Nieuwbouw Rivierenland open voor publiek Op donderdag 7 juni jl. heeft het Regionaal Archief Rivierenland (RAR) officieel haar deuren geopend van de nieuwe archiefbewaarplaats in Tiel. Na een intensieve verhuisperiode van bijna twee maanden is de studiezaal sinds 8 mei weer open voor het publiek. Voortraject De archieven UB Lt li luX Nieuwbouw Martin de Bruijn Sinds de oprichting van het Streek- archivariaat Tiel, Buren en Culemborg in 1961, de voorganger van het RAR, is de huisvesting altijd een punt van aandacht en zorg geweest. Al vanaf 1999 werd er gesproken over een centrale huisvesting voor de archiefdienst en werden diverse locaties onderzocht. In 2008 besloot het bestuur van het RAR dat het nu echt tijd was voor een definitieve keuze. Door het uitgestrekte werkgebied van het Regionaal Archief Rivierenland waren er tot voor kort drie plaatsen waar bezoekers de archieven konden raadplegen: in de centrale huisvesting in Tiel en in de dependances van Buren en Geldermalsen. Eerder waren er ook nog dependances in Culemborg en Opheusden die op afspraak open waren. Voor de dependances diende de bezoeker vooraf contact op te nemen in verband met de beperkte openstelling en beschikbare ruimte. In 1987 verhuisde het archief van Drumpt naar de nieuwe hoofdhuisvesting in Tiel aan de Sint-Agnietenstraat. Het pand werd gedeeld met de bibliotheek, omdat het de bedoeling was dat er een intensieve samenwerking zou ontstaan, maar het publiek bleek toch te verschillend te zijn. Door de autonome aanwas van archieven waren de beschikbare depotruimtes in de diverse dependances al vrij snel vol. Toen de dependance in Culemborg in 2008 definitief haar deuren sloot, was er geen ruimte meer beschikbaar in de bewaarplaats in Tiel. De Culemborgse archieven werden tijdelijk geborgen bij Het nieuwe onderkomen van het Regionaal Archief Rivierenland (foto's RAR). 18 2012 nummer 5 het BHIC, samen met de verschillende archieven van het Waterschap Rivieren land. Deze oplossing bracht het probleem met zich mee dat bezoekers al twee weken van tevoren de stukken aan moesten vragen omdat deze met de auto moesten worden gehaald. Kortom, de bewaar- en raadpleegomstandigheden van de locaties waren in de loop der tijd verslechterd. Het aantal medewerkers was gegroeid naar 16 personen en een aantal werkte letterlijk tussen de archieven en de diverse verzamelde historische voor werpen, omdat de depots vol stonden. De temperatuur in de kantoren steeg in de zomer tot 28-29 graden, terwijl in de dependance van Buren in de winter het gebouw soms gesloten moest worden omdat het te koud was. De gemeenteraden van Buren, Culemborg, Geldermalsen, Neder-Betuwe, Neerijnen en Tiel hebben in 2009 ingestemd met de bouw van een nieuwe centrale archiefbewaarplaats in Tiel. Sommige gemeentes hadden daar om begrijpelijke redenen soms emotionele bezwaren tegen, maar het is voor kleine gemeenten financieel niet haalbaar om een eigen archiefbewaarplaats te onderhouden. Het nieuwe onderkomen deelt het RAR met de woningbouwvereniging SCW uit Tiel. Beide partijen hebben een maatschappelijke functie. Op deze wijze zijn de kosten voor de kantoren in de nieuwbouw gedeeld. De eerste kubel beton werd in 2010 gestort. Het nieuwe onderkomen van

Archievenblad | 2012 | | pagina 18