Nieuws uit het veld Erfgoed Nederland sluit de deuren Koninklijke Bibliotheek en Nationaal Archief samen verder De (Neder-)Betuwe in Beeld De samenvoeging is een logisch vervolg op de verregaande samenwerking tussen beide instellingen en is in lijn met het streven van het kabinet naar een compacte rijksoverheid. 1 juli 2013 is de geplande invoerdatum van de nieuwe organisatie. Klanten van beide nationale instellingen zullen een nog betere, want meer op elkaar afgestemde, dienstverlening kunnen verwachten. Het NA en de KB werken al op verschillende fronten samen. Zo voeren ze gezamen lijk Metamorfoze uit, het prestigieuze programma tot behoud van het papieren erfgoed, en werken ze al jaren samen in conserveringsonderzoek. In 2005 opende de Prins van Oranje de tentoonstellings ruimte De Verdieping van Nederland, waarin beide instellingen al diverse spraakmakende exposities van hun schatten hebben getoond. In de loop van dit jaar zijn voorbereidingen getroffen om intensivering van de samenwerking vanuit de beide orga nisaties vorm te geven. KB en NA willen de schaalvoordelen benutten die de combinatie van de instellingen - gevestigd in twee in elkaar overlopende panden in Den Haag - biedt, en zo gezamenlijk de uitdagingen aangaan van het digitale tijdperk. De KB is een zelfstandig bestuursorgaan (ZBO), het NA is een agentschap van OCW. Voor de bestuurlijke samenvoeging zijn een wijziging van de Archiefwet en van de Wet op het Hoger onderwijs en Wetenschappelijk onderzoek (WHW) noodzakelijk. Deze zullen het komende jaar worden voorbereid. Beide orga nisaties komen bij voorkeur samen in één ZBO. Het streven is het hele traject in anderhalf jaar te voltooien, waarbij invoering van de nieuwe organisatie per 1 juli 2013 het uitgangspunt is. De samenvoeging van een nationaal archief en een nationale bibliotheek was in het papieren tijdperk niet gebruikelijk. Ongepubliceerde (archief) en gepu bliceerde documenten (bibliotheek) vereisten verschillende manieren van bewaren en beschrijven. In het digitale tijdperk zijn de verschillen veel minder groot en de uitdagingen van bewaren en beschrijven nagenoeg hetzelfde. Samenvoeging van de nationale biblio theek en het Nationaal Archief heeft eerder plaatsgevonden in Canada (2004), is vorig jaar in Nieuw-Zeeland aangekondigd, en een vergelijkbaar voorstel is vorige maand ook in Ierland gedaan. De Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief (foto part. coll.). De werkzaamheden van Erfgoed Nederland zullen binnenkort worden beëindigd. De tweede helft van 2011 is gebruikt om activiteiten, voor zover mogelijk, te beëindigen of over te dragen. Alle vormen van samenwerking zijn gestopt; Erfgoed Nederland heeft getracht de betrokken partners tijdig te informeren. In 2012 worden geen nieuwe activiteiten ontwikkeld of nieuwe samenwerkingen aangegaan. De komende maanden richt het instituut zich op de zorg voor en de verdere loop baan van het personeel en op de finale afwikkeling van de overdracht van activiteiten. De staatssecretaris van Cultuur heeft in juni 2011 besloten de instellingssubsidie per 1 januari 2013 volledig stop te zetten. Erfgoed Neder land is voor negentig procent van haar inkomsten afhankelijk van rijkssubsidie. Zonder die inkomsten kan zij de doelstellingen uit het meerjarenbeleids- plan onmogelijk realiseren. De toezicht houders, de directie, het personeel, de klanten en samenwerkingspartners zijn zeer ongelukkig met de teloorgang van Erfgoed Nederland. Protesten hebben echter niet geholpen. Als het besluit dan toch onomkeerbaar is, zo redeneerde de Raad van Toezicht, is het beter om de activiteiten zo snel mogelijk stop te zetten en de stichting te ontbinden. Dat heeft de Raad dan ook besloten op zijn vergadering van 5 juli 2011. De deur gaat definitief dicht op 31 juli 2012. Op www.erfgoednederland.nl vindt u informatie over de laatste stand van zaken over activiteiten en projecten. Daar kunt u ook lezen welke partner- of zusterorganisatie bepaalde activiteiten heeft overgenomen. Tevens vindt u er informatie over de bereikbaarheid van Erfgoed Nederland. De Koninklijke Bibliotheek, nationale bibliotheek van Nederland, en het Nationaal Archief zullen samengevoegd worden tot één organisatie. Dat heeft het kabinet op 23 december besloten op voorstel van staatssecretaris Zijlstra (OCW). Hoe zagen Kesteren, Lienden, Echteld en Maurik er vroeger uit? De beeld collectie van de (voormalige) KLEM gemeenten geeft daar een mooi beeld van. nummer 1 2012 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 9