Burgerlijke stand "In 1987 werd ik door het waterschap Walcheren in Middelburg benaderd of ik belangstelling had om archivaris te worden. Het was een baantje van 8 uur in de week. Ik accepteerde en vermin derde mijn uren die ik werkte bij het Zeeuws-Vlaamse waterschap met 8 uur. Toen ik in het voorjaar van 1989 klaar was bij dit waterschap kwam ik voor 20 uur in dienst bij het waterschap Walcheren. Daar heb ik een leuke tijd gehad. Ik inventariseerde archieven en maakte een tentoonstelling over de geschiedenis van de Westkappelse Geboren: Leo Hollestelle 7 oktober 1964 Zeedijk, die in 1988 op Deltahoogte was gebracht. Op basis van deze tentoon stelling heb ik in 1990 een fotoboek gemaakt. Ik vond het werk als archivaris bij zo'n kleine organisatie teveel een solistische bezigheid en toen ik in oktober 1991 fulltime hoofd studiezaal kon worden bij het rijksarchief in Zeeland, was de keuze niet moeilijk." "In de jaren negentig heb ik veel gedaan bij het rijksarchief. Ik organiseerde cursussen, schreef artikelen en werd actief in de Heemkundige Kring Walcheren. Eerst in de veldnamencommissie en later ook eindredacteur van het tijdschrift De Wete. Na het vertrek van Lieuwe Zoodsma als hoofd externe dienstverlening volgde ik hem op, maar ik bleef ook in functie als hoofd studie zaal. Daarnaast werd ik projectleider voor het invoeren van de akten van de burgerlijke stand van Zeeland door vrijwilligers. Mei vorig jaar hebben we dit project feestelijk afgesloten. In totaal hadden we meer dan anderhalf miljoen akten ingevoerd. Samen met Anneke, inmiddels Anneke van Waarden-Koets en werkzaam bij het gemeentearchief Middelburg, organiseerde ik in 1997 de Eerste Zeeuwse Paleografiewedstrijd. Een dergelijke wedstrijd was de eerste in Nederland." "Als ik op de jaren negentig terugkijk, snap ik niet dat ik dat allemaal heb gedaan. Het was natuurlijk ook een andere tijd, minder hectisch dan tegenwoordig." "Vanaf 1997 waren we bij het rijksarchief in de ban van de nieuwbouw. Behalve met een nieuw gebouw gingen we ook aan de slag met een nieuwe organisatie. De gemeentearchieven van Middelburg en Veere sloten zich bij ons aan. Samen met een groep collega's heb ik de dienstverlening in de nieuwe organisatie vorm gegeven. Onder begeleiding van Fred Schot hebben we ons onder andere beziggehouden met het handvest dienstverlening en met het ontwikkelen van de kwaliteitsmonitor dienstverlening. Toen we vanaf 4 januari 2000 als nieuwe organisatie de deur van ons nieuwe gebouw voor het publiek openden, waren we er klaar voor. Als coördinator informatiecentrum gaf ik leiding aan een grote groep mede werkers die meedraaiden in studiezaal- en receptiedienst. In die jaren heb ik ook meegedaan met de landelijke werkgroep, onder auspiciën van DIVA, voor invoering van het kwaliteits handvest dienstverlening." Archivaris van het Waterschap Walcheren, 1991 (foto Jaap Wolterbeek). aanstelling voor 20 uur. Ik wist niet hoe snel ik naar Middelburg wilde verhuizen; weg uit Goes waar iedereen weet van wie je er een bent. Terugkijkend vind ik dit nog steeds een van de beste beslissingen in mijn leven. De mentaliteit in de provinciehoofdstad spreekt mij toch meer aan. Ik kreeg nieuwe vrienden en leerde mijn vrouw kennen." Burgerlijke staat: gehuwd met Hanneke van Leerdam in 1988, twee kinderen: Martijn (1991) en Marieke (1994) Studies: 1971-1977: lagere school, Goes 1977-1983: VWO, Christelijk Lyceum voor Zeeland, Goes 1983-1984: SOD I 1984-1985: middelbare archiefopleiding, Den Haag (stage gemeentearchief Goes) 1986-1988: SOD II Werk: 1985-1989: Waterschap De Drie Ambachten, Terneuzen 1985-1999: Rijkarchief in Zeeland 1987-1991: Waterschap Walcheren, Middelburg 2000-heden: Zeeuws Archief Waaruit bestonden je werkzaamheden? Je bent actief bij het project 'Zeeuwen Gezocht'. Hoe is dat ontstaan? "Na anderhalf jaar intensief in de frontlinie van de dienstverlening van het Zeeuws Archief te hebben gewerkt, wilde ik wat anders. Een collega nam mijn taak over en ik ging mij concen treren op het beschikbaar stellen via internet van de vele persoonsdata die wij inmiddels digitaal gemaakt hadden. De jaren daarvoor was ik al betrokken bij GenLias, maar voor het toevoegen van de Zeeuwse data waren extra inspanningen nodig. Dat heb je als bij de start van een project geen duidelijke afspraken worden gemaakt over het datamodel. Bovendien konden we via GenLias geen andere digitale persoons bestanden publiceren, zoals indexen op de gedetineerden in de Zeeuwse 36 2012 nummer 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 36