X X X Hedwig Bulthuis Carla Dumon Ella Evers DMO heeft de ambitie om op de digitale weg verder te gaan en daarmee de papieren situatie achter zich te laten. De unit DIV ontwikkelt een Enterprise Content Management System (ECMS), dat zaakgericht werken ondersteunt en digitaal archief vormt. Een adequaat metadatamodel - ingekaderd door wet- en regelgeving (Archiefwet 1995, het Archiefbesluit 1995 en de bijbehorende nieuwe Ministeriële Regelingen, plus internationale en nationale standaarden, te weten NEN ISO 2082) - is nood zakelijk voor de documentaire informatievoorziening en het archief beheer. De belangrijkste regel voor DMO is de standaard voor het metadatamodel van het Stadsarchief Amsterdam (SAA). De standaard geeft de regels en richtlijnen voor de metadatering van elk digitaal archief dat wordt overgedragen aan het stadsarchief. Evers beveelt minimumeisen aan waaraan het metadatamodel dient te voldoen. Zij adviseert een functie toe te voegen waarmee metadata vanuit het metadatamodel van de organisatie direct over te zetten zijn naar het metadatamodel van het stadsarchief. Gemeente Amsterdam Lolke Folkertsma softwareoplossingen, en draagvlak en commitment bij het management. Politiek archief actief. Een onderzoek naar het verbeteren van archiefbeheer bij een organisatie zonder archivaris Deze scriptie bevat het verslag van een onderzoek naar het archiveren van projecten bij het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP). Het IPP is een onaf hankelijke instelling gevestigd in Amsterdam, die projecten in het hele land entameert en uitvoert. De projecten informeren burgers over de werking van de democratie. De medewerkers van IPP zijn in feite hun eigen archivaris. Daardoor gebeurt het archiveren van projecten niet optimaal. Voor een deel van het archief bestaat een toegang in de vorm van een plaatsingslijst. Het archief is niet goed toegankelijk, het instituut heeft weinig interne afspraken over werkwijzen ten aanzien van bewaren en waarderen van archief stukken. IPP heeft het archief verdeeld in twee verzamelingen: de officiële stukken worden bewaard in het projectarchief en de projectdocumentatie in het werkarchief. Projectarchief en werkarchief samen vormen het IPP-archief. De scriptie begint met de aanleiding voor het onderzoek en een beschrijving van de opdrachtgever. Daarna volgen de resultaten van interviews en het onderzoek. Een aantal medewerkers is geïnterviewd over kennis, gewoonten en wensen betreffende de omgang met het IPP-archief. In het onderzoek is aandacht besteed aan een aantal aspecten van archiefbeheer: selectie, ordening, ontsluiting en beschikbaar stellen. Het onderzoek wordt afgesloten met aanbevelingen om het beheer van het IPP-archief verbeteren. Het historisch archief van Staedion. Ontsluiting van het archief van een woningbouwcorporatie Woningcorporatie Staedion in Den Haag is ontstaan door fusies met andere woningcorporaties met een "historisch archief" met stukken vanaf 2011. Het kunnen afleggen van verantwoording, de informatiewaarde en de historische waarde zijn redenen om archiefstukken te bewaren. Sinds 2006 heeft Staedion zich beziggehouden met het beheer en de beleidsbepaling ten aanzien van het historisch archief. Om in de toekomst waardevolle informatie te behouden is het nodig dat regels worden opgesteld voor archiefbeheer en waardering en selectie. De casestudy is ingebed in een onderzoek naar ontsluiting en beheer van particuliere archieven in Nederland. Staedion heeft geen geschikte ruimte om het historisch archief te bewaren. Ook de ontsluiting is vaak een probleem, omdat kennis, tijd en/of menskracht ontbreken. Een deel van de corporatie archieven zijn al aan gemeentearchieven overgedragen, waar betere mogelijkheden voor bewaring en toegankelijkheid zijn. Bedrijfsarchieven en familie- en persoonsarchieven werden geregistreerd door het Nederlands Historisch Economisch Archief (NEHA) en het Centraal Register van Particuliere Archieven (CRPA), maar beide initiatieven zijn gestopt. Tegenwoordig is er weer meer belangstelling voor particuliere archieven. De stichting Nationaal Business Archief (NBA) heeft het initiatief genomen om bedrijfsarchieven digitaal via internet beschikbaar te stellen. Het Nationaal Archief is bezig met het opzetten van een landelijk register van particuliere archieven, naar voorbeeld van het Britse National Register of Archives. De Raad voor Cultuur pleit in haar laatste advies: Besteladvies Archieven (Raad voor Cultuur, 2010) voor een verfijning, herijking of uitbreiding van de rijksverantwoordelijkheid voor verschillende archiefcollecties in Nederland, expliciet met inbegrip van bedrijfscollecties. Een metadatamodel voor een gemeentelijke dienst. Scriptie over de zoektocht naar een metadata- model voor de Dienst Maatschappelijke Ontwikkeling van Amsterdam De Dienst Maatschappelijke Ontwikkeling (DMO) van de gemeente Amsterdam is een grote organisatie. Om de vele werkprocessen te ondersteunen en informatie over de verschillende beleids- terreinen te verzamelen, beschikt de dienst over een groot aantal informatie systemen. Die zijn niet of nauwelijks aan elkaar gekoppeld. De unit DIV is verantwoordelijk voor de documentaire informatievoorziening en het archief beheer van DMO. Door de gedeeltelijke digitalisering van de werkprocessen van de unit is een hybride situatie ontstaan, waarin getracht wordt het digitale en het papieren archiefbeheer synchroon te laten lopen. Modernisering van het (provinciale) archieftoezicht. Verkenning en bepaling van de mogelijkheden om het (provinciale) archieftoezicht te moderniseren Het interbestuurlijk toezicht in Nederland is in beweging, onder invloed van het rapport Oosting (2007): Van specifiek naar generiek. Doorlichting en nummer 3 2012 23

Archievenblad | 2012 | | pagina 23