mi 7^5 -..'-J, »:>j. ijgggg Edith de Geest Thijs Hessling Frans van der Horst ■-■-■■ Kaart van de Maas, Waal en Merwede uit 1565, kopie naar N. Diert (www.geschiedenisvanzuidholland.nl; coll. Nationaal Archief). beoordeling van interbestuurlijke toezichtarrangementen. De opvatting van Oosting is dat het archiefwettelijk toezicht zou kunnen worden opgeheven door een (relatief simpele) wijziging van de Archiefwet. Het kabinet heeft die opvatting niet overgenomen, maar aan gegeven dat het onderwerp archief- toezicht aan de orde dient te komen bij de wijziging van de Archiefwet, voorzien voor 2012. Het specifiek Archieftoezicht zal ver dwijnen ten gunste van generiek toezicht. Generiek toezicht wil zeggen dat alleen kan worden ingegrepen in de besluitvorming van de onder toezicht gestelde overheid wanneer die in strijd wordt geacht met het algemeen belang, of bij taakverwaarlozing. Het Landelijk Overleg van Provinciale Archiefinspecties pleit voor behoud van twee vormen van specifiek toezicht: bij de bouw en inrichting van archief bewaarplaatsen en bij het afgeven van de machtiging tot subsititutie van het analoge archief in een digitaal archief. Beide onderwerpen kunnen tot zeer kostbare en/of onomkeerbare gevolgen leiden indien zij niet goed zijn geregeld (hoge bouwkosten c.q. permanent verlies van overheidinformatie). Het ziet er echter naar uit dat deze vormen van specifiek toezicht verdwijnen. Folkertsma heeft onder meer de projectleider interbestuurlijk toezicht in Overijssel geïnterviewd, een testcase voor Oosting. De beoogde vermindering van toezichtlasten is mogelijk, maar de horizontale verantwoording (over het onderwerp archiefzorg) van B&W aan de gemeenteraad vindt veelal niet plaats. In situaties waarin geen archivaris is benoemd, geldt dat des te sterker. Systeemtoezicht (op digitale archivering) is pas mogelijk als er een kwaliteits zorgsysteem is in de gemeente, met afspraken over audit en control. Door alle partijen wordt bepleit dat er ruimte blijft voor relatiebeheer, dat wil zeggen kennisoverdracht en advisering door provincie aan gemeente. Daarbij moet duidelijk zijn welke rol de archief inspecteur op enig moment vervult. Folkertsma pleit ervoor dat elke gemeente een staffunctionaris op het gebied van de informatiehuishouding heeft, in navolging van de Chief Information Officer (CIO) bij de departementen. Particuliere archieven. Een voorbeeld uit de praktijk Uitgangspunt voor de scriptie is de 'collectie Jan Bloemendaal' in het streekarchivariaat De Liemers en Doesburg. De Geest reflecteert op de archivistische begrippen collectie en particulier archief. De resultaten van het onderzoek zijn verwerkt in aanbevelingen voor het streekarchivariaat, in het bijzonder op het gebied van waardering, selectie en vernietiging, acquisitie en (digitale) ontsluiting van particuliere archieven. Van de archiefvormer is een beschrijving gemaakt conform ISAAR(CPF) en van het persoonlijke archief is een inventaris conform ISAD(G) gemaakt. De kosten van duurzame digitale toegankelijkheid De kosten voor het langdurig bewaren en toegankelijk houden van digitaal archief zullen in de toekomst flink oplopen. Dit heeft onder andere te maken met het onderhoudsgevoelige karakter van digitale informatie en met het feit dat er steeds meer informatie digitaal wordt aangemaakt. Daarnaast wordt ook op grote schaal informatie gedigitaliseerd. De Nederlandse overheid is verantwoordelijk voor het bewaren van zowel publieke digitale informatie als ons nationale digitale erfgoed. De overheid financiert erfgoedinstellingen, archiefvormers en archiefbewaarplaatsen, die op termijn geconfronteerd worden met de hoge kosten van duurzame digitale toegankelijkheid. Aan dit probleem is nog nauwelijks aandacht besteed binnen het Nederlandse archiefwezen. Om te kunnen besparen op de kosten van het duurzaam en toegankelijk bewaren van digitaal archief dienen alle kosten en alle factoren die deze beïnvloeden, bekend te zijn. De kosten kunnen inzichtelijk worden gemaakt met behulp van kostenmodellen. Ook kunnen kostenberekeningen worden gebruikt als voorbeeld. Wanneer de kosten en de factoren in kaart zijn gebracht, kunnen maatregelen genomen worden om te besparen op de kosten van duurzame digitale toegankelijkheid. Geschiedenisvanzuidholland.nl semantisch web. Wat kan het semantisch web betekenen voor een webportal? Internet heeft het structureren en publiceren van informatie veranderd en het zoeken, vinden en consumeren van informatie gewijzigd. De volgende ontwikkelingsfase staat voor de deur, namelijk het semantisch web (Web 3.0). Het semantisch web is een technologie om datastructuren op het web te publiceren, waardoor betekenisvolle relaties kunnen ontstaan tussen concepten die uit verschillende bronnen (bijvoor beeld erfgoed) afkomstig zijn en begrijpelijk gemaakt voor het web. Op deze manier wordt de context en betekenis achter die relatie behouden en tevens verrijkt. In dit onderzoek is bestudeerd of deze ontwikkeling iets [■icaiDhuniii 24 2012 nummer 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 24