Arthur Mietes (1956-2011) Op 26 november 2011 overleed Arthur Mietes. Hij was pas 55 jaar oud. Een portret van een aimabele collega. Kennis overdragen jonge collega's bij het Nationaal Archief wegwijs gemaakt in het vak. Van PIVOT tot de plaatsing van tabbladen in dossiers, onderwijzen ging hem makkelijk af. Dat was geen wonder want Arthur was zijn loopbaan ooit gestart in het onderwijs, nadat hij in 1977 de Pedagogische Academie had afgerond (met als bijzonderheid het Diploma Bijbels Onderwijs). Maar, zoals hij later zei, de stof was hem te simpel. Intelligent en evenwichtig Arthur trad in 1978 in dienst bij het Algemeen Rijksarchief als aspirant- archiefambtenaar. Afgezien van een kort uitstapje naar de afdeling onderzoek van de Centrale Archief Selectiedienst (vanwege zijn nieuwsgierigheid naar de grootschalige bewerking van moderne archieven), heeft hij vanaf zijn 22ste onafgebroken voor het Algemeen Rijksarchief/Nationaal Archief gewerkt. Algemeen rijksarchivaris Ribberink vond hem een interessante kandidaat: "Een nette, flinke man, intelligent, evenwichtig, open, wel een persoonlijkheid. Goed gemotiveerd." Tijdens zijn stageperiode inventariseerde Arthur een aantal archieven van de Hollandse Visserij en publiceerde daarover in het tijdschrift Holland. Na het behalen van zijn diploma Middelbaar Archiefambtenaar werd Arthur aangesteld op de studiezaal van het Algemeen Rijksarchief, en vervolgens overgeplaatst naar Zuid-Holland. Na een aantal jaren als informant werd hij in 1984 benoemd tot sectorhoofd inspectie en acquisitie bij het Rijksarchief Arthur is lang ziek geweest. In 2009 onderging hij zijn eerste operatie, daarna volgden vele behandelingen. Hij is tussendoor nog een paar maanden aan het werk geweest, maar vanaf begin 2011 was hij thuis. Het is voor Arthur van onschatbare waarde geweest dat zijn broer en schoonzuster hem in de laatste fase van zijn leven hebben opgevangen in hun huis. Zijn collega's hebben met eigen ogen kunnen zien hoe hij heeft genoten van die goede zorgen. We zijn de familie daar dankbaar voor en wensen hen alle sterkte toe. Arthur Mietes (foto part. coll.). Bodien Abels I Arthur was vanaf 2005 accountmanager bij het Nationaal Archief. In die functie onderhield hij contacten met verschillende departementen en begeleidde hij de bewerking en acquisitie van overheids- en particuliere archieven. Bij zijn contactpersonen bij de ministeries en andere overheidsorganen stond hij bekend als punctueel en gedecideerd. Afspraak is afspraak en kwaliteitsnorm is kwaliteitsnorm, maar wel altijd oplossingsgericht. Zijn dossierkennis was onovertroffen: of het nu over de archieven van De Nederlandse Bank, die van het ministerie van Buitenlandse Zaken of over de nog levende Duitse erfprinsen en -prinsessen ging. Anderen kenden Arthur als lid van de Archiefcommissie van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. Als zodanig was hij afgevaardigde in de Commissie voor Registratie van Kerkelijke en Semikerkelijke Archieven. Hij heeft een belangrijk bijdrage geleverd aan de door deze commissie uitgebrachte Richtlijnen voor kerkelijk archiefbeheer. Voor zijn collega's, die met veel liefde en respect aan Arthur terugdenken, was hij een aimabele collega. Altijd bijzondere truien, een tikje eigenwijs, plezier in feitenkennis, belangstelling voor het opmerkelijke en oog voor detail. Kortom, een 'oer-archivaris'. Zijn vakkennis was fenomenaal, zoals je van een oer-archivaris mag verwachten. Hij kon die kennis ook goed overdragen. Arthur heeft in de loop der jaren veel Zuid-Holland. De archieven van Zuid Holland zouden steeds een grote liefde blijven. Ook toen hij later accountmanager werd, bleven ze tot zijn takenpakket behoren. Na zijn terugkeer van de CAS werd hij opnieuw archiefinspecteur Zuid-Holland. Daarna medewerker bij de Rijksarchiefdienst PIVOT. In deze functie hield hij zich bezig met de selectiekant van het vak en deed institutioneel onderzoek bij departementen als Financiën en Economische Zaken. De combinatie van modern archiefbeheer, communicatie, de nodige juridische kennis en het opbouwen en onderhouden van relaties leidde hem uiteindelijk naar het accountmanagerschap. Een baan die hem als gegoten zat. Bodien Abels namens de collega's van het Nationaal Archief. nummer 1 2012 25

Archievenblad | 2012 | | pagina 25