De archiefervaring van Mariska Heijmans Oude Archievenbladen bekijkend om te lezen wat voorgangers vertelden over hun ultieme archiefervaring, moet ik concluderen dat ik met dit stuk deels in herhaling val. Zoals bij velen maakten de eerste ervaringen met originele archiefstukken ook op mij een grote indruk. In dit verband herinner ik me de enorme hangende charters met zegels bij wat nu het Utrechts Archief is, ter introductie van mijn lessen paleografie. Daarnaast het archief van de West-Indische Compagnie in de depots van het Nationaal Archief dat ik onder begeleiding van toenmalig rijksarchivaris Eric Ketelaar mocht raadplegen. zich rond een aantal ingrijpende gebeurtenissen. Een hiervan is het fusilleren door de Duitsers op woensdag 6 september 1944 van burgemeester Moonen, de 18-jarige Joop Hoffmans en zijn 25-jarige broer Vincent. De laatste overleefde als door een wonder de kogelregen, maar was voor het leven getekend. Alle drie de mannen/jongens waren onschuldig, maar werden verant woordelijk gehouden voor het niet vrijlaten van een dag eerder - op Dolle Dinsdag - door het Verzet opgepakte landwachters. De aangeboden stukken betroffen bij nader inzien hoofdzakelijk documenten van en over Joop. Zo zaten er school- rapporten, agenda's en schoolschriften van Joop bij. Niet bijster 'acquirabel' wanneer afkomstig van een 'gewone' jongen, maar omdat ik wist wat er met deze jongen was gebeurd kwamen de bronnen in een ander daglicht te staan. Daarnaast omvatte de schenking negentien plakboeken. Deze waren vanaf 1940 tot 1944 door Joop gevuld met krantenknipsels, propaganda, bonnen en brieven; alles wat hij maar te pakken kon krijgen over de oorlog. Hij was gefascineerd door de oorlog die hem zijn leven zou kosten. Een simpel administratief ontvangstbewijs van het "wegens overlijden" ingenomen persoonsbewijs van Joop, gedateerd 11 september 1944, bezorgde me kippenvel. In 2009 lukte het om subsidie van het programma Erfgoed van de Oorlog te krijgen voor digitalisering van het archief Hoffmans en publicatie op internet. Bovendien is er sinds 2011 bij het gemeentearchief voor het Waalwijkse voortgezet onderwijs een lespakket beschikbaar met de titel: Wie is Joop?. Aan de hand van replica's van foto's en archiefstukken beantwoorden de leerlingen op school in een les deze vraag. Ze krijgen een beeld wat voor jongen Joop was, wat hij leuk vond, wat zijn school prestaties waren en in welke tijd hij leefde. In een les op het archief wordt het, met behulp van originele bronnen, de leerlingen duidelijk om wie het gaat en wat er met hem is gebeurd. Hier blijkt dat ook in deze digitale tijd het, met witte handschoentjes aan, mogen bladeren in originele documenten een bijzondere ervaring blijft. BEWTJS VAN sjii ijyj ONTVANGST Deze ervaringen, samen met een redelijk onverklaarbare 'hang naar het oosten', deden mij tijdens mijn studie geschiedenis besluiten te solliciteren naar een stage plaats bij destijds de Indische afdeling van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie. Struinend in de kaartenbakken, indexen, concordansen en kelders van dit instituut, ontdekte ik bijzondere bronnen. Dagboeken, tekeningen, kamprapportages en door medewerkers van de Indische afdeling opgetekende interviews. Het NIOD is hét bewijs van het belang van actieve acquisitie. Als dit instituut destijds niet zo actief mensen had benaderd, was er nu beduidend minder onderzoeksmateriaal over de Tweede Wereldoorlog beschikbaar. Ik bekeek dagboeken die kort na repatriëring met zorg waren gekopieerd, puur ter behoud, wachtend op de onder zoeker die ermee aan de slag zou gaan. Bronnenmateriaal uit en over de Tweede Wereldoorlog zet mijn sensoren nog steeds op scherp, ook nu ik al bijna acht jaar voor de gemeente Waalwijk werk. In dat verband hapte ik gretig toe toen ik in 2007 werd benaderd met de vraag of het gemeentearchief mogelijk interesse had in archiefbescheiden van de broers Joop en Vincent Hoffmans. De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog in Waalwijk concentreert Ontvangstbewijs van het ingenomen persoons bewijs van Joop Hoffmans, naar aanleiding van diens overlijden op 11 september 1944. Mariska Mariska Heijmans gemeentearchivaris bij de Gemeente Waalwijk. nummer 3 201 2 5 Heijmans (foto part.

Archievenblad | 2012 | | pagina 5