Streekarchief Bommelerwaard bereikt mijlpaal Op 16 november 2011 presenteerde het Streekarchief Bommelerwaard een nieuwe website. Naast zoeken door de afzonderlijke database, kan voortaan met één zoekactie alle via de site beschikbare informatie worden geraadpleegd. Zowel de beeldbank, de genealogische bronnen, de inventarissen, de bibliotheekcatalogus, de toegang op de bouw- en milieuvergunningen en de krantenviewer zijn voor iedereen beschikbaar. De openbare akten van de Burgerlijke Stand (geboorten 1811-1910; huwelijken 1811-1935 en overlijdens 1811-1960). Jaarlijks wordt weer een jaar van alle drie de soorten akten openbaar en toegankelijk via de site; Bevolkingsregisters (1810-1940), inclusief de hulpregisters (de vestigings- en vertrekregisters zijn alleen digitaal door te bladeren en niet geïndexeerd); In december 2011 werden aan dit toch al uitgebreide systeem van genealogische data de persoonskaarten en archiefkaarten over de periode 1938-1994 toegevoegd, met dien verstande dat om privacyredenen alleen die kaarten geheel openbaar zijn van personen die meer dan 20 jaar geleden zijn overleden, of - als geen overlijdens datum bekend is - die meer dan 130 jaar geleden zijn geboren. Een dynamisch systeem dus, elk jaar komen meer kaarten ter beschikking. Unieke prestatie Dit alles leidde tot een database met ruim 1,1 miljoen namen. Het tot een goed einde brengen van dit project is een unieke prestatie in Nederland. Het Streekarchief Bommelerwaard heeft in vergelijking met veel andere archiefdiensten een relatief klein werkgebied van momenteel ca. 50.000 inwoners. Bij de beoordeling en vergelijking van de prestatie moet er echter rekening mee worden gehouden dat de personele en financiële middelen van de dienst ook buitengewoon bescheiden zijn. Er zijn veel grotere archiefdiensten met een veelvoud aan primaire genealogische bronnen, maar die beschikken ook over een veelvoud aan middelen en zijn desondanks ten aanzien van het ontsluiten van die bronnen nog lang niet zo ver als het Streekarchief Bommelerwaard. Verdere plannen Met dat alles worden genealogen behoorlijk in de watten gelegd. Natuurlijk blijft er nog wel wat te wensen over. De lidmatenregisters zijn al wel gedigitaliseerd en door te bladeren op de site, maar het streekarchief wil die ook graag met behulp van vrijwilligers indexeren. Inmiddels is daar een begin mee gemaakt. Verder staat op het programma de bewerking van het obituarium (dodenboek) van de Sint-Maartenskerk te Zaltbommel over de jaren 1303-1569, waarin meer dan 6000 namen voorkomen. Het register is al gedigitaliseerd en op de website door te bladeren en een begin is gemaakt met het invoeren van de namen in het register, samen met een transcriptie van de Latijnse passages van het origineel en een Nederlandse vertaling. Echte Bommelerwaarders Jan Buylinckx I Uitsnede uit de Burgerlijke Stand van Zaltbommel. Op 28 oktober 1863 trouwde de Franse impressionistische schilder Edouard Manet op het stadhuis in Zaltbommel met de Bommelse beiaardiersdochter Suzanne Leenhoff. evens werd die dag gevierd dat de dienst alle primaire genealogische bronnen heeft gedigitaliseerd, geïndexeerd en kosteloos voor iedereen toegankelijk gemaakt op die website. De scans zijn gratis te downloaden en te printen. Het betreft: De doop-, trouw- en begraafregisters (DTB) van vóór 1811. Als extra service is de indexatie van de oudere registers en de registers in het Latijn vrijwel geheel voorzien van transcripties van de inschrijvingen. De afgelopen jaren heeft de dienst bovendien tientallen moeilijk bereikbare DTB-registers geleend van kerkgenootschappen en het Bisschoppelijk Archief in Den Bosch, en deze verwerkt in dit systeem. Daarnaast zijn de burgerlijke huwelijken uit de oud-rechterlijke archieven en de begraafinschrijvingen in kerkrekeningen gescand en in het systeem ingevoerd; Om de aandacht op de uitgebreide genealogische zoekmogelijkheden op de website te vestigen, werden onderzoekers uitgedaagd om kwartierstaten in te sturen van nog levende personen waarvan de dertig voorouders allemaal in de Bommelerwaard zijn geboren. Uiteindelijk konden zestien kwartierstaten worden opgenomen in het boekje Echte Bommelerwaarders. Jan Buylinckx streekarchivaris Bommelerwaard. nummer 1 2012 23

Archievenblad | 2012 | | pagina 23