Stadsarchief Amsterdam: Archief Portugees-Israëlitische gemeente van Amsterdam (1614-1870) Nationaal Archief: Archief Nieuwe West-Indische Compagnie (1675-1792) behartigen en een aandeel in de slavenhandel veiligstellen. Na een faillissement in 1674 ontstond de Tweede of Nieuwe WIC. Er is een selectie gemaakt van een aantal series ingekomen brieven uit de verschillende koloniën in het Caraïbisch gebied en West-Afrika (Suriname, Essequebo en Demerary, Antillen, Kust van Guinee). De brieven bevatten ook informatie over landen en volkeren waarvan geen eigentijdse schriftelijke bronnen bewaard zijn gebleven. In 2011 is het archief door UNESCO opgenomen in het register van Memory of the World. Universiteitsbibliotheek Amsterdam: Collectie Iconographia Zoölogica (18e-19e eeuw) De enorme en gevarieerde collectie Iconographia Zoölogica omvat ongeveer 80.000 prenten van zoogdieren, vogels, reptielen, amfibieën en vissen. De collectie werd in 1881 gekocht door het Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra. In 1939 werd deze overgedragen aan de Universiteit van Amsterdam. Naast deze collectie bestaat er slechts één soortgelijke verzameling dierenprenten in Madrid. De collectie, die een groot aantal unica en zeldzame gravures bevat, heeft ook als geheel ensemblewaarde. Universiteitsbibliotheek Amsterdam: Boekenvakarchieven (1801-1950) De Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels is in 1815 opgericht om ongeautoriseerde nadrukken te voorkomen en heeft zich ontwikkeld tot de centrale branche organisatie voor de belangen van uitgevers en boekhandels in Nederland. Daarnaast zijn selecties van de archieven van drie belangrijke negentiende- eeuwse uitgevers in het project meegenomen: de Middelburgse boek handel tevens drukkers- en uitgevers bedrijf Van Benthem Jutting (opgericht 1801), vader en zoon Suringar uit Leeuwarden (vanaf 1822) en de Amsterdamse boekhandelaar A.C. Kruseman (vanaf 1848). Tezamen geven de vier archieven een goed beeld van het boekenvak en de boekconsumptie in Nederland in de negentiende en twintigste eeuw. De Portugees-Israëlitische gemeente van Amsterdam is de oudste en grootste Joodse gemeente van Nederland. De Portugese Joden in Amsterdam speelden een belangrijke rol in de economische en culturele bloei in de Republiek. Onder hen bevond zich een aantal voorname lidmaten, zoals de boekdrukker Ben Israel, de koopman Nunes da Costa en de filosoof Spinoza. Het archief geeft inzicht in de internationale positie van de gemeente, hoe de Portugese kooplieden hun handel dreven, hun inbreng in het culturele leven en hun onderlinge gedragsregels. De eindcesuur 1870 is bepaald doordat toen de scheiding tussen kerk en staat werd geformaliseerd. In navolging van de VOC werd in 1621 de West-Indische Compagnie opgericht voor het Atlantisch gebied. Het moest de handelsbelangen van de Republiek Het in 1637 op de Portugezen veroverde kasteel Elmina was in de 17e en 18e eeuw het centrum van de WIC en van de Nederlandse slavenhandel in West-Afrika. Detail aquarel begin 18e eeuw door Gerard van Keulen naar Vingboons (coll. Nationaal Archief). 22 2012 nummer 5

Archievenblad | 2012 | | pagina 22