Nieuws uit het veld Kick-off Mailprofs Kwaliteitsaward 2012 3TU.Datacentrum en DANS organiseren Nederlandse Dataprijs Nota wijziging Archiefwet 1995 Koninklijk document uit 1771 ontdekt Steeds meer onderzoekers onderkennen het belang van gedeelde onderzoeks gegevens. Inzicht in en toegang tot deze waardevolle data maken het gebruiken ervan bij nieuw onderzoek of bij het ontwikkelen van toepassingen een stuk eenvoudiger. 3TU.Datacentrum en DANS stimuleren het beter benutten van onderzoeksgegevens door diegenen die data toegankelijk maken te belonen met de Nederlandse Dataprijs 2012. Kandidaten kunnen tot 1 juli aanstaande worden genomineerd op grond van een bijzondere dataset of hun werk op het gebied van data-archivering in het algemeen. Nomineren kan via de websites van de organisatoren (http:// www.dans.knaw.nl/content/ nederlandse-dataprijs-2012 en http:// datacentrum.3tu.nl/). Op deze sites staan ook de criteria waaraan de gearchiveerde data moeten voldoen. Een jury selecteert in september uit de voordracht voor iedere prijs drie genomineerden, waaruit in oktober de winnaars worden gekozen. Deze ontvangen: een sculptuur, 7.500 om de dataset toegankelijk(er) te maken (bijvoorbeeld door een symposium te organiseren of de data online te ontsluiten) en een geheel verzorgd diner voor de groep onderzoekers betrokken bij het voortbrengen en toegankelijk maken van de bewuste dataset. Dit najaar wordt voor de zesde keer op rij de Mailprofs Kwaliteitsaward uitgereikt. Deze prestigieuze prijs is bedoeld voor de DIV-afdeling die in 2012 haar dienstverlening het meest heeft verbeterd en waarvan de resul taten bijdragen aan kwaliteits verbetering in de informatievoorziening. Eerdere deelnemers hebben aangegeven dat meedoen aan de Mailprofs Kwaliteitsaward, naast het willen winnen, ook goed is voor de teamspirit en de interne waardering van de DIV-afdeling. Tot en met 30 april 2012 kunnen afdelingen en/of projectteams zich inschrijven via de website www. kwaliteitsaward.nl. Sinds dit jaar is het ook mogelijke om een andere DIV- afdeling op te geven. Dit kan door een korte motivatie te sturen naar kwaliteitsaward@mailprofs.nl. Als de aangedragen afdeling besluit om mee te doen en ook daadwerkelijk genomineerd wordt door de vakjury, maakt u kans op een 'limolunch' met acht collega's. De Nederlandse Dataprijs is een prijs voor onderzoekers die onderzoeks gegevens bij elkaar brengen, documenteren en toegankelijk maken voor de wetenschap. Er is een prijs voor de humaniora en sociale wetenschappen en een prijs voor de exacte en technische wetenschappen. De staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen heeft aan de Tweede Kamer de nota naar aanleiding van het verslag inzake de wijziging van onder meer de Archiefwet 1995 aangeboden. Hierin beantwoordt de staatssecretaris de vragen die fracties naar aanleiding van de wijzigingen hadden gesteld. Naast de uitvoerings- en financiële gevolgen van het wetsvoorstel komt het volgende aan de orde: het beleggen van de zorg over provinciale archiefbescheiden na overbrenging naar een archief bewaarplaats, bij gedeputeerde staten van de provincie; het voorstel om de advisering van de Raad voor Cultuur over ontwerp- selectielijsten te laten vervallen; het verplaatsen van de advisering (bij overbrenging) over de openbaarheid van decentrale archiefbescheiden van de rijksarchivarissen naar de algemene rijksarchivaris. De nota is te raadplegen op www.rijksoverheid.nl. Archief Eemland heeft een koninklijk document uit 1771 ontdekt. In het document staat het doopgeschenk beschreven dat werd gegeven bij de doop van het prinsesje Frederike Louise Wilhelmina van Oranje-Nassau. Het document heeft met een aantal andere documenten jarenlang dienst gedaan als strak opgerolde tochtstrip in een houten vloer in een woning aan de Langestraat. Begin januari werden ze geschonken aan Archief Eemland. Het is een lijst waarop de Zeven Provinciën en de steden staan vermeld, inclusief de bedragen die zij jaarlijks wilden geven als doopgeschenk en een lijst met de dukaten die zij gaven als kraamcadeau. Zo'n document werd een 'pillegift' genoemd. 'De lyst der Pillegiften voor de jonggeborene Prinsesje van Nassau' bestond uit een totaalbedrag van 36.300 gulden. Daarnaast gaven de Zeven Provinciën en de steden 1750 dukaten als "geschenken voor de kraemkamer". Deze dukaten werden verdeeld onder het personeel, zoals de "Minne, Kamerdienaers, de Waekster en de Tweede Meid". Prinses Louise was een dochter van stadhouder Willem V van Oranje-Nassau en Wilhelmina van Pruisen. Ze is geboren in Den Haag op 28 november 1770 en gedoopt op 19 december 1770 in de Grote- of Sint-Jacobskerk in Den Haag. Ze is in 1790 getrouwd met Karel Georg August van Brunswijk-Wolffenbüttel; hun huwelijk is kinderloos. Als Karel na zestien jaar overlijdt, voegt Louise zich nummer 3 201 2 7

Archievenblad | 2012 | | pagina 7