Van de redactie Colofon Delen en verbinden V Citaat van de maand Vanaf zijn toespraak in Zeeland in 2010 richt Martin Berendse zijn pijlen op archieven die als puur onafhankelijke postkantoren willen functioneren: zelfstandige archiefdiensten met een eigen locatie, waar conservering, restauratie, bewerking, digitalisering, inspectie en depotbeheer allemaal plaatsvinden. En een paar kilometer verderop nog enkele postkantoren. Maar in de buurt van die postkantoren zijn er nog bibliotheken die - gelukkig - al wel de stap richting delen en verbinden aan het maken zijn. Het geheel is niet meer haalbaar en niet wenselijk, zo werd duidelijk in het gesprek dat René Spork en ikzelf hadden met Bas Savenije (directeur KB) en Martin Berendse (directeur NA) over de voorgenomen fusie van de twee instellingen. Het tegenovergestelde van de decentrale visie is geen centralistische visie waarbij KB/NA aan de top staan. Savenije en Berendse plaatsen er een netwerkvisie tegenover, waarbinnen KB/NA natuurlijk een vooraanstaande rol inneemt. Het doet denken aan een RUD records management voor archiefstukken en publicaties. Geen verkeerd streven. Archieven en bibliotheken, samen en onderling: delend en verbindend. Op lokaal (regionaal) gebied heeft Alice van Diepen alvast een stap gezet in het Eemhuis. Voor Archief Eemland is er nog onvoldoende reden tot zeer nauwe samenwerking met de bibliotheek en met andere partners in hetzelfde huis. Maar: ze delen een voordeur, de tussendeuren staan op een kier en ze gaan de gemeenschappelijkheid de komende vijf jaar onderzoeken. Dan ziet de wereld er heel anders uit. Wat in de tussentijd nodig is, is openstaan voor delen en verbinden. Een van de redenen voor de totstandkoming van Regionale Uitvoerings diensten (RUD's) is dat de schaal van gemeenten te klein is om effectieve, efficiënte en kwalitatieve vergunningverlening, handhaving en toezicht van het omgevingsrecht te realiseren. Met als aanleiding complexe en bovenlokale zaken, kiezen inmiddels diverse gemeenten in de RUD's ervoor om dit uit te breiden tot alle WABO-taken, tot en met de meest eenvoudige vergunningen. De coördinatie gebeurt op boven lokaal niveau, maar de bevoegdheden blijven bij de decentrale besturen. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "De ene informatie is niet meer waard dan de andere, de kracht zit hem in vastleggen en het vinden van de connecties. Connecties zijn er altijd, die hoef je alleen maar te willen vinden." Umberto Eco, De slinger van Foucault (1988) 4 2012 nummer 3 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline de Hart, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Gerrit Kouwen- hoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin mei 2012.

Archievenblad | 2012 | | pagina 4