Burgerlijke stand Bert Looper Geboren: 1969-1975: atheneum, straat. In die Zwolse jaren ben ik opgeschoven van archivaris naar cultuurmanager. Mijn interesse lag het meest bij het verkennen van de betekenis van archieven voor de maatschappij. Naam: 27 februari 1957 te Heerenveen Burgerlijke staat: gehuwd met Gea Melein in 1985, drie kinderen: Hidde (23), Rixt (22) en Sjoerd (18) Studies: 1963-1969: lagere school, Gorredijk Drachtster Lyceum 1975-1982: geschiedenis, hoofdvak middeleeuwen, RU Groningen(cum laude) 1983-1984: hogere archief opleiding, Den Haag (stage gemeentearchief Deventer) Werk: 1985: archiefambtenaar ter secretarie, gemeente Assen 1985-1992: gemeentearchivaris Zutphen 1992-1995: stadsarchivaris 's-Hertogenbosch 1995-2000: directeur Centrale Archief Selectiedienst in Winschoten 2000-2006: directeur Historisch Centrum Overijssel in Zwolle 2007-heden: directeur Tresoar, Fries historisch en letterkundig centrum Je keerde dus terug naar de inhoud. Hoe beviel dat? "In die periode speelde de fusie van het gemeentearchief Zwolle met het Rijks archief Overijssel en de realisatie van de nieuwbouw aan de Van Wevelinkhoven- Voor de deur van het inmiddels verwoeste Stadsarchief in Keulen: op zoek naar Groninger oorkonden(1981). De student middeleeuwse geschiedenis (1980). Ik zag verbanden met andere disciplines zoals muziek, theater en kunst. In dat kader paste ook het project met Atte Jongstra dat resulteerde in diens roman Henry II Fix. Daarmee heb ik aan willen geven dat een archiefinventaris en een roman niet zover van elkaar af staan. De inventaris is een vorm van representatie van de werkelijkheid. Het werk van de archivaris wordt te gemakkelijk gezien als waardevrij, maar mijn mening is dat elke archief beschrijving discutabel is. We denken teveel dat werkelijkheid-waarheid inventaris elkaar één op één dekken. Het is belangrijk te beseffen wat de representatieve waarde van inven tarissen en toegangen is. Als archivarissen geven wij mensen wel of niet, volledig of onvolledig, toegang tot het domein van de geschiedenis en de historische kennis. Dan is het toch niet teveel gevraagd om daar sterk op te reflecteren? Juist in het digitale tijdperk is die rol cruciaal." "Ik ben in die periode sterk geïnspireerd geraakt door de museumgoeroe Julian Spalding. In zijn boek The poetic museum pleit hij ervoor zoveel mogelijk dimensies van de aan ons toevertrouwde documenten en objecten bloot te leggen. Ik vind dat we als archivarissen nog te eenzijdig op de informatiewaarde van archieven gefocust zijn. Archieven zijn, zoals Frank Ankersmit betoogt, 'reizigers in de tijd' die ons enorm veel te vertellen hebben. Niet alleen door de informatie in de documenten, maar ook door het blote feit dat die archieven en documenten er zijn in welke vorm dan ook. Archieven zijn monumenten van ons bestaan." Je bent nu directeur van Tresoar. Hoe is dat zo gekomen? "In 2006 kwam opeens Tresoar voorbij. Ik had nooit met de gedachte gespeeld om terug te keren naar Friesland, maar toen die mogelijkheid zich voordeed was ik snel 'om'. Tresoar is een prachtige organisatie waarin museale, bibliothecaire en archivistische uit gangspunten versmolten zijn tot een nieuwe eenheid die, naar mijn mening, zijn gelijke in Nederland niet kent. Het bijzondere karakter van Tresoar wordt in belangrijke mate bepaald door de verankering van de organisatie in de Friese cultuur en samenleving. Nergens in Nederland is zo intensief en permanent de vraag inzake identiteit, verleden en toekomst aan de orde als in Friesland. Tresoar staat midden in deze Friese identiteitsdynamiek. We werken nu aan ons nieuwe meerjarenbeleidsplan en centraal staat de verdere verbreding en verdieping van onze maatschappelijke relevantie. Het kernbegrip is cultuur overdracht. Dat kun je passief opvatten - acquireren, bewaren en beschikbaar stellen - maar in de nieuwe beleids periode willen we enkele slagen maken om archieven, collecties en onze specifieke kennis in de maatschappij hun rol te laten spelen. We willen een sterke rol spelen op het terrein - een modieuze term, ik geef het toe - van co-creatie. Vooral onze literaire taak biedt veel mogelijkheden om samen met schrijvers, dichters en kunstenaars Een vergadering van het bestuur van de Friese studentenvereniging Bernlef in Groningen (1981). 40 2012 nummer 1

Archievenblad | 2012 | | pagina 40