Nieuws uit het veld Belangrijke bron Tachtigjarige Oorlog geeft geheimen prijs Concept ED3 versie 2.0 beschikbaar WiGeDok opent de poort naar sociaaleconomisch erfgoed weer bij haar familie. Ze is overleden in Den Haag op 15 oktober 1819. Louise had een bijzondere plek in het hart van vader Willem. Ze heet binnen de familie Loulou. Bij het Zeeuws Archief te Middelburg is de bronnenpublicatie Resolutiën van de Gecommitteerde Raden ter Admiraliteit in Zeeland, 1584-1609 verschenen, die de integrale tekst van de besluiten van het Zeeuwse marinebestuur in de jaren 1584-1609 bevat. Dankzij de nauwkeurige index op de tekst geeft deze belangrijke bron toegang tot bijzondere informatie over de beginjaren van de Tachtigjarige Oorlog, informatie die tot nu toe moeilijk vindbaar was en die geheimen prijsgeeft over de oorlogvoering ter zee en handel en scheepvaart tijdens de jonge Republiek der Verenigde Nederlanden. De bronnenpublicatie is van bijzonder belang omdat van geen enkel ander Nederlands marinearchief zoveel historisch archiefmateriaal bewaard is gebleven. De transcriptie van de tekst en de gedetailleerde index zijn verzorgd door een groep deskundige vrijwilligers onder leiding van het Zeeuws Archief. De originele archief stukken met de besluiten van het Zeeuwse marinebestuur berusten bij het Nationaal Archief en zijn voor het publiek niet toegankelijk: door een brand in het Departement van Marine te Den Haag in 1844 verkeren de originele stukken in slechte staat en daarom kunnen ze niet worden geraadpleegd. Het LOPAI heeft op 19 maart jl. het concept van versie 2.0 van de Eisen voor Duurzaam Digitale Depots (ED3) gepresenteerd. Met de eerste versie, die in 2008 op de KVAN-dagen werd aangeboden, is inmiddels drie jaar ervaring opgedaan. In die jaren zijn de ontwikkelingen snel gegaan en e-depots zijn de kinderschoenen ontgroeid. Naast het Nationaal Archief hebben ook het Gemeentearchief Rotterdam en het Stadsarchief Amsterdam een eigen e-depot ontwikkeld. De landelijke Archiefcoalitie Digitale Duurzaamheid is gevormd om intensief samen te werken bij de opbouw van dergelijke depots in Nederland. Ook de Justitiële Informatie dienst (JustID) van het ministerie van Veiligheid en Justitie heeft een Centraal Digitaal Depot (CDD+) ontwikkeld. Uit praktijkervaringen bij enige instellingen bleek dat ED3 goed bruikbaar is bij de opbouw en toetsing van e-depots. Ook bleek het mogelijk de tekst te vereen voudigen en daarmee nog hanteer baarder te maken. De oorspronkelijk 75 eisen uit versie 1.0 zijn daarmee teruggebracht tot 42. Deze zijn allemaal van even groot belang, zodat het onderscheid tussen cruciale en 'gewone' eisen uit de eerste versie is vervallen. Tenslotte zijn ook de nieuwste voor schriften en normen, zoals de Archief regeling en de ISO 16363:2012, in het eindproduct verwerkt. Op grote schaal gaat de overheid momenteel over op digitaal archiveren, met loslating van het papieren archief. Overbrenging van digitale archieven naar een e-depot kan geen twintig jaar wachten, zoals in het 'Pillegift' uit Archief Eemland. papieren tijdperk. De tendens in beleid en praktijk is dan ook dit eerder te doen, zelfs direct na afsluiting van een dossier. Reden te meer om de opbouw van e-depots te versnellen en daarbij een up-to-date hulpmiddel ter beschikking te hebben. Niet alleen het archiefwezen maar ook andere instellingen en bedrijven die langdurig digitale bestanden willen bewaren, kunnen er hun voordeel mee doen. Versie 2.0 van ED3 is te raadplegen op de website van het LOPAI: www.lopai.nl. Het LOPAI wil graag uw opmerkingen verwerken in het concept, zodat het optimaal kan worden afgestemd op het werkveld. Reacties kunnen tot 1 juni 2012 worden gestuurd naar loefm@noord-holland.nl. Het Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven lanceert samen met zijn Duitse partners een uniek grensoverschrijdend project. WiGeDok presenteert en bewaart het sociaal- economisch erfgoed van Groningen en Ostfriesland. De website www.wigedok.eu is de poort naar de geschiedenis van bedrijvigheid in beide regio's en naar de waardevolle collecties van de archieven. WiGeDok laat een breed publiek kennismaken met de geschiedenis van Groningen en Ostfriesland door middel van bedrijfshistorisch nieuws, verhalen en publieksactiviteiten. Daarnaast heeft het tot doel om bedrijfsarchieven veilig nummer 3 201 2 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 9