Universiteitsbibliotheek Amsterdam: Collectie geannoteerde boek- veilingcatalogi (1801-1939) Museum Volkenkunde: Archief Rijks Ethnografisch Museum (1837-1961) Het in 1837 opgerichte Rijks Ethnografisch Museum, het latere Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, behoort tot de drie oudste op wetenschappelijke grondslag ingerichte etnografische musea ter wereld. Het archief omvat gegevens over herkomst en context van de in de loop der jaren verder uitgebouwde rijkscollectie volkenkundige voorwerpen. Vanwege het uitgangspunt van wetenschaps beoefening waren er nauwe banden met de Leidse universiteit en de musea voor oudheden en natuurhistorische collecties. Daarmee vormt het tevens een bron voor de ontwikkeling van negentiende- en twintigste-eeuwse antropologie en museologie in Nederland. Koninklijk Instituut voor de Tropen: Archief Koloniaal Instituut deel II (1858-1950) Het in 1910 opgerichte Koloniaal Instituut te Amsterdam (ontstaan uit het Artis Ethnografisch Museum in Amsterdam uit 1858 en het Koloniaal Museum in Haarlem uit 1864) had als doel het verzamelen en verbreiden van kennis over de overzeese gewesten. Na 1950 richtte het zich meer op de tropen in het algemeen. Waar in een eerder project van Metamorfoze gekozen is voor een selectie van de ontwikkelingen in de volkenkundige en politieke geschiedenis verbonden aan het kolonialisme en de cultuurgeschiedenis van de overzeese gewesten, omvat dit vervolgproject vooral de aandachts gebieden tropische hygiëne, agrarisch onderzoek en onderwijs, alsook het speciaal voor het Instituut door Van Nieukerken ontworpen gebouw aan de Mauritskade te Amsterdam. Katholiek Documentatiecentrum: Archief Alfons Ariëns (1867-1962) In de geschiedenis van het katholicisme in Nederland neemt Alfons Ariëns (1860-1928) een belangrijke plaats in. Ariëns was de drijvende kracht achter de katholieke arbeidersbeweging in Nederland. Hij was betrokken bij tal van activiteiten, van de missie overzee tot en met drankbestrijding en de katholieke vrouwenbeweging. Tijdens zijn leven heeft hij zijn persoonlijk Nieuw Land Erfgoedcentrum: Archief Rijksdienst Uitvoering Zuiderzeesteunwet (1925-1975) Met de goedkeuring in 1918 van de wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, konden de plannen van ir. Lely worden uitgevoerd. De Zuiderzeesteunwet van 1925 moest maatregelen bieden ter compensatie van vissers die door de afsluiting van de Zuiderzee hun werk niet meer konden verrichten en schade zouden lijden. Een speciale daarvoor in het leven geroepen rijksdienst moest vorm geven aan de uitvoering van de steunwet. In 1932 was met de oplevering van de Afsluitdijk de afsluiting van de Zuiderzee een feit. De uitvoeringsdossiers geven weer wat dit voor de vissersbevolking in de praktijk betekende. NIOD: Collectie Nederlandse gevangenissen en kampen (1940-1945) Behalve de kampen Westerbork en Vught bestonden er in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog verschillende kleinere kampen. In de doorgangskampen Schoorl en Amersfoort hebben duizenden Nederlanders gevangen gezeten, alvorens zij op transport naar de concentratiekampen in Oost-Europa werden vervoerd. Eén van de beruchtste kampbewakers in Amersfoort was Kotalla, die na de oorlog behoorde tot de Vier van Breda. Kamp Ommen was vooral bestemd voor ontduikers van de Arbeidsinzet. In Haaren en Sint-Michiels gestel zijn honderden vooraanstaande Nederlanders in gijzeling genomen om verzetsdaden te ontmoedigen. Beruchte gevangenissen waren het Oranjehotel in Scheveningen en de huizen van bewaring van Amsterdam en Arnhem. NIOD: Collectie Tokio Tribunaal (1946-1949) De op kop en hals gestreepte quagga is een uitgestorven steppezebra uit Zuid-Afrika. De laatste stierf in gevangenschap in Artis in 1883 (coll. Universiteitsbibliotheek Amsterdam). De collectie boekveilingcatalogi van de UB Amsterdam is verreweg de grootste in Nederland. Ze zijn niet alleen vanuit boekhistorisch oogpunt van belang, maar kunnen tevens de provenance van bepaalde boeken en de geschiedenis van belangrijke particuliere bibliotheken onderbouwen. Geselecteerd zijn de geannoteerde exemplaren, met daarin handgeschreven gegevens over kopers en prijzen. archief, dat grotendeels bestaat uit correspondentie, preken, toespraken en manuscripten, goed bijgehouden. Na zijn overlijden zijn de hiaten in het archief aangevuld en is er documentatie toegevoegd, waardoor een compleet beeld ontstaat van Ariens' denken en handelen. Als tegenhanger van het Proces van Neurenberg werd na de Tweede Wereld oorlog het Tokio Tribunaal ingesteld voor de Japanse oorlogsmisdrijven in Azië. In nummer 5 2012 23

Archievenblad | 2012 | | pagina 23