Heeft de studiezaal nog toekomst? Archiefinstellingen in toenemende mate gesloten bolwerken? Onderzoekers zoals de historicus Otto van der Meij en Ton Kappelhof, roerden zich in december 2011 op het forum Archief 2.0. Zij maakten zich zorgen over de verminderde openingstijden en dienstverlening van archiefdiensten. Aanleiding voor het Archievenblad om op onderzoek uit te gaan Het gemiddeld aantal studiezaalbezoeken is over alle metingen bezien niet ingrijpend veranderd. "Archiefinstellingen zijn gesloten bolwerken geworden", aldus de stelling van een aantal historici. Namens de redactie van het Archievenblad vragen René Spork en Ivo Zandhuis zich af in hoeverre dat waar is: gaat digitale dienstverlening ten koste van fysieke dienstverlening? Namens Brain buigen Willem Boudestein en Rens Frommé zich over de vraag of de studiezaal sowieso nog toekomst heeft, want digitaal aanbod is en blijft de norm. Allemaal gebruiken ze overigens de bezoekers- onderzoeken van Diva, later BRAIN, als bron. Martin de Bruijn, teamleider externe dienstverlening bij Regionaal Archief Rivierenland, ziet ten slotte de toekomst in elk geval zonnig in: hij bezingt enthousiast de onlangs geopende nieuwbouw van zijn organisatie. Een drieluik. Maurice Lipsch Fotografie r Gezamenlijk inventariseerde de redactie de openingstijden van 40 tot 22 archief diensten - er zijn veel fusies geweest - in de laatste 15 jaar (1997-2012). En wat blijkt? Alles bij elkaar opgeteld zijn de tijden dat het materiaal beschikbaar is voor het publiek bij deze instellingen juist iets verruimd. Hebben de heren dan ongelijk? Nee, de zaak ligt genuanceerder. De redactie verzamelde van een aantal (N=22) huidige archiefdiensten - verspreid over Nederland - de openingstijden, zoals vermeld in de archiefalmanak in 1997/1998 en 2005. Ook werden de actuele openingstijden nagegaan. Op basis van deze informatie werd het aantal uren per week vastgesteld dat een archiefdienst in een normale week (zonder vakantie of feestdagen) zonder afspraak was te bezoeken. Daarbij werd onderscheid gemaakt tussen kantoortijden en buiten kantoortijden. Als definitie van buiten kantoortijden is gehanteerd: na 17:00 uur en in het weekend. Van het aantal uren openstelling is het gemiddelde genomen. De gegevens zijn weergegeven in diagram 1. Opvallend is inderdaad het dalend aantal uren dat de archiefdiensten open zijn, in het bijzonder de afname van het aantal uren buiten kantoortijden. Dat is duidelijk een trend van de laatste jaren. Deze 22 instellingen in 2012 zijn echter het resultaat van fusies en 'overnames' waarbij archiefdiensten die er in 2005 en/of 1998 nog wel waren, in 2012 hun diensten aanboden in een nieuw samenwerkingsverband. Het archiefmateriaal dat beschikbaar wordt gesteld in deze huidige 22 archiefdiensten, was in 1998 verspreid over 40 en in 2005 over 29 archief bewaarplaatsen. Veel van de archief bewaarplaatsen die zijn opgeheven, hadden maar een beperkte openstelling. Indien deze voormalige instellingen en bewaarplaatsen worden meegenomen nummer 5 2012 1

Archievenblad | 2012 | | pagina 13