Nieuws uit het veld Alle mensen Nieuwe themasite informatiebeheer Nieuwe archieven Industrie und Handelskammer für Ostfriesland und Papenburg, Stiftung Wirtschaftsarchiv Nord-West- Niedersachsen, Handwerkskammer für Ostfriesland, Interreg Deutschland Nederland, Eems Dollard Regio. Het Nationaal Archief presenteerde op 27 maart twee belangrijke nieuwe archieven: van de parlementaire enquêtes naar de Bouwsubsidies (1986-1988) en het Paspoortproject (1988). Zowel de Paspoortenquête als de affaire rond de bouwsubsidies leidde tot het aftreden van verantwoordelijke bewindslieden. Na een dienstverband van bijna 16 jaar verlaat Frank van der Maden de Brabant-Collectie (BC) van Tilburg University. Op 1 april jl. is hij met vervroegd pensioen gegaan. Sinds 1 mei 1996 is historicus-archivaris Frank van der Maden in dienst van de Brabant Collectie. Aanvankelijk als coördi nator van het 'Brabants Film Archief' en het project 'Brabantse Fotografie van de Twintigste Eeuw', sinds 2004 als coördinator van het nieuwe door hem geïnitieerde BC-onderdeel 'Beeld en Geluid'. te stellen om te voorkomen dat dit belangrijke erfgoed verloren gaat. Ook is het project bedoeld om onderzoek te stimuleren en daar een handvat voor te bieden. De website www.wigedok.eu biedt een gestructureerd overzicht per bedrijfstak van bedrijfsarchieven en aanverwante (vak)organisaties in Groningen en Ostfriesland. Bij elk bedrijf is aangegeven wat voor materiaal er te vinden is in de collecties: foto's, films, boeken, artikelen, verhalen en stukken uit de bedrijven. Daarnaast is er een bedrijvenkaart die inzichtelijk maakt waar welke bedrijven hebben gezeten. De Groningse bedrijvigheid concen treerde zich in de twintigste eeuw sterk op strokarton, zuivel, baksteen, aardappelmeel en suiker. In de stad zaten veel koffiebranderijen, rederijen, tabaksfabrikanten en boekdrukkerijen. Hiervan is een grote hoeveelheid Strokartonfabriek De Toekomst in de jaren '20 aan het Scheemdermeer, gefotografeerd door B.J. Pottjewijd. archiefmateriaal beschikbaar. Bedrijfs archieven vormen een belangrijke bron voor het sociaaleconomisch erfgoed. Ze geven niet alleen informatie over het bedrijf zelf: productie, werkzaamheden, beroepen en arbeidsomstandigheden en -verhoudingen, maar ook over de verhouding tussen diverse bedrijfs takken, de economische ontwikkeling van Groningen en Ostfriesland en het dagelijks leven. Door het grensover schrijdende karakter van WiGeDok is het mogelijk om beide regio's met elkaar te vergelijken. WiGeDok staat voor Wirtschaftsgeschichtliche Dokumen- tation. Het RHC Groninger Archieven werkt hierbij samen met het Wirtschaftsarchiv Nord-West- Niedersachsen en het Niedersachsisches Landesarchiv - Staatsarchiv Aurich (Ostfriesland). Daarnaast nemen de volgende instanties deel aan het project: Kamer van Koophandel Noord Nederland, Provincie Groningen, Wat u zou willen weten, wat u zou moeten weten en alles dat u stiekem bent vergeten over informatiebeheer staat nu op de nieuwe themasite informatiebeheer van het Gemeentearchief Rotterdam. Op de site vindt u veelgestelde vragen over informatiebeheer. Een belangrijk onderdeel van de site is de kennisbank die u kunt bevragen vanuit de optiek van de manager of de records manager. Meent u iets te moeten bewaren of juist vernietigen, en vraagt u zich af wat uw verantwoordelijkheden zijn en hoe u een en ander slim aanpakt? Raadpleeg de kennisbank! Deze wordt overigens van tijd tot tijd aangevuld met interessante wetenswaardigheden. Wilt u op de hoogte blijven van aanpassingen van de site? Dat kan via twitterfeed IBR010 en via de RSS-feed. nummer 3 2012 11

Archievenblad | 2012 | | pagina 11