De archieven in Franstalig België: geheel een rijk geschakeerd r België is tegenwoordig een federale staat. Hierin zijn verschillende bestuurlijke lichamen verenigd, die elk binnen hun eigen invloedssfeer over absolute autonomie beschikken. Dat heeft gevolgen voor het archiefwezen. Een introductie. De archiefwetgeving is nog niet compleet. Archiefwetgeving Het archiefwezen in België kende lange tijd nauwelijks specifieke wetgeving voor archieven. Jarenlang bepaalden de Archiefwet van 24 juni 1955 en het Koninklijk Besluit van 12 december 1957 in enkele artikelen de basisprincipes van het vak en de verantwoordelijkheden van de Rijksarchiefdienst voor wat betreft de overheidsarchieven. Dat is de afgelopen tien jaar veranderd. De wet van 6 mei 2009 schrijft voor dat overheden en openbare instellingen verplicht zijn om hun documenten na dertig jaar in goede, geordende en toegankelijke staat over te brengen naar de rijksarchieven. De algemeen Volgens het Wetboek van de plaatselijke democratie en de decentralisatie in Wallonië (art. L1123-28) is bij de lokale overheid het gemeentebestuur verant woordelijk voor de archieven. In Brussel geldt de nieuwe Gemeentewet (art. 132, Wet van 27 mei 1989). Voor de Openbare Centra voor Maatschappelijk Welzijn (OCMW) geldt de Organieke wet van 8 juli 1976, die de secretaris van het Centrum verantwoordelijk stelt voor het archiefbeheer. De archiefdiensten van de overheid Thierry Delplancq Vertaling Ineke van den Broek I Allereerst zijn er drie gewesten: Wallonië, Vlaanderen en Brussel. Daarnaast zijn er drie gemeenschappen: de Franse (die tegenwoordig de Waals Brusselse Federatie wordt genoemd) de Vlaamse en de Duitstalige. Op decentraal niveau onderscheidt men de provincies en de gemeenten. De institutionele ontwikkelingen in België sinds 1970 hebben niet onmiddellijk gevolgen gehad voor het archiefwezen. Daar is ondertussen echter verandering in gekomen. rijksarchivaris en zijn vertegenwoordigers zijn gemachtigd om toezicht te houden op de documenten van die instanties. In de Koninklijke Besluiten van 18 augustus 2010 is de regelgeving over het behoud, het toezicht op en de overbrenging van de archieven van de overheid en van de rechterlijke macht verder uitgewerkt. Het decreet van 6 december 2001 van het Waalse Gewest, markeerde het begin van de ontwikkeling van de eigen verantwoordelijkheid op federaal niveau. Hierin wordt het beheer, de bewaring en de selectie van de archieven van de Waalse gewestelijke instellingen en de openbare nutsinstellingen geregeld. De archieven van de ministeriële kabinetten vallen daar ook onder. Het Brussels Hoofdstedelijk Gewest volgde op 19 maart 2009 met een grotendeels vergelijkbaar decreet, aangevuld met enkele alinea's over het materieel beheer van de archiefbescheiden. Het toezicht van de algemeen rijksarchivaris en zijn vertegen woordigers is alleen van toepassing op documenten die zijn opgemaakt of ontvangen door de rechtsvoorgangers van het Waalse of het Hoofdstedelijke Gewest. Het Vlaams Archiefdecreet is gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad van 5 augustus 2010. Hiertegen loopt nog een beroep bij het Grondwettelijk Hof. De archiefwetgeving is nog niet compleet, er ontbreken nog twee stukken van deze puzzel. De Duitstalige Gemeenschap is op dit moment bezig met dit onderwerp en ook de Waals Brusselse Federatie werkt nog aan de regelgeving. Het Algemeen Rijksarchief en de nummer 3 2012 15

Archievenblad | 2012 | | pagina 15