Agenda Bijeenkomsten Symposium: effecten van gammastraling Het desinfecteren van papieren erfgoed met gammastralen is een onderwerp dat vaak tot discussie leidt. Maar is er wel een reële dreiging van ernstige degradatie van het materiaal? De vele studies hierover spreken elkaar tegen. Dit was voor een klein consortium reden om een onder- zoeksverzoek bij TNO neer te leggen. Op 25 april 2012 wordt in het Nationaal Archief een symposium georganiseerd, waar de onderzoeksresultaten uitvoerig besproken worden en er ruimte is voor discussies. Spelen en delen met archieven en archiefvormers Studiemiddag PPA: Sportarchieven buiten spel! KVAN-dagen 2012: 'Open!' Archieven OPEN! Studiezaal DICHT?; 10 juni om 18.00 uur een ontvangst, met aansluitend een stadswandeling om Middelburg te verkennen en een pubquiz vol archivistische en Zeeuws-historische kennisvragen. Kijk voor complete programma op www. kvan.nl, volg de KVAN-dagen op twitter. com/KVANdagen en twitter mee via #KVAN12! 25 april 2012 Aanmelden: john.hovefmons@tno.nl, met in het onderwerp 'vooraanmelding 25 april' Locatie: Nationaal Archief, Den Haag Kosten: 20,- 14 mei 2012 Rond ISAD(G), ISAAR(CPF), EAD en EAC is veel te doen de laatste tijd. Met het toe nemend digitaal uitwisselen van archief- gegevens wordt het goed implementeren van standaards dringender. Daarbovenop zien we steeds meer de mogelijkheden van het semantisch web, waardoor betekenisvol zoeken en vinden mogelijk wordt. Na eerdere speel-en-deelsessie over semantisch web en open data, organiseert Archief 2.0 nu een sessie over beschrijvingsstandaards en het semantisch web. Na een paar korte presentaties gaan we praktisch aan de slag in een workshop. Info: http://www.archief20.org/events/ spelen-en-delen-met-archieven-en- archiefvormers Locatie: Regionaal Archief Nijmegen 7 juni 2012 In dit Olympische jaar vraagt het Platform Particuliere Archieven zich af: worden sportarchieven eigenlijk wel bewaard? Welk lokaal of regionaal archief bewaart het archief van de kegelclub of van de voetbalvereniging derde klasse C? Zijn er archiefdiensten die acquireren op sport archieven? En als sportarchieven al bewaard worden, wat is daarvan het historisch en maatschappelijk belang? Deze vragen komen aan de orde op de aankomende studiemiddag van het Platform Particuliere Archieven. Sprekers zijn Wilfred van Buuren, (mede)auteur van Sportgeschiedenis in Nederland en auteur van Handleiding voor het beheer van historische sportarchieven, voormalig archivaris NOC/NSF; Jurryt van de Vooren, sporthistoricus, eigenaar Sportgeschiedenis. nl, werkzaam bij het Olympisch Stadion (persvoorlichting en sporterfgoed) en VPRO Geschiedenis; en Maarten Schenk, directeur Haags Gemeentearchief en gemeente archivaris Den Haag. Info: www.platfofmpafticuliefeafchieven.nl Aanmelden: angela.dellebeke@ nationaalafchief.nl Locatie: Olympisch Stadion, Amsterdam 11 en 12 juni Van het noordelijke Leeuwarden reizen we in 2012 voor de jaarlijkse KVAN-dagen af naar het zuidwesten van Nederland, waar wij in Middelburg stilstaan bij één van de kernbegrippen in de archiefwereld: 'Open!'. In de sfeervolle Stadsschouwburg discussiëren op 11 en 12 juni professionals van binnen en buiten het archiefveld over de voorwaarden, kansen en bedreigingen van 'openheid'. Dat het thema 'Open!' bijzonder veel discussie oplevert, blijkt uit de vele reacties op de call for papers. Open staat voor openbaarheid, transparantie, verantwoording nemen, het stellen van grenzen, maar ook voor hergebruik van data, het integreren van datasystemen en voor zaken als openingstijden, samen werking en kennisdeling. Dit alles heeft geleid tot een prachtig programma met presentaties als: Naar een e-depot dat staat als een huis: open waar gevraagd en gesloten als het moet; Openheid tussen informatiedisciplines: samen voor kwaliteit; Open je hart, verruim je geest: mentorprogramma KVAN; Gebruik van open data in de praktijk. Tijdens deze prikkelende conferentie zullen twee keynote lezingen worden gegeven door sprekers van buiten het archiefveld. De spreker op maandag is nog even een verrassing. Op dinsdag is dat Mireille Hildebrandt, hoogleraar ICT en Rechtstaat aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Cyberspace is, aldus Hildebrandt, een ruimte geworden waar ieders handelingen permanent worden gevolgd, opgeslagen en doorzocht op patronen. Het verzamelen en analyseren van gebruikersinformatie door overheden en bedrijven bedreigt, volgens Hildebrandt, onze grondrechten waardoor zaken als privacy, gegevens bescherming en het recht op gelijke behandeling op het spel staan. Het programma wordt geflankeerd door een activiteitenprogramma met stads wandelingen, rondleidingen, een ontvangst bij de wethouder en een sfeervol congres diner in het historisch Abdijcomplex. Voor de liefhebbers is er al op zondagavond Middelburg biedt verschillende overnachtingsmogelijkheden, van hotel tot Bed Breakfast. Kijk voor een uitgebreid overzicht op www.visitmiddelburg.nl. Gezien de drukte raden we u aan tijdig te reserveren. Info: wwwkvan. nl/activiteiten.php Aanmelden: www.kvan.nl Locatie: Middelburg Kosten: KVAN/VVBAD-leden 125, - per dag of 195,- per twee dagen; niet-leden: 150,- per dag of 250, - per twee dagen. Studenten van archiefopleidingen kunnen in aanmerking komen voor gesubsidieerde deelname. De voorwaarden hiervoor staan op het aanmeldingsformulier op kvan.nl. U kunt zich op de website eveneens aanmelden voor het congresdiner op 11 juni en het zondagavondprogramma op 10 juni. De kosten voor het congresdiner bedragen: KVAN/VVBAD-leden 25, - en niet-leden: 45,-. nummer 3 2012 33

Archievenblad | 2012 | | pagina 33