Hoe positioneer je een archief? De casus Eemland Herpositionering van openbare archiefdiensten komt de laatste tijd steeds vaker aan de orde, niet zelden in het kader en onder druk van bezuinigingen. Bestuurders dringen aan op verzelfstandigingen of fusies. In die situatie is het van belang om als archivaris een goed beeld te hebben van wat (on) mogelijk en (on)wenselijk is. Status quo Staalkaart van mogelijkheden: archiefinstellingen in soorten en maten Margreet Windhorst1 Het regiemodel van de gemeente Amersfoort stoelt op het adagium 'extern, tenzijHet is dan ook niet verwonderlijk dat Archief Eemland in 2010 door het gemeentebestuur van Amersfoort geconfronteerd werd met de vraag of de instelling zou kunnen verzelfstandigen en zo ja: of en onder welke condities dat wenselijk zou zijn. Directeur Alice van Diepen pakte de handschoen op en ging aan de slag met de vragen: wat kan er allemaal en wat moeten we willen? Archief Eemland is een op zichzelf staande gemeentelijke dienst die rechtstreeks onder de gemeente secretaris van Amersfoort valt. Daardoor is de beleids- en handelingsvrijheid van het archief aanzienlijk. De formatie telt 14,56 fte. Krap de helft daarvan wordt ingezet op het specialistische, groten deels archivistische werk. De overige formatie gaat op aan projecten, publieks- taken, management en ondersteuning. Het personeel van Archief Eemland heeft de status van ambtenaar van de gemeente Amersfoort. De gemeente verzorgt inkoopondersteuning, juridische ondersteuning, personeelszaken en opleidingen, de ICT en een deel van de financiële administratie. Diverse regiogemeenten en een water schap hebben dienstverlenings overeenkomsten (dvo's) afgesloten met Archief Eemland. Deze overeenkomsten bevatten een standaardpakket afspraken met betrekking tot beheer, toezicht en reguliere studiezaaldienstverlening. Daarvoor wordt onder andere een prijs per strekkende meter in bewaring genomen archief gerekend. Het pakket is naar keuze uit te breiden met educatie- en andere cultuurhistorische taken. Voor enkele andere gemeenten voert Archief Eemland, eveneens op basis van een dvo, alleen het toezicht uit op de nog niet overgebrachte archieven van de gemeentelijke diensten. De participanten in Archief Eemland zitten aan het roer voor wat betreft de inkoop van hun eigen dienstenpakket, maar hebben verder, anders dan in een gemeenschappelijke regeling, geen zeggenschap over het beleid van de archiefdienst. Stand alone archief: verzorgt uitsluitend het beheer van en het toezicht op de archieven van het eigen overheidsorgaan. Centrumgemeenteconstructie: 'lichte gemeenschappelijke regeling' waarbij de centrumgemeente fungeert als gemeenschappelijk orgaan dat het beheer en het toezicht van naburige overheidsorganen overneemt. Participerende overheden hebben zitting in een archiefcommissie met adviesfunctie. Gemeenteraad centrumgemeente is het besluit vormend orgaan. Gemeenschappelijke regeling: verschillende overheden, met daarbij soms ook een particuliere partij, sluiten een regeling voor de gezamenlijke uitvoering van het archiefbeheer en het archieftoezicht. De regeling is een openbaar lichaam met een eigen bestuur waarin de partnerinstellingen vertegenwoordigd zijn. Achteraf wordt verantwoording afgelegd aan de deelnemende overheden. Archiefdienst met dienstverlenings overeenkomsten: centrumgemeente of regionale archiefdienst werkt op contractbasis voor andere overheden; archivaris wordt ook bij de contract partij als zodanig benoemd en voert de in de overeenkomst afgesproken taken uit. Archiefdienst gefuseerd met andere gemeentelijke onderdelen, vaak verwante diensten zoals een gemeentelijk museum, een bibliotheek en/of de afdeling monumentenzorg en archeologie. Veelal intern verzelfstandigd. Archiefdienst in zelfstandige stichting: er is (in alle nu bekende gevallen) sprake van een fusie met andere cultuur(historische)partners; de gemeentearchivaris blijft vanwege zijn wettelijke taken onderdeel uitmaken van de gemeentelijke organisatie. nummer 3 2012 19

Archievenblad | 2012 | | pagina 19