V - ÓS* Gedurende een jaar verrichtte ik onderzoek naar een speciaal type instituties waarvan de geschiedenis ver terug gaat. Collega-onderzoekers uit het clubje richtten zich op marke genootschappen, ambachtsgilden en waterschappen. Ik wilde weten waar gemeenschappen van begijnen ontstonden. Uiteindelijk zal dankzij al dat onderzoek wellicht de vraag beantwoord worden of en waarom corporatieve instellingen een rol hebben vervuld in het creëren van een welvarende samenleving. De resultaten staan op www.collective-action.info, een website van de afdeling Economische en Sociale Geschiedenis van de Universiteit Utrecht. De Databank groeit, mede dankzij coöperatie van onderzoekers van ver over de Nederlandse grenzen. Het mega- onderzoek staat onder leiding van dr. Tine de Moor. stad was over het algemeen positief. Maar, om met Koot en Bie te spreken: "Er zijn dingetjes." Vrolijke, maar ook ervaringen die mij, wanneer ik aan het eind van de dag naar de trein of auto sjokte, droef stemden. koffie. In het tochtige halletje liep ik tegen een gruwelijk Senseo-apparaat aan. Er lag een briefje bij: "Koffiepad 0,25. Bij de studiezaal-assistente te koop." Daar loop je niet aan voorbij. Smaak: vies. Op een steenworp afstand bevond zich een HEMA, waar ik mij tussen de middag naar toe spoedde. Een archiefbezoeker is wél te gast, lijkt me, maar aan de koffie merk je het veelal niet. De meeste koffie in archieven komt uit een automaat en valt in de categorie 'bocht'. In een wat grotere plaats wend ik mij tot de HEMA. Uitstekende koffie en je krijgt een stempel. Bij een volle kaart ontvang je twee kopjes gratis. ay Aart Vos Column Ik begin maar met mijn begin: koffie. Je bent een groot deel van je leven niet thuis (waar de koffie heerlijk is), maar op je werk. Als je pech hebt, en dat heb ik, word je opgezadeld met een automaat met knoppen. Dat is het menu waaruit je kunt kiezen, van espresso tot cappuccino. Het slaat nergens op. Het geleverde product wordt nog op je salaris ingehouden ook. Maar waar je werkt ben je niet te gast en dus ontbreekt het aan een lekker kopje koffie. Een ander archief dat ik bezocht, doet iets samen met een stedelijk museum. Best een aardig idee. Voor de koffie kun je terecht in de uitgestorven uitspanning van het museum. Prijs: 2,00. Het is mij helder waarom het archief op apegapen ligt. Gastheer schap van niks. Een jaar lang correspondeerde ik met historische kringen, zat ik achter het beeldscherm, ploegde literatuur door en bezocht ik tal van archieven in Nederland. Soms maakte ik mij bekend bij de collega's in diverse studiezalen, meestal bleef ik echter de anonieme bezoeker. De indruk die ik kreeg van de Nederlandse archieven in de provincie en de grote In het Overijsselse rijksarchief staat ook een automaat. Bij het optrekken van fraaie en dure onderkomens wordt de koffiemevrouw ingeruild voor een geval met knoppen. Zou ik het aandurven? Geen HEMA te bekennen. Het ding zag er betrouwbaar uit. Hupsakee. Er kwam koffie uit en die viel eigenlijk best mee: een 7-. Aardig vond ik de ontvangst in een archief in het centrum van een stadje aan een grote rivier. Voordat ik mijn jas had opgehangen was er al (bijna) De koffie van het Streekarchief Bommelerwaard krijgt van mij een 81/2! Je bent aan het werk in de studiezaal en dan komt Toos van Wanrooy vertellen dat er een kan met verse koffie klaar staat. Hier ben ik echt gast. Aart Vos historicus en archivaris bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch. Tekening: Peter Vlot. nummer 1 2012 27

Archievenblad | 2012 | | pagina 27