Verbinden is belangrijker dan verwerven m t :mu 2 v* V y Vfe J UKJ V- y /v. voortdurend in beweging is en zich ontwikkelt - los van of dat ten goede of ten kwade is - willen wij grip krijgen en houden op al die dynamiek. Controleren. Niet alleen in onze eigen dienst en depots, maar ook in de administratie en bij particulieren die onze toeleveranciers zijn. De archief inspecteur is een deurwaarder en de wet, AMVB en Archiefbesluit, zijn onze papieren dwangmiddelen. Per definitie achter de feiten aanlopend, kijken we voortdurend de actualiteit in de rug. met heemkundekring of oudheidkamer. Waarom eigenlijk? Is het een probleem als mensen daar hun documenten of foto's achterlaten? We moeten af van die verzamelwoede die ons drijft. Als anderen op hun eigen digitale speelveldje informatie willen bewaren en toegankelijk maken dan moet dat kunnen. De informatiemakelaar struint het internet af en ontdekt waar relevante informatie te vinden is die voor zoekvragen die op ons bordje komen nuttig kan zijn. Dan ben je pas echt aan het makelen. Je verbindt informatie en vraag. Makelen doe je volgens mij vooral met dingen die niet van jou zijn. Je bent bemiddelaar tussen aanbieders van informatie en de (online) bezoeker die een vraag stelt. Luud de Brouwer Column Er komt langzaamaan steeds meer concurrentie voor de archivaris en archiefdienst anno 2012. Archief Eemland komt met de publieks- archivaris op de proppen, terwijl elders de familiearchivaris zijn intrede doet. Beiden zijn enigszins geïnspireerd op de citizen archivist die in de Verenigde Staten zijn oorsprong vindt. De familie archivaris kan binnen de grenzen van genealogieonline.nl zijn of haar gang gaan. De paperassen van de familie kunnen daar een plaats krijgen, gekoppeld dan wel los van alle familiegegevens die al bekend zijn. Natuurlijk kun je er ook een verhaal vertellen, geïllustreerd en al. Je mag die informatie delen met een selecte groep of iedereen. Of niet. Weer een reden minder om met de lokale of regionale archiefdienst in zee te gaan met je papieren of digitale nalatenschap. Binnen het domein van de familie archivaris kwam ik via een tweet op het spoor van de huisdetective die met de opdrachtgever op zoek gaat naar verhalen over panden en bewoners. Dat levert in sommige gevallen ook weer online informatie op, zoals bij pietheinstraat.nl. Opnieuw zijn de archiefwebsites overbodig. Terwijl archiefdiensten krampachtig proberen met allerlei 'mijn archief'-varianten hun bezoekers een digitaal thuis te bieden, vinden die dat steeds vaker ergens anders. Eenvoudiger ook, zonder drempels met allerlei eisen waar ze aan moeten voldoen. Ze zoeken het lekker zelf uit. Dan praat ik nog niet over alle mensen die op fora en weblogs geschiedenis vastleggen, verhalen vertellen en historische documenten uploaden. Shift happens. The cloud rules. We moeten niet proberen alles in eigen hand te krijgen of te houden. Informatie is altijd en overal beschik baar, niet meer op de eigen HD maar in the cloud. Waarom acquireren we nog langer als linken ook volstaat? We stoppen met collectioneren en gebruiken een digitaal netwerk dat de informatie in kaart brengt. Vervolgens nemen we volwaardig deel aan sociale netwerken en helpen mensen aan informatie. Dan worden we inderdaad de informatiemakelaar die we pretenderen te zijn. Niet zoals nu waarbij we alleen onze eigen informatie 'makelen'. Ik denk dat er in de den lande nog regelmatig de strijd wordt aangegaan Het DNA van archivarissen bevat teveel behoud en beheer. Terwijl feitelijk alles a Het sociale internet biedt een enorme rijkdom aan informatie, relevant en irrelevant. In staat zijn om daar je weg in te vinden en op basis van die kennis klanten te helpen, dat moet de expertise van de informatiemakelaar zijn. Dan ben je inmiddels geen archivaris meer. Die verzamelaar oude stijl is heel druk met het beheren van de eigen, beperkte informatie. De archivaris zit nog te prutsen aan e-depot versie 143.23A bèta. De infor matiemakelaar beheerst dan het speel veld. Die laat iedereen in zijn waarde en weet allerlei V? particuliere initiatieven op waarde te schatten. Digitale dienstverlener pur sang. Wie durft die stap te zetten? Luud de Brouwer hoofd Regionaal Archief Tilburg. Tekening: Peter Vlot. nummer 5 2012 33

Archievenblad | 2012 | | pagina 33