Overigens is er nog een apart potje gekomen voor het scannen van microfilms. Oudere Metamorfoze- projecten uit de tijd van microverfilming, waarvoor destijds geen digitale gebruikerskopie is vervaardigd, komen in aanmerking voor subsidie. Gedurende de overgangsfase zijn er wel projectvoorstellen in het nieuwe ABC-traject ingediend en in behandeling genomen. De volgende projecten werden in december 2010 en in december 2011 door de Beoordelings commissie Metamorfoze goedgekeurd: Stadsarchief Breda: Archief Begijnhof van Breda (1267-1991) Begijnhoven zijn in Vlaanderen een veelvoorkomend verschijnsel. In Nederland zijn er nog maar twee over, in Amsterdam en in Breda. Het archief van het Bredase begijnhof is het oudste en meest complete archief van een Nederlands begijnhof, dat bovendien tot ver in de twintigste eeuw als zodanig heeft gefunctioneerd. De laatste begijn overleed in 1990. De oudste vermelding is van 1267. De oorkonde uit 1269 waarbij het begijnhof een jaarlijks bedrag wordt toegezegd, is een van de oudste in het Nederlands opgestelde charters. Gemeentearchief Rotterdam: Archief Weeskamer Rotterdam (1444-1836) Gemeentearchief Weert: Jaargedingen Weert (1481-1715) De vrijwel complete serie protocollen van de jaargedingen vormen samen met de eerder met subsidie van Metamorfoze geconserveerde marktrechtboeken de schriftelijke neerslag van de civiele rechtspraak in Weert. Waar de markt- rechtboeken zich beperken tot de kwesties en geschillen op marktdagen, strekken de jaargedingen zich uit over andere zaken door het jaar heen. Deze vorm van rechtspraak, gebaseerd op Zuid-Nederlands recht, was uniek voor de Noordelijke Nederlanden. Dit deel van het oud-rechterlijk archief van Weert vormt een bijzondere bron voor sociaal- economische, culturele en juridische geschiedenis van dat deel van de Nederlanden dat in de tijd van de Republiek steeds Spaans-Oostenrijks is gebleven. Zeeuws Archief: Tolregisters Zeeuwse tol (1587-1805) In de zestiende eeuw werd de Schelderegio meer en meer het maritiem en economisch zwaartepunt en vormde de voornaamste verbinding tussen de Noordzee, de Middellandse Zee en het Atlantisch gebied. Na de val van Antwerpen in 1585 verhuisden kooplieden naar het noorden. Met de instelling van de Zeeuwse Rekenkamer in 1586 werden tal van heffingen en belastingen ingevoerd. De registers van de Zeeuwse tol vormen de enige gedetailleerde seriële bron over bijna twee-en-een-halve eeuw om de internationale handelscontacten en goederenstroom bloot te kunnen leggen, daarbij voortbordurend op middeleeuwse tolheffingen. Stadsarchief Amsterdam: Archief Wisselbank van Amsterdam (1609-1682) In het ontstaan van een wereldeconomie in het begin van de zeventiende eeuw vervulde de Amsterdamse Wisselbank een spilfunctie. De Amsterdamse Wisselbank is de oudste en grootste wisselbank van de Republiek. Deze werd opgericht in 1609 en fungeerde als voorbeeld voor andere wisselbanken. De grootboeken vormen een unieke reeks, waarin van elke koopman de in- en uitgaven gedetailleerd werden bijgehouden, toegankelijk via de bijbehorende indexen op naam. De toenemende omvang van de delen weerspiegelt de groeiende economie van Amsterdam. Vanaf 1683 kon niet meer worden volstaan met een deel per jaar, maar werd elk half jaar een deel gemaakt. De zeventiende-eeuwse registers van de Amsterdamse Wisselbank, waarin kooplieden overal in Europa een rekening-courant hadden, behoren tot de grootste en zwaarste (tot 30 kg.) archiefstukken in Nederland (coll. Stadsarchief Amsterdam). De nieuwe Richtlijnen Preservation Imaging (2012) gaan uit van drie niveaus beeldkwaliteit: Metamorfoze voor originelen die als kunstwerken worden gezien (waar een grote kleurnauwkeurigheid en aanwezigheid van diep zwart een rol speelt); Metamorfoze Light voor geschreven materiaal; en Metamorfoze Extra Light voor gedrukt materiaal. Het archief van de weeskamer Rotterdam bevat de oudste doorlopende serie weesboeken in Nederland en begint al in 1444. Er is een selectie gemaakt van samenhangende series weesboeken en voogdijregisters. De boedelinventarissen geven een overzicht van de financiële situatie en een opsomming van de eigendommen, tot zilverwerk en juwelen aan toe, zelfs uit de vijftiende eeuw. Een bijzonder onderdeel vormt de ingekomen post van de weeskamer te Batavia, dat slechts ten dele bewaard is gebleven in de nationale archieven in Jakarta en Den Haag. nummer 5 2012 21

Archievenblad | 2012 | | pagina 21