Versterking horizontaal archieftoezicht Het toezicht op informatiemanagement verandert. De Wet revitalisering komt eraan en de daarbij eerder besproken Kritische Prestatieindicatoren (KPI's) zijn onvoldoende om het horizontale toezicht te versterken.1 Dat spraken Irmgard Broos, Marianne Loef en Ria van den Heuvel in Archievenblad 2011/9 en Peter Diebels in Od/11 al uit. Stinie Frankce en Jacqueline Schuurman Hess schrijven in twee elkaar aanvullende artikelen in Od en Archievenblad over de beperkingen en het gebruik van de KPI's en wat van de archiefinspectie verwacht mag worden. Attitude en cultuur Maar ook de wijze van het uitoefenen van toezicht zou meer gebaseerd moeten zijn op breed geaccepteerde en beproefde methoden en technieken. ■I 25 Stinie Francke en Jacqueline Schuurman Hess I In dit artikel gaan we er vanuit dat de term interbestuurlijk toezicht gelijk is aan verticaal toezicht, dat wil zeggen het formele toezicht dat vanuit een hogere bestuurslaag wordt uitgeoefend op de 'onder toezicht gestelde'. Horizontaal toezicht staat voor de mate waarin deze laatste organisatie maat regelen heeft genomen om de mate van intern toezicht en interne controle op een zodanig niveau van beheersing te brengen dat de toezichthouder daar in hoge mate op kan vertrouwen en steunen.2 Met het horizontaal toezicht bij gemeenten wordt gedoeld op de verantwoording van het college aan de gemeenteraad, conform de wettelijke spelregels zoals deze in het kader van het duaal bestuur in Nederland ingang hebben gevonden. In een brochure van de VNG over het in 2005 door de Belastingdienst bij de gemeenten ingevoerde horizontaal toezicht valt het volgende te lezen: Horizontaal toezicht is naast een kwestie van spelregels nadrukkelijk ook een kwestie van attitude en organisatiecultuur. Het gemeentebestuur en het gemeentelijke management moeten deze houding zichtbaar uitstralen en uitdragen, organisatiebreed uitrollen en ook organisatorisch en personeel beleggen." Verantwoord horizontaal toezicht heeft betrekking op het gehele systeem van checks en balances binnen de bedrijfsvoering, in het bijzonder de communicatieve, de culturele en de ethische standaarden waaraan de organisatie zich conformeert. Het organisatorisch en personeel beleggen houdt in dat er binnen de gemeente een goed functionerend systeem bestaat waarin risico's, normen, beheers maatregelen, producten, werkprocessen en interne controle zijn vastgelegd en beschreven. Ten aanzien van het toezicht op de archieven (lees: de informatiehuishouding) ontstaat er bij doorvoering van horizontaal toezicht een uitzonderlijke positie. De gemeentearchivaris is namelijk belast met het toezicht op de niet naar een archiefbewaarplaats over gebrachte archiefbescheiden. In artikel 32 tweede lid van de Archief wet 1995 staat: "Ten aanzien van het beheer van de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen, voor zover deze archiefbescheiden niet zijn overgebracht naar een archief bewaarplaats, is, onder de bevelen van burgemeester en wethouders, met het toezicht op de naleving van het bepaalde bij of krachtens deze wet belast de gemeentearchivaris. Met betrekking tot dit toezicht stelt de gemeenteraad een verordening vast, welke aan gedeputeerde staten wordt medegedeeld." We hebben met de gemeentearchivaris dus al te maken met een interne toezichthouder. De toezichthoudende taak wordt namens de gemeentearchivaris uitgeoefend door de gemeentelijke archiefinspecteur. Naar onze mening kan de interne toezichthouder een essentiële rol vervullen in de totstandkoming van en de controle op het interne beheers systeem. Daarmee zou in belangrijke mate voldaan kunnen worden aan de wettelijke eisen ten aanzien van de gemeentelijke informatiehuishouding. Bedacht moet worden dat de interne toezichthouder zelf ook deel uitmaakt van dit systeem. Zoals gezegd is een nummer 5 2012

Archievenblad | 2012 | | pagina 25