Uitgelezen ZORGEN VOOR ONZICHTBARE ASSETS te halen en daarna pas te gaan nadenken over dergelijke keuzes. Tot slot moet het materiaal ook nog hergebruikt kunnen worden. Nadenken over de gebruikers en hun verwachtingen, en als voorwaarde daarvoor de hervindbaarheid van materiaal, is van actueel belang voor collectiebeheerders. Het tweede artikel van Richard Wright, werkzaam bij de afdeling Research Development van de BBC, beschrijft op amusante wijze de ontstaans geschiedenissen van stilstaand en bewegend beeld en audio-opnames. Hij gaat hierbij uitvoerig in op het begrip authenticiteit en de verschillende niveaus van originaliteit van een audiovisueel object. De schrijver noemt een 'daguerreotype' als duidelijk een uniek, origineel object. Een film is dit meestal niet omdat er vaak van een negatief een positief is gemaakt, beelden zijn gemonteerd en vervolgens weer als vertoningkopie weggeschreven. Deze kunnen op hun beurt weer in veelvoud verspreid zijn waardoor het steeds lastiger wordt om het brondocument te achter halen. Een uitzondering die in het artikel niet genoemd wordt, zijn bijvoorbeeld amateuropnamen die rechtstreeks vanuit de camera zijn ontwikkeld en in die vorm wel degelijk authentieke objecten vormen. Kara van Malssen, werkzaam bij Audiovisual Preservations Solutions in New York, gaat in haar artikel in op de problemen rond digitaal behoud van audiovisuele collecties. Zij geeft een opsomming van uitdagingen, risico factoren en voorwaarden die verbonden zijn aan digitale behoudskwesties. Digitale bestanden zijn welhaast kwetsbaarder dan analoge vanwege het samenspel tussen hardware en (onzichtbare) bits en bytes. Daarnaast speelt de diversiteit aan bestands- U'vER ijlT BEHOUD VAN DlGfTAlAv-COLLECTIES Annemieke de Jong (red.), Zorgen voor onzichtbare assets. Over het behoud van digitale AV-collecties Project Kennisdisseminatie, Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid en AVA_ Net (Hilversum 2011) 180 pp., gratis te downloaden via http://webshop. beeldengeluid.nl. In het kader van het project Kennis disseminatie verzorgen het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid (NIBG) en AVA-Net - naast de Kennisbank Audio visuele Archivering en een jaarlijks vakseminar - ook publicaties van werkuitgaven. In 2009 verscheen reeds De Nieuwe Toegang, nu gevolgd door Zorgen voor onzichtbare assets, een bundel met zeven artikelen over de impact van digitalisering op het duurzaam in stand houden van audiovisuele materialen. De artikelen werden deels als paper gepresenteerd tijdens het vakseminar dat in het najaar van 2010 werd georganiseerd of tijdens internationale conferenties, deels speciaal voor de bundel geschreven. De bundel bevat dan ook zowel Nederlands- als Engelstalige artikelen. De artikelen belichten een breed spectrum aan onderwerpen. Als geheel is het een flinke dosis food for thought voor beheerders van audiovisuele collecties die zich bezighouden met of plannen maken voor digitaliseringprojecten. De artikelen bieden niet direct daad werkelijk oplossingen voor alle problemen die digitalisering, en met name het behoud van digitale bestanden, met zich meebrengt. De voornaamste reden hiervoor is dat deze oplossingen vaak nog niet voorhanden zijn. De meeste instellingen bevinden zich feitelijk nog aan het begin van het digitale tijdperk, ook al is er binnen projecten als 'Beelden voor de Toekomst' al een immense hoeveelheid digitaal materiaal gegenereerd. Uit de verhandelingen over dergelijke projecten blijkt al wel dat er gelukkig ook veel ervaring is opgedaan in de afgelopen paar jaar. Deze kennis wordt nu in de vorm van tips, trucs, tools en aandachts punten gepresenteerd. Hiermee voldoet dit boek ook volledig aan de doelstelling van het project Kennisdisseminatie: collectiebeheerders die met digitalisering te maken hebben, kunnen namelijk zeker hun voordeel doen met deze artikelen. Andere rol Het eerste artikel is van de hand van Annemieke de Jong en Ernst van Velzen, beiden werkzaam bij het NIBG. Dit artikel gaat voornamelijk in op de veranderende rol van collectiebeheerder in een digitale omgeving. In toenemende mate komt materiaal bij archieven in digitale vorm binnen. De veranderende rol begint al bij het binnenkomen van materiaal. Waar bij archieven primair wordt uitgegaan van het duurzaam bewaren en behouden van bron documenten, levert het digitale domein hier meteen een probleem. Alleen al vanwege het gemak waarmee digitale bestanden in identieke vorm gekopieerd kunnen worden, maakt het bepalen van het bronbestand steeds lastiger. Daarnaast zijn er nog continue ontwik kelingen op technologisch vlak; wat vandaag de dag als standaard wordt gezien, kan morgen ineens die status verloren hebben. Beheerders staan voor de keuze welke digitale bestanden worden opgeslagen en welke bestands formaten gehanteerd en geaccepteerd worden. Zij kunnen het zich niet veroorloven om materiaal eerst binnen 30 2012 nummer 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 30