De fusie van de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief: makelaars in formatie ;b Hans Berende en René Spork I De Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief worden samengevoegd tot één organisatie. Dat heeft het kabinet op 23 december 2011 besloten op voorstel van staatssecretaris Zijlstra (OCW). De samenvoeging is een logisch vervolg op de verregaande samenwerking tussen beide instellingen, is in lijn met het streven van het kabinet naar een compacte rijksoverheid en past binnen de Archiefvisie. 1 juli 2013 is de geplande invoerdatum van de nieuwe organisatie. Tijd dus voor een interview met mr. M. J. Berendse (1963), sinds 2007 directeur van het Nationaal Archief en algemeen rijksarchivaris, en drs. J.S.M. Savenije (1947), sinds 2009 algemeen directeur van de Koninklijke Bibliotheek. Van elkaar leren De eerste vraag is wat beide instellingen van elkaar kunnen leren. Bas Savenije (BS), van huis uit filosoof: "Waar kun je het meest van leren? Je leert van anderen. Bijzonder is dat ik, toen ik bij de Universiteitsbibliotheek Utrecht werkte, ik veel leerde van bibliotheken in de Verenigde Staten. Daarnaar kijken gaf meer inzicht dan te letten op de technisch kleine verschillen met andere universiteitsbibliotheken. Je leert vooral van organisaties die een enigszins vergelijkbare missie hebben en die net een beetje anders zijn. De KB doet in Martin Berendse (MB): "Ik zie vier aspecten van leren van de KB. Ten eerste: op het vlak van digitalisering en dan bedoel ik zowel operationeel als uit voerend. Als ik kijk naar het e-depot, dan ligt de KB voor op ons." BS verzacht: "De KB heeft meer druk vanuit uitgevers en gebruikers rondom digitale informatie." MB: "Het NA is lang in theorie blijven steken, waar de KB eerder de praktijk is ingesprongen. En let op - Berendse laat een stilte vallen en vervolgt met veel Maurice Lipsch Fotografie. Het interview vindt plaats op 7 maart bij het Nationaal Archief in de kamer van Martin Berendse. Bas Savenije komen we al in de wandelgangen tegen, wat niet verwonderlijk is want beide gebouwen zijn met elkaar verbonden. Samen delen de KB en het NA al een tentoonstellingsruimte - De Verdieping van Nederland - en een restaurant, en nu komt er dus een fusie. Het interview gaat over de verwachte of veronderstelde meerwaarde van de samensmelting. We stellen in dit stadium niet de 'ondernemersraad-vragen', want een groot aantal zaken is nog onduidelijk. Zo is niet helder wat de gevolgen voor het personeel zijn: vallen er ontslagen? Gaan bibliothecarissen en archivarissen elkaars werk doen? Hoe gaat de nieuwe organisatie er exact uitzien? Wordt de tariefregeling samengevoegd? Wat is de afbakening tussen algemeen rijksarchivaris en de minister van OCW? Zeker is er dat er een nieuwe instellingswet komt, voor één organisatie met een nieuwe opdracht. publicaties (en handschriften) en het NA in archieven, veelal unica. Gechargeerd: de KB is er voor alles met een ISBN- nummer; het NA voor de rest. Het NA heeft een sterke relatie met de overheid, de KB met de uitgeverswereld. Het NA weet veel van openbaarheid en privacy en de KB van auteursrecht." 12 2012 nummer 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 12