Niet alleen de etalage We brengen de 'Boulevard van het actuele verleden' ter sprake, een initiatief uit 2005 waarbij onder meer het NA en de KB waren betrokken. Het ging om het gezamenlijk inrichten van de (erfgoed-) etalage. "Versnipperde en fragmentarische informatie over het verleden" werd als probleem gezien. MB: "Toen begonnen we aan de inrichting van de voorkant. De Boulevard moest uiteindelijk leiden tot de inrichting van een Nationaal Historisch Museum en daar is niets van terecht gekomen. Nu gaat het om wezenlijke samenwerking van onze twee organisa ties, niet alleen de etalage. Bas Savenije stemt hiermee in. We merken op dat je toch wel al een idee moet hebben hoe die etalage er straks uitziet. Werk je aan een 'huis der wijsheid' voor wetenschappers/historici, of richt je je op een groot publiek? BS: "Beiden. Als ik over een groot publiek praat dan neem ik contact op met de openbare bibliotheken en voor wat betreft de wetenschap bijvoorbeeld met een universiteitsbibliotheek of met het Huygens Instituut." MB: "En ik, als het om publiek gaat, bijvoorbeeld met het Centraal Bureau voor Genealogie. Gezamenlijk zetten we in op het maken van combinaties, op een netwerk organisatie." Bas Savenije: "Het huis der wijsheid kan één digitaal loket zijn, maar hoeft niet één fysieke plek te zijn." m en nden Hoe ziet de toekomst van traditionele, meer lokale bibliotheek- en archief instellingen eruit? BS: "Zolang deze instellingen nog in papier doen, kunnen ze samen optrekken of samensmelten. Bij traditionele fysieke dienstverlening hoort een gebouw, maar als je een gebouw kunt delen spaart dat kosten uit die je weer kunt benutten voor digita lisering. Over vijftig jaar ziet het landschap er natuurlijk heel anders uit." MB: "Internationaal gezien is het NA echt klein. Nederland is klein. Archiefinstellingen zullen meer moeten samenwerken, zich specialiseren en zich minder op moeten stellen als zelfstandige postkantoren."1 Op het web moet je wel prominent aanwezig zijn. BS: "KB en NA hebben een sleutelpositie in het netwerk én moeten zichtbaar zijn." MB: "Ik hoor nog veel mensen zeggen 'het gaat om mijn collectie en ik maak een exclusieve toegang'". BS vult aan: "In de bibliotheeksector word je afgestraft als je alles zelf wilt doen. Ga maar eens in je eentje onderhandelen over het kopen van digitale content. Dat kost je veel." MB: "Delen en verbinden." De doelgroepen van beide instellingen lopen in elk geval wat de wetenschap betreft niet radicaal uiteen en dat versterkt het argument voor fusie, naast allerlei praktische voordelen. Voorbeeldfunctie Het gesprek komt op open data. Zowel Martin Berendse als Bas Savenije zijn voorstander van gratis gebruik van data. Zij bepleiten een optimale toegankelijk heid van informatie en zien nog heel wat missiewerk voor zich. Samen kunnen ze een goede voorbeeldfunctie vervullen en expertise leveren aan anderen. Belemmeringen van auteursrecht- organisaties zijn er. Martin Berendse: "Als je zaken doet met bijvoorbeeld Pictoright dan koop je feitelijk een verzekering. Zij vangen claims van auteursrechthebbenden op zonder dat je precies weet wie ze vertegenwoordigen." Martin en Bas onderschrijven overigens het recht van hen die werkzaam zijn in de 'creatieve industrie' op de bescherming van hun inkomsten/rechten. Praktisch zijn er wel degelijk moeilijkheden. Bas Savenije: "Rechthebbenden achterhalen van zogenaamde verweesde werken is nauwelijks te doen." Martin Berendse: "Voor het project 'Beelden van de Toekomst', waarbij beschikbaarstelling in de subsidievoorwaarden staat, is dat eveneens een probleem. Beide instellingen doen zo wel een schat aan ervaring op (auteursrecht, openbaarheid, privacy) waarvan anderen kunnen profiteren." Uniek materiaal In Canada zijn het Nationaal Archief en de Nationale Bibliotheek al in 2004 gefuseerd, overigens met nog steeds wat zure gezichten wat betreft verschillen in salarissen tussen bibliothecarissen en archivarissen. Martin Berendse en Bas Savenije vragen zich lachend af welke groep meer verdient dan de ander. Wij kennen het antwoord voor onze lezers. Martin Berendse: "Internationaal wordt er wel naar ons gekeken hoe wij de fusie gestalte geven. In Nederland is er natuurlijk al een goed voorbeeld met Tresoar. Er is vanuit gebruikersperspectief geen bezwaar tegen samenvoeging. Interesses moet je verbinden en netwerken moet je benutten. Er blijven uiteraard verschillende werkvormen en Martin Berendse (foto NA). nadruk - die combinatie is natuurlijk goud waard. Ten tweede: wat betreft het inrichten van 'zoeken en vinden'. Een sterk punt, daar waar het archiefwezen weer beter is in het bieden van 'context'. Ook deze twee invalshoeken vullen elkaar aan. Het gaat om het gebruik en hergebruik van informatie. Ten derde: in de afgelopen 20 jaar is de KB een sterk merk geworden, daar kan het NA van leren en profiteren. Dat kan in de samen werking veel opleveren, bijvoorbeeld in de communicatiestrategie. Ten vierde: de KB heeft als eerste in Nederland gezien dat je je verantwoordelijkheid niet moet beperken tot de eigen collectie, maar moet verbreden. 'Het geheugen van Nederland' is in elk geval een poging die daarvan getuigt." Bas Savenije (foto Ilya van Marie). nummer 3 2012 13

Archievenblad | 2012 | | pagina 13