Het nieuwe archieventraject: ABC Er is een apart Metamorfoze ABC-team geformeerd op het Nationaal Archief. Aan de hand van twee documenten in de vorm van een invul-pdf - het 'Inventarisatieformulier conservering' (voorheen het Model conservering) en de 'Lijst van scaninstructies voor het digitaliseringsbedrijf' - vindt een gesprek plaats met adviseurs conservering en digitalisering om de instelling verder te helpen het projectvoorstel uit te werken. Na goedkeuring van het project volgt een startgesprek waarbij de afspraken met externe partijen (digitaliseringsbedrijf, restauratieatelier) worden vastgelegd. Het Nationaal Archief begeleidt de praktische uitvoering van het project. Bureau Metamorfoze, gehuisvest op de KB, is het aanspreekpunt voor projectaanvragen, coördineert alle Metamorfoze projecten en zorgt voor het financieel beheer. In 2012 bestaat Metamorfoze 15 jaar. Op 6 november is er daarom een bijzondere bijeenkomst (zie de website voor meer details). Ruim voordat eind 2011 het kabinetsbesluit viel tot samengaan van Nationaal Archief en KB was Metamorfoze al een mooi voorbeeld van samenwerking tussen beide instellingen. En met de omvorming naar een ABC-traject liep het ook vooruit op ontwikkelingen in het samengaan van papieren erfgoedcollecties van archieven, bibliotheken en musea. Want wat maakt het uit waar het materiaal is gevormd of waar het ligt? Uiteindelijk gaat het om behoud en toegankelijkheid van ons papieren erfgoed, of het zich nu in een magazijn of in een depot bevindt. Wat is er niet veranderd? Metamorfoze blijft goed nieuws, er is nog steeds subsidie voor het behoud van 'nood lijdende archieven'. Voortaan is er weer elk half jaar (voor- en najaar) een beoordelingsronde voor projectvoorstellen. totaal stonden 28 mannen terecht, waarvan er zeven de doodstraf kregen en zestien levenslang. Het tribunaal bestond uit elf rechters, één uit elk van de overwinnende landen. Daaronder was ook de Nederlandse rechter B.V.A. Röling, die veelal een afwijkende mening had. Elk van de landen kreeg een set van de processtukken. De collectie bij het NIOD lijkt de meest complete van alle te zijn, die bovendien de eigen aantekeningen van Röling bevat alsmede de stukken van de Nederlandse delegatie. Er is inmiddels een nieuw Handboek Metamorfoze ABC (2011) dat met de onderliggende documenten is te downloaden via de website van Metamorfoze (www.metamorfoze.nl). Het Nationaal Archief speelt ook in de voorbereiding van projecten een rol. In het nieuwe ABC-traject is er meer aandacht voor conservering. Voor de uitvoering van conserverende handelingen zijn in de Richtlijnen Conservering Metamorfoze ABC (2011) kwaliteitseisen opgesteld. Zo mogen conserveringshandelingen alleen worden uitgevoerd door een restaurator die voldoet aan de toelatingseisen die door de Vereniging Restauratoren Nederland worden gesteld aan het lidmaatschap. Ook wordt er een restauratieverslag gevraagd na afloop van de werkzaamheden. Erik van der Doe coördinator Archieven en Bijzondere Collecties Metamorfoze. Voor het Tokio Tribunaal stonden 28 mannen terecht voor oorlogsmisdaden in Azië tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Nederlandse jurist B. V.A. Röling was één van de elf rechters (coll. NIOD Amsterdam). 24 2012 nummer 5

Archievenblad | 2012 | | pagina 24