Scripties Archivistiek B Afgestudeerde archivarissen aan de HvA in 2010 In 2010 voltooiden elf studenten de bacheloropleiding Media, Informatie en Communicatie aan de Hogeschool van Amsterdam, en studeerden tevens af met het diploma Archivistiek B. Hieronder volgen de samenvattingen van hun scripties. Hans Boersma Leechburch Auwers was actief in verschillende organisaties (waarvan hij als archiefvormer optrad) rondom Mariaverschijningen. Boersma geeft per archief een verantwoording over de archiefvorming, waardering en selectie van de archieven. Daarnaast heeft hij onderzocht welke doelgroep belang stelling heeft voor deze archieven. Toegankelijkheid van de archieven is onderzocht aan de hand van een literatuurstudie, waarbij de focus ligt op het definiëren van de doelgroep (archiefonderzoeker), het in kaart brengen van diverse standaarden op het gebied van toegankelijkheid en wet- en regelgeving. In het bijzonder is aandacht geschonken aan de bescherming van persoonsgegevens, omdat de archieven veel persoonsnamen vermelden. Willem Brouwer Hoe gaan gemeentelijke organisaties om met het archiveren van e-mail- berichten? Willem Brouwer heeft in de periode november 2009 tot en met mei 2010 van alle 56 Gelderse gemeenten de e-mailprotocollen onderzocht, een enquête gehouden en interviews afgenomen met medewerkers die verantwoordelijk zijn voor de documen taire informatievoorziening in hun gemeente. Het protocol legt vast hoe verkeer langs elektronische weg geregeld is, wat is toegestaan en aan welke voorwaarden dat verkeer dient te voldoen om betrouwbaar en authentiek te zijn. Uit het onderzoek blijkt dat veel van de e-mailprotocollen niet "op orde" zijn, verouderd en kwalitatief onder de maat. In menig protocol ontbreekt belangrijke wet- en regelgeving en het gebruik van webformulieren. Gemeenten scheiden de inkomende e-mail in formele en informele e-mail, op identieke wijze als ze gewend zijn te doen voor de papieren post. Formele e-mails komen decentraal binnen bij de medewerkers van de gemeente; ze worden niet centraal geregistreerd en gearchiveerd bij de afdeling DIV. Alle medewerkers zijn zelf verantwoordelijk voor de naleving van het e-mailprotocol. De Gelderse gemeenten drukken e-mails op papier af. Tegelijkertijd worden - bijna altijd meerdere - digitale versies van de e-mailberichten opge slagen in het Document Management Systeem (DMS), meestal in PDF en PDF/A formaat; XML wordt weinig gebruikt. Dit betekent ten eerste dat gemeenten substitueren zonder machtiging van Gedeputeerde Staten van de provincie. De Provinciale Archiefinspectie gedoogt deze werkwijze. Ten tweede vindt meervoudige archivering plaats. Ten derde gaat bij reproducties op papier of in PDF, metadata verloren. Daardoor is de authenticiteit van de e-mails in het geding. Duurzame digitale archivering blijft een zorgpunt. De digitale opslag in het DMS garandeert geen duurzame archivering op de langere termijn. Iedere gemeente heeft een specifieke cultuur, techniek, organisatie en kennis. De onderlinge verschillen worden bepaald door de volgende factoren: geld, capaciteit bij DIV en Informatie en Automatisering, (re)organisatie van de backoffice, bewustwording bij de medewerkers, Marieke de Haan I Adviesrapport over en inventaris van de archieven vanJ.A.A. Leechburch Auwers Boersma geeft het Meertens Instituut in Amsterdam een advies over de toe gankelijkheid van de verschillende particuliere archieven die Leechburch Auwers heeft gevormd. Het Meertens Instituut heeft Boersma gevraagd een klassieke inventaris te maken. in zijn rapport geeft Boersma aan hoe de toegankelijkheid van de toegang verbeterd kan worden. Boersma geeft een advies over de beste presentatie van het archief. E-mail op orde? Onderzoek naar de archivering van e-mail bij gemeentelijke organisaties 22 2011 nummer 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 22