irg i De opleiding Tot slot Meer dan tien jaar geleden schetste Roland Depoortere een beeld van het Belgische archiefwezen dat nog steeds actueel is. De verdeeldheid tussen de gemeenschappen is gebleven. Meer dan ooit heerst in het archiefwezen in de verschillende landsdelen een zekere ongelijkheid. Het beroep is nog steeds niet overal als zodanig erkend. Toch is er hoop. Een aantal bestuurders en managers is nu zover dat zij begrijpen dat archiefbeheer noodzakelijk is om functionele of democratische redenen, De betrekkingen tussen de verschillende verenigingen zijn over het algemeen vriendschappelijk en stimulerend. of vanwege erfgoedbehoud. Tegelijkertijd mogen de verwachtingen niet al te hoog gesteld worden, en wel vanwege de onzekerheid over de toekomst van het land en de te verwachten budgettaire moeilijkheden. De komst van een nieuwe Franstalige beroepsvereniging is zeker gunstig geweest. De vereniging heeft ertoe bijgedragen sommigen wakker te schudden, anderen te prikkelen en weer anderen uit een verlammend isolement te halen. Maar ondanks alle ondernomen activiteiten is de vereniging er niet in geslaagd de versnippering te ver minderen, zelfs niet op het gebied van de financiering. Dit is mede veroorzaakt door de onzekere toekomst en de uiteenlopende belangen. Maar de verschillen leiden ook tot beweging en positieve ontwikkelingen. De betrekkingen tussen de verschillende verenigingen zijn over het algemeen vriendschappelijk en stimulerend. Ook internationaal beginnen we bekendheid te krijgen: de activiteiten van de AAFB worden met veel belangstelling gevolgd door collega's uit het buitenland. Er is dus hoop, op voorwaarde dat iedereen eraan blijft werken. Meer informatie over de archieven in Franstalig België is te vinden in de volgende bronnen: Studiezaal van het 'Dépot AGRJoseph Cuvelier', 2012 (coll. AGR). men wel op het probleem van alle instellingen zonder winstoogmerk: de betrokkenheid van de leden. Op dit moment functioneert de AAFB, in tegenstelling tot haar Vlaamse tegen hanger de VVBAD, alleen dankzij de inzet van enkele sleutelfiguren. De instandhouding van de vereniging kost veel moeite. Vandaag de dag wordt het verenigingswezen meer dan ooit bedreigd door de kloof tussen een coöperatieve opstelling en een verhardend individualisme. De toekomst moet uitwijzen of het aantal leden, en meer nog de betrokkenheid van de Franstalige archivarissen, wel of niet zal toenemen. De Universiteit van Louvain-la-Neuve en de Vrije Universiteit Brussel verzorgen masters in de geschiedenis, met als afstudeerrichting archiefwetenschap. Bij de Universiteit van Luik is men momenteel doende het studieaanbod op dit gebied te herzien. - Algemeen Rijksarchief en Rijksarchief in de Provinciën. Jaarverslag Toezicht 2010 (Brussel 2011); - R. Depoortere, 'Les archives en Belgique: une réalité éclatée', Archives, vol. 34 (2002-2003) nrs. 1 en 2, pp. 101-117; - L. Honnore en M. Nuytens (red.), Archives produites par les Centres publics d'Action sociale en Région wallonne. Tableau de tri (Brussel 2011); - 'Info-AAFB 2005-2012', http://www. archivistes.be; - J. Toussaint, 'L'association des Archivistes francophones de Belgique', Les Nouvelles du Patrimoine (april-mei-juni 2010) nr. 127, pp. 14-15; - A.-M. Vastesaeger, S. Soyez, Th. Delplancq, Questions d'archivage (Brussel 2010). Met dank aan Lamya Ben Djaffar, Claude de Moreau de Gerbehaye, Claude Depauw, Pierre De Spiegeleer, David Guilardian, Pierre-Alain Tallier en Freddy Van Hove voor hun commentaar en advies. Thierry Delplancq vicepresident van de vereniging van Franstalige archivarissen in België en archivaris van de stad La Louvière. Ineke van den Broek redacteur Archievenblad. 18 2012 nummer 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 18