Wegwijzer Zeldzame zelfstandigen Voetangels en klemmen Te klein ARCHIEF EEMLAND Naar het antwoord op de vraag of het archief zou kunnen verzelfstandigen, hoefde Archief Eemland niet te zoeken. Natuurlijk kan dat: het Apeldoornse CODA en het Regionaal Archief Tilburg zijn er de levende voorbeelden van. De verzelfstandigde archiefdienst blijft vooralsnog een zeldzaamheid en komt alleen voor in gemeenten waar er behalve van verzelfstandiging ook sprake is van een fusie met andere cultuurhistorische partners. Er bestaan nog geen op zichzelf staande archief instellingen die verzelfstandigd zijn. Formeel moet ook dat kunnen, maar feit is dat het nog niet is gebeurd. Verzelfstandiging heeft zijn beperkingen. De archivaris en zijn archiefwettelijke taken moeten hoe dan ook binnen het publieke domein blijven en ook de collectie blijft overheidseigendom. Alleen de uitvoering van de beheertaken komt eventueel in aanmerking voor een vorm van verzelfstandiging. Het gaat dan bijvoorbeeld om het bewerken en toegankelijk maken van archieven, het depotbeheer en de dienstverlening via de studiezaal en de website. Arnold den Teulings Wegwijzer voor het uitbesteden van het beheer van over gebrachte archieven aan een privaat rechtelijke organisatie2 geeft een minutieuze en uitputtende opsomming van aandachtspunten, mogelijkheden en onmogelijkheden van verzelfstandiging van archiefdiensten. Als dit boekje iets duidelijk maakt, is het dat elke vorm van herpositionering van archiefdiensten veel en precieze afspraken vergt rondom bevoegdheden en verantwoordelijkheden. De ervaringen in Apeldoorn en Tilburg bevestigen dat. In beide instellingen staat de gemeente archivaris op afstand van de instelling die het beheer uitvoert. Feitelijk en formeel heeft de archivaris daar niets te zeggen over de uitvoering van de beheertaken. Dat geeft in de praktijk de nodige problemen. In Tilburg is dat aanleiding om de gekozen constructie te heroverwegen. De begrenzing tussen wettelijke taken die niet en niet-wettelijke taken die wél uitbesteed of op afstand geplaatst kunnen worden, luistert nauw. Voor verschillende soorten collecties (bijvoorbeeld overheidsarchieven en museale collecties) gelden verschillende juridische kaders waaraan recht gedaan moet worden. Voetangels en klemmen zitten er ook in de niet-archiefspecifieke wetgeving waaraan voldaan moet worden. Zo lopen overheden die de uitvoering van hun archiefbeheer willen uitbesteden aan een private partij de kans dat zij hierbij gehouden zijn aan Europese aanbestedingsregels, met mogelijke ongewenste effecten van dien. De literatuur geeft op dit punt bij gebrek aan casuïstiek nog weinig houvast, maar Den Teuling waarschuwt in zijn Wegwijzer wel voor de risico's en geeft tips om te voorkomen dat de stichting die de beoogd uitvoerder van de beheerhandelingen is, achter het net vist bij een (Europese) aanbesteding. Het is zaak om de taakopdracht van de verzelfstandigde organisatie zo specifiek mogelijk te formuleren. Ook is het raadzaam dat de gemeenteraad in de Archiefverordening een bepaling opneemt waarin de verzelfstandigde partij met name wordt genoemd als uitvoerder van de beheerhandelingen. Verder is het opletten geblazen wat betreft de btw-plicht van de private partij die het beheer uitvoert. Kosten voor bijvoorbeeld kopieën of de uitvoering van archiefonderzoek vallen onder de gemeentelijke legesverordening. Als de baten van deze heffingen bij de stichting terechtkomen, moet deze daarover wel btw berekenen, wat nadelig is voor het publiek en ook voor de gemeente zelf. Om dat laatste te voorkomen, kan bij de verzelfstandiging worden vastgelegd dat alle dienst verlening aan de archiefvormende overheden deel uitmaakt van het uitbestedingscontract en niet afzonderlijk wordt berekend. Voor de burger is er echter geen ontkomen aan: hij zal btw moeten betalen. Ten slotte luistert ook de personele en rechtspositionele kant van de zaak nauw. Het overhevelen van personeel naar andere CAO's en functiehuizen kan nadelige gevolgen hebben die een w>t>i ïüt uilbeitcdcii van het hflipt! vah ovti gebrachte archieven aaneen pr r vaatrcc lit el ii kc m-jMmr-ntu- vliegende start van een zelfstandige archiefdienst danig kunnen bemoeilijken en de overgang een nare bijsmaak kunnen geven. Het verzelfstandigen van Archief Eemland kan maar het is geen sinecure, zoals Alice van Diepen aan haar gemeentebestuur rapporteerde. Het antwoord op de vervolgvraag naar de wenselijkheid van de verzelfstandiging tekende zich ook al vrij snel af. De gemeente Amersfoort stelt aan uitbesteding en verzelfstandiging van overheidstaken als voorwaarde dat er sprake is van een duidelijke meerwaarde, zowel in bedrijfseconomisch opzicht als op het gebied van vakkennis en innovatief vermogen. Archief Eemland telt krap 15 fte en leunt voor alle staftaken zwaar op de gemeente Amersfoort. Voor een organisatie van nog geen 15 fte zal het aannemen van deskundig personeel voor de onder steunende taken nauwelijks mogelijk zijn, omdat er dan per discipline te weinig uren beschikbaar zijn voor een aantrekkelijke baan. Ondersteuning zal voor een verzelfstandigd Archief Eemland grotendeels ingekocht moeten worden. Daarbij moet rekening gehouden worden met het feit dat een zelfstandige stichting geen btw kan terugvorderen over de aan haar niet-btw-plichtige activiteiten, toe te rekenen kosten en investeringen. Dat maakt inkoop van ondersteunende diensten extra duur. Of een zelfstandig Archief Eemland adequate onder- 20 2012 nummer 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 20