Nieuws uit het veld De Digital Curator Game van DigCurV Sluiting Archief Bisdom 's-Hertogenbosch Nieuwe uitgave Archiefpublicaties Alle mensen 1,7 miljoen dollar leverde aan dertien provinciale en regionale archiefraden om lokale archivistische activiteiten te ondersteunen. Het stopzetten van deze bijdrage zal resulteren in het uiteenvallen van elf van de dertien archiefraden. Onze collega's roepen ons daarom op hen te steunen door een petitie te ondertekenen via http:// tinyurl.com/8y7s36y. Voor meer informatie over de bezuinigingen in Canada zie: http://archiviststrek2012. tumblr.com/statement. Op een speelse manier bewust worden van alle aspecten die komen kijken bij het digitaliseren van je collectie? Speel de The Digital Curator Game van Digital Curator Vocational Education Europe (DigCurV). Dit 'spel voor de digitale curator' is een bordspel dat qua opzet lijkt op Monopoly. Het is bedoeld voor iedereen die betrokken is bij het digitaliseren en beheren van (digitale) erfgoedcollecties. Het doel van het spel is om bij beheerders en andere medewerkers bewustwording te creëren over de problemen rondom digitaliseren, digitale duurzaamheid en het beheren van digitale collecties. Ook moet het de discussie hierover bevorderen. De eerste versie van The Digital Curator Game is vorig jaar verschenen. Het is inmiddels in diverse workshops getest, zoals tijdens DISH2011 in de workshop 'Mind the Gap'. De feedback van de deelnemers is verwerkt in de herziene versie die in maart 2012 is verschenen. Het spel wordt in zoveel mogelijk talen gebracht, zodat het een zo groot mogelijke doelgroep kan bereiken. Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) heeft hiervoor het spits afgebeten en is inmiddels bezig met de vertaling voor de Nederlandse versie. De Nederlandse vertaling (inclusief een webpagina met meer informatie over het spel) is binnenkort via de website van DigCurV te bekijken en te downloaden (www. digcur-education.org). Het project Digital Curator Vocational Education Europe (DigCurV) is opgezet om beroepsgerichte trainingen op te zetten voor medewerkers die belast zijn met het beheer van digitale collecties van bibliotheken, archieven, musea en andere culturele erfgoedinstellingen. DigCurV wordt gesubsidieerd door het Leonardo da Vinci-programma van de EU. Het Bisdom 's-Hertogenbosch heeft in april besloten tot een ingrijpende interne reorganisatie. Onderdelen worden opgeheven en er vallen 13 ontslagen. Ook het Diocesaan (bisdommelijk) Archief wordt gesloten voor bezoekers. Wat er met het archief gaat gebeuren, is onbekend. Bij onderzoekers is er vrees rondom het duurzame beheer van deze bron voor historisch en maatschappelijk onderzoek. Javaanse buffelkar. Uit: 'Mededeelingen van wege het Nederlandsch Zendelinggenootschap 1883'. De auteurs, zowel historici als archivarissen, constateren dat de koloniale archieven vaak alleen als bron van onderzoek worden gezien. In de bundel wordt duidelijk dat het archief, in het bijzonder het koloniale archief, ook onderwerp van onderzoek moet zijn. De redacteuren definiëren koloniaal archief als "procesgebonden informatie die voortvloeit uit het vormen, in stand houden, besturen, beheren, exploiteren en ontwikkelen van de gebieden en inwoners die in een afhankelijke bestuurlijke relatie staan tot een externe heersende macht". Archieven zijn geen statische bronnen. Ze zijn gevormd, aangepast door diverse partijen zoals regeringen, organisaties, bedrijven, kerken, families en particulieren; om achtereenvolgens beheerd en gebruikt te worden in archieven. De publicatie wordt gepresenteerd in Middelburg, tijdens de KVAN-dagen van 11 en 12 juni. Het is vanaf 11 juni te koop voor 27,50 via www.kvan.nl/ publicaties/sap/publicaties. De elfde bundel van Stichting Archiefpublicaties staat in het teken van koloniale archieven. In het Engelstalige jaarboek geven de redacteuren Charles Jeurgens, Ton Kappelhof en Michael Karabinos een overzicht van de verschillende methodes om koloniale archieven te bestuderen. Daarbij hebben zij gekozen voor de koloniale archieven van Indonesië/Nederlands-Indië, Maleisië en Singapore. Dr. Renée Römkens is per 1 mei 2012 benoemd tot directeur van Aletta E-Quality, het nieuwe kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis. Römkens heeft haar sporen verdiend in de academische wereld (Nederland en de Verenigde Staten) en werkte tot voor kort als hoogleraar interpersoonlijk geweld aan de Universiteit van Tilburg. nummer 5 2012 11

Archievenblad | 2012 | | pagina 11