemeld. Info: http://congress2012.info en www. rhcl.nl/page.asp?id=1573 Locatie: Maastricht 28 juni 2012 Info: www.den.nl/nieuws/bericht/3466 Locatie: Geldmuseum, Utrecht Kosten: 95,-, inclusief toegang tot het Geldmuseum nummer 5 2012 39

Archievenblad | 2012 | | pagina 39