Nieuws uit het veld Samenwerking CBG en NA: 1 loket genealogie Beperking openstelling archieven Roermond Rucphen treedt toe tot Regionaal Archief West-Brabant en Groene Hart De verfilmde bestanden van genea logische collecties die nu in het Nationaal Archief staan, worden over gebracht naar de studiezaal van het CBG en zijn voortaan alleen daar in te zien. Voorbeelden hiervan zijn de burgerlijke stand en memories van successie van Zuid-Holland, scheepssoldijboeken van de VOC, stamboeken van KNIL-militairen, stamboeken van Oost-Indische amb tenaren en de volkstellingen van Suriname van 1811 en 1921. Voor inzage van bronnen die niet verfilmd zijn, kunnen bezoekers nog terecht in de studiezaal van het NA. Ook beperkt openbare archieven blijven alleen raad pleegbaar in het Nationaal Archief, zoals bijvoorbeeld het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Vanaf 2 januari 2012 is de volledige dienst verlening overgedragen aan het CBG. Met het oog op de bezuinigingen van dit jaar is afgesproken om het gebruik van de avonddiensten van de Groene Hart Archieven (Streekarchief Rijnlands Midden te Alphen aan de Rijn en Streekarchief Midden-Holland te Gouda) te evalueren. Hieruit is gebleken dat de avond openstelling van beide streekarchieven slechts voor een zeer beperkt aantal bezoekers iets toevoegt. Daarom is besloten de avonddiensten terug te brengen van vier naar één keer in de maand. Door één avonddienst te hand haven willen de Groene Hart Archieven nog steeds de gelegenheid bieden om de streekarchieven buiten kantoortijden te bezoeken. Het Streekarchief Rijnlands Midden zal vanaf 1 januari 2012 op de tweede donderdag van de maand van 18.30 uur tot 21.00 uur open zijn. Het Streekarchief Midden-Holland is de tweede dinsdag van de maand open van 18.30 uur tot 21.00 uur. Voor het Streek archief Midden-Holland is het bovendien vanaf 1 januari 2012 niet meer nodig om stukken te reserveren. Er kunnen dus tijdens de avonddienst stukken aan gevraagd worden. Kijk voor het volledige overzicht van de openings tijden op www.groenehartarchieven.nl. Het Gemeentearchief Roermond gaat per 1 april de openingstijden van de In de loop van januari 2012 zijn de archieven en documentatie van Rucphen te raadplegen op de studiezaal van het Regionaal Archief West-Brabant aan de Beukenlaan 1d te Oudenbosch. De openingstijden van de studiezaal zijn op dinsdag en woensdag van 9.00 uur tot 17.30 uur en op donderdag van 9.00 tot 13.00 uur. Ook de toegangen op archieven, zoals die op de burgerlijke stand, en collecties, zoals foto's, zijn in de loop van januari 2012 te raadplegen via de website www.regionaalarchiefwestbrabant.nl. studiezaal van 36 uur naar 32 uur in de week beperken. Een en ander als gevolg van de omslag van fysieke naar digitale dienstverlening. Via de website ontvangt het gemeentearchief per jaar tien duizenden extra bezoeken en dat aantal groeit nog steeds, terwijl het aantal bezoekers aan de studiezaal daalt. Door de avondopenstelling op donderdag te laten vervallen, kan de dienstverlening aan de virtuele bezoekers gegarandeerd blijven. Vanaf 2 januari 2012 wordt de genea logische dienstverlening van het Nationaal Archief overgenomen door het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG). Klanten met vragen over de geschiedenis van personen en families kunnen daardoor bij één loket terecht: het CBG. Een belangrijke doelgroep van het Nationaal Archief (NA), de genea logische onderzoeker, krijgt hierdoor meer gespecialiseerde begeleiding en digitale dienstverlening. Zowel de Groene Hart Archieven als het Gemeentearchief Roermond gaan hun openingstijden beperken. De eerste vanwege bezuinigingen, de tweede vanwege de toenemende digitale dienstverlening. Per 1 januari 2012 is de gemeente Rucphen toegetreden tot de gemeen schappelijke regeling 'Regionaal Archief West-Brabant'. Dit houdt in dat het gemeentearchief van Rucphen per 1 januari is opgeheven en de Rucphense archieven zijn verhuisd naar het Regionaal Archief West-Brabant in Oudenbosch. nummer 1 2012 7

Archievenblad | 2012 | | pagina 7