Dienstverlening Wat betekent de nieuwbouw nu voor het RAR? Een nieuw onderkomen brengt natuurlijk allerlei verwachtingen, verplichtingen en uitdagingen met zich mee. Het RAR gaat zich verder profileren in het werkgebied. De banden met de diverse historische verenigingen zullen verder aangehaald worden en bestuurs leden van de verenigingen nemen zitting in het bestuur van de Stichting Vrienden van het Regionaal Archief Rivierenland. De inspectie en de adviserende rol van Publieke functie Het depot van het RAR heeft voldoende capaciteit om tot 2040 ruimte te bieden aan archieven uit het werkgebied. De binnenzijde van het nieuwe gebouw is zowel decoratief als functioneel. het RAR heeft een moderne studiezaal met twee gedeeltes. In het ene gedeelte kunnen bezoekers de originele archiefstukken raadplegen. Deze is ruimtelijk zo ingedeeld dat er voldoende plaats is om de stukken goed uit te leggen. Het andere deel is het zelf bedieningsgedeelte. Hier kunnen bezoekers die vooral genealogisch onderzoek doen, zelf aan de slag. De microfiche-apparaten zijn op twee na vervangen door pc's, omdat bijna alle genealogische bestanden gedigitaliseerd zijn. De nieuwe huisvesting heeft als groot voordeel dat alle archieven nu op één locatie te raadplegen zijn. De archieven zijn opgeslagen in één van de zeven depots die het RAR tot zijn beschikking heeft. Tot 2040 is er ruimte in deze depots voor de archieven uit het werkgebied. Om de ruimte in de depots optimaal te benutten, bevatten drie van de depots elektrisch verrijdbare stellingen. het RAR bij de gemeentes en het waterschap, zullen een prominente plaats krijgen binnen de werk zaamheden. Deze zullen ook ontwikkeld worden zodat ze aansluiten bij de landelijke ontwikkelingen op het gebied van e-depot, e-conservering en e-dienst-verlening. De dienstverlening voor het publiek zal zich richten op enerzijds het verder digitaliseren en digitaal aanbieden van de verschillende bronnen. Bijna alle genealogische bronnen zijn gedigitaliseerd en de logische stap is het verder indexeren van deze bestanden. De Archiefbank zal eind 2012/begin 2013 geïmplementeerd zijn op de website, met daaraan gekoppeld het digitaliseren op verzoek. Het is de bedoeling dat de bescheiden scanstraat bemand gaat worden door vrijwilligers die onder deskundige begeleiding van de behoudsmedewerker en de beeld specialist met de opdrachten aan de slag gaan. Anderzijds zal de fysieke dienstverlening op de studiezaal zich verder ontwikkelen omdat de archieven nu op één locatie staan. Door deze centralisatie is de archivaris op de studiezaal in staat om bezoekers op niet voor de hand liggende bronnen te wijzen die anders nauwelijks aandacht krijgen, zoals de bijna 1 kilometer waterschapsarchieven die het RAR voor het waterschap Rivieren land beheert. Op het educatieve vlak zal het RAR, samen met andere instellingen en de erfgoedcoach, het programma Reizen in de Tijd aanpassen aan de werkwijze die in deze tijd toegepast wordt in het onderwijs. Dit doorlopende leer programma begint in groep 1 en eindigt in groep 8. Het nieuwe gebouw is uitermate geschikt voor bijeenkomsten en exposities. De glazen wand van de studiezaal is een permanente tentoonstelling van kenmerkende archiefstukken uit het werkgebied. Naast het decoratieve effect kan het RAR tijdens de rondleiding uitleg geven over wat een archiefdienst doet en wat voor soorten documenten een archief eigenlijk allemaal bezit. Verder zullen er vier tentoonstellingen per jaar georganiseerd worden. Daarbij biedt het RAR de kans aan studenten van verschillende erfgoedopleidingen om ervaring op te doen. De openingstentoonstelling in het nieuwe gebouw is gebonden aan Het Betuwe- boek, dat op 7 juni tegelijk met de officiële opening gepresenteerd is. Martin de Bruijn adjunct streekarchivaris/teamleider externe dienstverlening. Het centraliseren van archieven en collecties biedt nieuwe mogelijkheden voor de bezoeker. nummer 5 2012 19

Archievenblad | 2012 | | pagina 19