Meer dan ooit heerst in het archiefwezen in de verschillende landsdelen een zekere ongelijkheid. middelen, de personeelsformatie, de huisvesting en het gevolgde beleid. Vooral door de inspanningen van de Waals-Brusselse Federatie is deze sector flink vernieuwd. Een eerste decreet uit 1994 regelde de voorwaarden voor erkenning en subsidiëring van de private archiefdiensten. In april 2011 waren er negen door de Waals-Brusselse Federatie gesubsidieerde instellingen: de 'Archives d'Architecture Moderne', het 'Centre d'Archives Communistes en Belgique' (CARCOB), het 'Centre d'Animation et de Recherche en Histoire Ouvrière et Populaire' (CARHOP), het 'Centre d'Etudes et de Documentation Maconnique' (CEDOM), het 'Centre Jean Gol', het 'Centre d'Animation et de Recherche en Ecologie Politique' (ETOPIA), het 'Institut Emile Vandervelde' (IEV), het 'Institut d'Histoire Ouvrière, Economique et Sociale' (IHOES), de vzw, 'Sauvegarde des archives Industrielles du Couchant de Bergen' (SAICOM) en het 'Mundaneum'. Met het decreet van 12 mei 2004 werd de definitie van particuliere archieven uitgebreid en werden twee nieuwe organen in het leven geroepen. De eerste was de Raad voor de centra voor private archieven, waarvan opdracht en samenstelling staan omschreven in het besluit van de regering van de Franse Gemeenschap van 23 juni 2006. De Er gebeurt dus van alles, maar daarbij stuit men wel op het probleem van alle instellingen zonder winstoogmerk: de betrokkenheid van de leden. Raad geeft adviezen en doet aanbe velingen op eigen initiatief of op verzoek van de regering. Ook adviseert de Raad de minister van cultuur, in het bijzonder over verzoeken tot erkenning en subsidie. Daarnaast werd een Adviescomité ingesteld, bestaande uit wetenschappers van de private archief centra en twee archiefexperts. Dit comité kan zich net als de raad laten bijstaan door externe experts. Het Adviescomité is belast met het starten en onderhouden van een netwerk tussen de Centra voor private archieven. Tot de overige taken behoren de vaststelling van gemeenschappelijke wetenschappelijke en technische procedures, het adviseren van de Raad over technische normen, het bepalen van het beleid betreffende de technische hulpmiddelen, en het garanderen dat een zo breed mogelijk publiek toegang heeft tot de informatie, vanuit de democratische gedachte. De Waals-Brusselse Federatie stimuleert ook gemeenschappelijke projecten, bijvoorbeeld het Platform voor de waardering van mondelinge historische bronnen en het 'Plan PEP', dat gericht is op het behoud, de digitalisering en het promoten van het culturele erfgoed. Binnenkort zal een Witboek voor de architectuurarchieven verschijnen, dat een vervolg is van de inventarisatie van de bewaarplaatsen, begonnen in 2006 door het Waalse Architectuurinstituut - ISACF La Cambre, ondersteund door de Erfgoeddienst van de Waals-Brusselse Federatie. Naast deze private archiefcentra moeten ook de archiefdiensten van de universiteiten (Katholieke Universiteit Leuven, Vrije Universiteit Brussel) en die van de particuliere musea genoemd worden. Dan zijn er nog organisaties die Samenwerkingsverbanden Als het gaat om samenwerkings verbanden in België, speelden lange tijd drie organisaties een rol. De eerste is de vereniging Archief- en Bibliotheekwezen van België (Archives et Bibliothèques de Belgique - ABB), opgericht in 1921. Deze vereniging richt zich, in samenwerking met de Koninklijke Bibliotheek en de rijksarchieven, steeds meer op activiteiten als het uitgeven van werken en het organiseren van bijeenkomsten. De in de jaren zeventig door leden van de ABB opgerichte Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatie wezen (VVBAD) heeft nu een professionele structuur die het niet alleen mogelijk maakt steeds meer projecten uit te voeren, maar ook om effectief te lobbyen in de politiek. Het Duitstalige gebied beschikt over een eigen vereniging tot steun voor het archiefwezen ('Fördeverein des Archivwesens in der Deutschsprachigen Gemeinschaft Belgiens' - FADG). Een Franstalige tegenhanger kwam in 2005 door de oprichting van de Vereniging van Franstalige Archivarissen ('l'Association des Archivistes Francophones de Belgique' - AAFB). Stadsarchief van La Louvière, 2011 (co!!. AVLL). worden gefinancierd door andere bestuursorganen, zoals het AVG-Carhif, een archiefinstelling voor vrouwen geschiedenis, die subsidie ontvangt van de federale overheid. Deze organisatie wil een overkoepelende rol spelen, een impuls geven aan het werk van alledag en zorgen voor actieve netwerken. Een ander doel is het beantwoorden van vragen van het publiek en van beleidsmakers, of die zelfs voor te zijn. De Vereniging heeft deze laatste groep al herhaaldelijk aangesproken op hun verantwoordelijkheid voor de archieven. De AAFB geeft verder een nieuwsbrief uit, richt werkgroepen op, organiseert bijeenkomsten, beheert een internetforum voor de leden en onderhoudt een Facebookpagina. Er gebeurt dus van alles, maar daarbij stuit nummer 3 2012 17

Archievenblad | 2012 | | pagina 17