facebook Samenwerking Onderzoek digitale ontsluiting van de bestaande zoekmachines, maar ook tot de ontwikkeling van zoekmachines die geen Google-klonen zijn, maar gestructureerd zoeken mogelijk maken of die als interface kunnen dienen tussen Google en de op het internet aangeboden toegangen. Onderzoek kan ook leiden tot de verdere ontwikkeling van digitale onderzoeks- omgevingen die gebruikers in staat stellen te leren zoeken en niet alleen zijn afgestemd op hun door Google geïnspireerde zoekgedrag. Onderzoek op archivistisch gebied wordt voornamelijk geëntameerd en uitgevoerd door studenten en docenten van de drie Nederlandse archief opleidingen die de diploma's archivistiek A en B mogen afgeven: de Universiteit van Amsterdam, de Hogeschool van Amsterdam en de Reinwardt Academie. De archiefopleiding aan de Reinwardt Academie is pas van start gegaan en afstudeerscripties op het gebied van de archivistiek van Reinwardtstudenten kunnen binnen niet al te lange tijd worden verwacht. De archiefopleidingen van de HvA en de UvA hebben al heel wat interessante archiefscripties opgeleverd, zoals blijkt uit de overzichten die met enige regelmaat in het Archievenblad worden gepresen teerd. Ook aan de dissertaties die de afgelopen jaren door archivarissen aan de UvA zijn verdedigd, is in deze kolommen aandacht besteed. Docenten van de HvA bereiden een promotie voor op archiefwetenschappelijk gebied of besteden een deel van hun tijd aan onderzoeksprojecten die in samen werking met het veld zijn opgezet. Bij het afscheid van Peter Horsman op 30 maart jongstleden werd nog diens belangrijke rol in de ontwikkeling van het e-Depot gememoreerd. Veelbelovend is de aanstelling van Geert-Jan van Bussel als Lector Digital Archiving Compliance aan de HvA. Van Bussel zal zich in zijn onderzoek gaan richten op: het concept, de architectuur en de implementatie van het verantwoordingssysteem; het management van de 'content value chain'; het effect van enterprise content management op de performance van organisaties; het begrip context en de betekenis daarvan voor archief documenten, accountability en bewijs; en het realiseren van 'compliance' in "De commerciële informatiebemiddelaars zijn de Commons). organisaties, gerelateerd aan de inrichting van verantwoordings systemen. De drie archiefopleidingen hebben besloten niet alleen hun opleidingen, maar ook hun onderzoeksprogramma's op elkaar af te stemmen en op onderzoeksgebied waar mogelijk met elkaar samen te werken. Zij doen dat binnen het Platform Archiefonderwijs en -onderzoek. Over dit samenwerkings verband, dat in zekere zin als een voortzetting van de Archiefschool kan worden beschouwd, heb ik al eerder in het Archievenblad bericht. Een door dit Platform ingestelde commissie - bestaande uit Charles Jeurgens (UvA), Geert-Jan van Bussel (HvA) en Els van den Bent (RWA) - is momenteel bezig met de uitwerking van een gezamen lijke onderzoeksagenda. Op tussentijds advies van deze commissie hebben de samenwerkende instellingen onlangs afgesproken dat in ieder geval aan sluiting zal worden gezocht bij de onderzoekstraditie en -ambities van de UvA op het gebied van digitale ontsluiting van cultureel erfgoed. Bij dit onderzoek zijn relevantie voor archief instellingen en hun betrokkenheid randvoorwaarden, wat een goede reden is om hier wat dieper op de lopende en te ontwikkelen onderzoeksprojecten in te gaan. Aan de Universiteit van Amsterdam leidt onderzoeker Jaap Kamps (team Archief- en Informatiewetenschap) het NWO- onderzoeksprogramma README: Retrieving Encoded Archival Descriptions More Effectively. De gedachte die aan dit programma ten grondslag ligt, is dat met digitale toegangen de toegankelijk heid nog meer zou kunnen worden verbeterd als archivarissen zich minder op de aanbodkant en meer op de vraagkant zouden richten. Doordat veel websites met digitale toegangen geen zoekfunctie hebben, is het voor gebruikers niet gemakkelijk de toepasselijke inventaris te vinden. En als ze die inventaris hebben gevonden, dan ve, onzichtbare poortwachters" (ill. Wikimedia kunnen ze door de omvang en de complexe structuur ervan maar moeilijk het relevante archiefmateriaal erin vinden. Het potentieel van digitale toegangen zou pas volledig kunnen worden benut als de gerichte zoektechnieken van XML-retrieval zouden worden gebruikt. Binnen het README-project wordt onderzoek gedaan naar de manier waarop archiefinventarissen in EAD worden gebruikt om archiefstukken in hun documentaire context te zoeken. Dat onderzoek gaat over het gedrag van gebruikers van archieftoegangen op verschillende expertiseniveaus en over de effectiviteit van technieken voor de bevraging van archieftoegangen op XML-elementen, waarbij rekening wordt gehouden met het profiel en de context van de gebruiker en de documentaire context van het archiefstuk. De beoogde en deels al gerealiseerde resultaten omvatten onder meer inzicht in de sterke en zwakke kanten van digitale toegangen en een zoekmachine die de toegankelijkheid van archiefmateriaal door middel van digitale toegangen sterk zal verbeteren. Deelnemers aan het project zijn, behalve Kamps zelf, de informatie wetenschappers Khairun Nisa Fachry, Peter van Garderen, Marijn Koolen en Junte Zhang. Koolen en Zhang zijn inmiddels gepromoveerd. In zijn dissertatie The Meaning of Structure: the Value of Link Evidence for Information Retrieval stelde Koolen vast hoe waardevol links op het internet zijn bij het meten van de relevantie van de bij een zoekactie gevonden documenten.5 Junte Zhang beantwoordt in zijn proefschrift System Evaluation of Archival Description and Access6 de vraag hoe gebruikers omgaan met archiefinventarissen die door het Nationaal Archief in EAD op de website zijn gezet en welk type retrievalsysteem ze nodig hebben om hen daarbij te ondersteunen. Hij ontwikkelde een zoekmachine waarmee je beschrijvingen van archiefbestanddelen in hun documentaire context kunt vinden door nummer 4 2012 21

Archievenblad | 2012 | | pagina 21