Metamorfoze archieventraject wordt ABC Van Breda tot Tokio: nieuwe projecten in 2010 en 2011 Het nationaal conserveringsprogramma Metamorfoze is opnieuw ingericht. Het archieventraject heet voortaan ABC: traject Archieven en Bijzondere Collecties. Subsidiëring van conservering en digitalisering van waardevolle en kwetsbare archieven gaat gewoon door. Herinrichting conserveringstrajecten Om de conservering en digitalisering beter te stroomlijnen vond in 2010 en 2011 een herinrichting plaats van de conserveringstrajecten binnen Metamorfoze. Het verschil in metadatering, de mogelijkheden voor ontsluiting en de aandacht voor conservering van het Metamorfoze, het Nationaal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed van het ministerie van OCW, is een samenwerkingsverband tussen het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek. Sinds 2005 subsidieert Metamorfoze de conservering van waardevolle en bijzondere archieven. Een van de oudste in het Nederlands opgestelde charters: akte uit 1269 waarbij de heer en vrouwe van Breda jaarlijks een bedrag ter beschikking stellen voor een begijnhof (coll. Stadsarchief Breda). Deze komen voor subsidie in aanmerking als er sprake is van autonoom verval van de drager (zoals verzuring en inktvraat) en zij inhoudelijk van nationaal belang zijn. Dat kunnen ook regionale en lokale archieven zijn, als die bijvoorbeeld een landelijke uitstraling hebben of een kenmerkend onderdeel van de Nederlandse cultuur weerspiegelen. Zowel collecties als overheids- en particuliere archieven (of selecties daaruit) komen voor 70% subsidie van de kosten voor digitalisering en behandeling van de originelen in aanmerking. Loonkosten, voorbereiding en projectmanagement zijn ook subsidiabel. Inmiddels zijn al meer dan 60 projecten goedgekeurd. In eerdere nummers van het Archievenblad is daarvan verslag gedaan. origineel, heeft geleid tot twee hoofdstromen: voor gedrukt en voor geschreven materiaal. De uitvoering van projecten voor gedrukte publicaties in het nieuwe BKT-traject (Boeken, Kranten, Tijdschriften) vindt voortaan plaats in de KB. Digitalisering, de materiële voorbewerking, de duurzame opslag van scans alsmede de beschikbaarstelling, wordt centraal uitgevoerd door de KB. In het nieuwe ABC-traject (Archieven en Bijzondere Collecties) speelt het Nationaal Archief een nadrukkelijker rol. Die begeleidt de digitalisering, zorgt voor de duurzame opslag en ziet toe op de conserveringsmaatregelen. Naast archieven vallen nu ook collecties (bewust bijeengebrachte verzamelingen met handschriftelijk materiaal) binnen dit traject; hetzelfde geldt voor hybride collecties (gedrukt met geschreven aantekeningen). De uitvoering blijft bij de instelling en het subsidiepercentage van 70% van de totale projectkosten is gehandhaafd. Omdat het Nationaal Archief nu voor de duurzame opslag zorgt, gelden aangepaste richtlijnen voor bestandsnaamgeving en aanlevering van het gedigitaliseerde materiaal. 20 2012 nummer 5

Archievenblad | 2012 | | pagina 20