It) 111 Verder dan 'voordeurdelen'? Archief Eemland stond op dat moment aan de vooravond van de bouw van het Eemhuis: het nieuwe onderkomen voor het Archief, de openbare bibliotheek (Bibliotheken Eemland), kunsthal KadE en Kunst en School (amateurkunst en cultuureducatie). Natuurlijk had de gemeente een verregaande samen werking tussen deze voordeurdelers op het oog toen ze het archief vroeg naar de mogelijkheden en wenselijkheden van verzelfstandiging. En dus bekeek Archief Eemland de mogelijke synergie met deze instellingen vanuit het oogpunt van meerwaarde op het gebied van vakkennis en innovatief vermogen. Bibliotheken Eemland heeft als informatiedienstverlener het meest gemeen met het archief. De verschillen met de bibliotheek zijn echter minstens zo groot als de raakvlakken. De specifieke aard, uniciteit en kwetsbaarheid van archiefmateriaal stellen andere eisen aan beheer en toegankelijkheid, zowel op het gebied van publieks- en beheervoorzieningen en de innovatie daarvan, als op het gebied van vakkennis. Bovendien bleek de bibliotheek volledig gecommitteerd aan het proces van verregaande bibliotheeksamenwerking in de provincie Utrecht. De raakvlakken met KadE en Kunst en School zijn te beperkt om meerwaarde te kunnen verwachten van een zware samen- werkingsconstructie als een fusie. De zaak lag duidelijk: niet doen dus. Op naar het volgende kruispunt Noten 2 Stichting Archiefpublicaties (Den Haag 2010). 21 De schatten uit het depot van het Archief Eemland worden onder de titel 'Publiek geheim' gepresenteerd aan bezoekers. steuning kan inkopen voor het bedrag van de huidige overheadkosten, is daarom nog maar de vraag. (Veel) goedkoper zal het naar verwachting niet worden. Bedrijfseconomisch valt er dan ook niet veel voordeel te verwachten van het verzelfstandigen van alleen Archief Eemland. Alleen als er behalve van verzelf standiging ook sprake zou zijn van een fusie of een andere verregaande vorm van samenwerking met derden, zou er wellicht sprake kunnen zijn van bedrijfseconomische voordelen. Archief Eemland heeft het Amersfoortse gemeentebestuur te kennen gegeven dat het vooralsnog als gemeentelijke dienst graag blijft participeren in vele en veelsoortige samenwerkingsverbanden. Het gemeentebestuur heeft daarop besloten Archief Eemland de tijd te geven om met de partners in het Eemhuis werkende weg te ontdekken hoeveel gemeenschappelijkheid een gedeelde voordeur met zich meebrengt, hoe de samenwerking achter die voordeur loopt en tot welke vorm en intensiteit van samenwerking dat leidt. Door dit proces de tijd te geven, ontstaat er ook ruimte om te bezien of de samenwerking binnen de archief branche, al dan niet gestuurd door het ministerie van OCW, eenzelfde dynamiek en reikwijdte krijgt als die momenteel zichtbaar is in het veld van de openbare bibliotheken. Archief Eemland zal dan over een jaar of vijf opnieuw op een kruispunt staan en een richting moeten kiezen, maar dan zal duidelijker zijn dan nu waarheen de te kiezen wegen leiden. 1 Dit artikel is grotendeels geschreven op basis van een rapport dat ik in 2011 schreef in opdracht van Archief Eemland. Archief Eemland vindt het van belang om de bevindingen van dit onderzoek te delen met collega's en vroeg mij daarom het rapport om te werken tot een artikel voor het Archievenblad. Het volledige rapport is op aanvraag verkrijgbaar via Archief Eemland. Margreet Windhorst eigenaar Raamwerk Advies en Tekst. nummer 3 2012

Archievenblad | 2012 | | pagina 21