Uitgelezen Een brug kan voor een stad de functie van een poort, een entree hebben. Over de brug gaan geeft je het gevoel de stad binnen te komen. Bruggen zijn iconen geworden van bepaalde steden, denk aan de Rijnbrug voor Arnhem, de Brooklyn Bridge voor New York of de Erasmusbrug voor Rotterdam. Het bouwen van een brug heeft letterlijk heel wat voeten in de aarde. Dit boek maakt duidelijk dat zo'n traject decennia kan duren. De 75-jarige Waalbrug kent dan ook een voorgeschiedenis die al begon in 1906 toen fotohandelaar en gemeenteraadslid Kees Ivens in de Nijmeegse Sociëteit Burgerlust voor 700 toehoorders zijn plannen voor een verkeersbrug voor personen en voer tuigen over de Waal ontvouwde. Al veel eerder, in 1878, was er een spoorbrug bij Nijmegen in gebruik genomen. Aan het begin van de twintigste eeuw maakte Nijmegen een tweede renaissance door. Het bevolkingsaantal groeide onrustbarend en aan de rand van de 'Pensiopolis' werden deftige huizen gebouwd voor renteniers. Ivens was de man van de vooruitgang. Hij zag het belang van goede weg- en water verbindingen voor de ontwikkeling van Nijmegen. In 1908 wierp hij zich op als secretaris en medeoprichter van de Maas- en Waalkanaal Vereniging. De aanleg van dat kanaal, van groot belang voor de afvoer van steenkolen uit Limburg, verliep heel wat vlotter dan die van de Waalbrug. In 1927 kon dat kanaal worden geopend. In het boek, dat een beetje op twee gedachten hinkt, wordt veel aandacht besteed aan de activiteiten van de familie Ivens. André Stufkens van de Europese Joris Ivens Stichting tekende voor een biografische schets van Kees Ivens, de vader van de bekende cineast Joris. Omdat het boek opgebouwd is uit hoofdstukken van de hand van verschillende personen, worden sommige gebeurtenissen dubbel behandeld. De aanleiding voor het maken van het boek was niet het 75-jarig bestaan van de Waalbrug maar de schenking van het familiearchief Ivens-Nooteboom aan het Regionaal Archief Nijmegen. Met andere woorden: de overdaad aan een bepaald soort bronnen (met betrekking tot Ivens) bepaalde de teneur van het boek en niet een theoretische vraagstelling zoals bijvoorbeeld: welke rol speelde de Waalbrug in het kader van de ontwik keling van de infrastructuur in Nederland? In hoeverre bevorderde de Waalbrug de economische, demo grafische en culturele ontwikkeling van de regio? Deze vragen worden maar zeer terzijde of niet behandeld. Wel heel aardig worden de politieke twisten rondom de plannen voor de Waalbrug weergegeven. In 1912 gaat de gemeenteraad van Nijmegen akkoord met het Belvedèreplan met betrekking tot de brug. Dit hield in dat de brug kwam te liggen aan de voet van de Bob Haan, Paul van der Heijden e.a., Over de Waal. Waalbrug Nijmegen 1936-2011 Van Tilt Uitgeverij (2011) ISBN 978-90 814500-27, paperback, ill. in kleur, 240 pp., 29,50. Moet een boek dat grotendeels bestaat uit foto's en dat over een brug gaat, besproken worden in het Archievenblad Lijkt me niet. Maar voor het onlangs verschenen boek over de Waalbrug moeten we echt een uitzondering maken. In 1936 werd deze brug geopend door koningin Wilhelmina en prinses Juliana. Het was een wereld wonder: de grootste overspanning van Europa. De brug werd een symbool van moderniteit voor Nijmegen. Van heinde en verre kwamen mensen om het vernuft van staal en beton te aan schouwen. Nog vóór de Tweede Wereldoorlog toog mijn moeder vanuit Lichtenvoorde, diep in de Achterhoek, op de fiets naar Nijmegen om de brug te 'beleven'. Ik denk dat zij hetzelfde gevoel heeft gehad als ik toen ik over de Golden Gate Bridge bij San Francisco ging. 32 2012 nummer 1

Archievenblad | 2012 | | pagina 32