Een directe relatie tussen de erkenning van UNESCO en de Verklaring van de Rechten van de Mens is er simpelweg niet. De Verklaring plaatst echter niet "effectief archiefmanagement in de positie als essentiële voorwaarde voor goed bestuur in het particulier bedrijfs leven". Waar het NA naar refereert is: "het beheer van archieven wordt gewaardeerd en deskundig uitgevoerd door alle instanties, privaat of publiek (...)."22 Terugkomend op het eerder besproken mechanisme van regionaal naar universeel, zien we hier een voorbeeld van herinterpreteren in een regionale context (zie figuur 2). Follow the leader Ook hier is weer sprake van 'het' collectieve geheugen, maar ook dat archieven belangrijk zijn bij het handhaven van mensenrechten? In de Verklaring worden geen mensenrechten genoemd, wel burgerrechten, wat iets heel anders is. Een directe relatie tussen de erkenning van UNESCO en de Verklaring van de Rechten van de Mens is er simpelweg niet. Tot slot Uit analyse is gebleken dat de Universele Verklaring niet voor de gehoopte publieke impact heeft gezorgd. Binnen het archiefwezen is het beeld nauwelijks beter; op fora voor informatieprofessionals leeft het onderwerp niet. Waar er binnen het Nederlands archiefwezen wel rucht baarheid aan wordt gegeven, roepen de reacties veel vragen op. Als we het palet van interpretaties (zie figuur 1) vanuit een archiefwetenschappelijk perspectief bekijken, dan kan men duidelijk archi- vistische theorieën koppelen aan de besproken interpretaties. Met archieven in de hand de mensenrechten handhaven (Gelders Archief) is nauw verwant met de opvattingen van de Amerikaanse archiefwetenschapper Jimerson.26 In zijn boek The Power of Archives stelt hij dat archivarissen hun vak moeten uitoefenen in het teken van sociale rechtvaardigheid in de samenleving. De interpretatie van het NA is vanuit nagenoeg de gehele archiefwetenschap te bestrijden. Het collectief sociaal geheugen bestaat immers niet en al zeker niet in relatie tot enkel archieven. Hoe ernstig is het interpretatieverschil tussen de ICA en het NA? Binnen de Nederlandse context betekent dit een verschil van inzicht tussen de KVAN (als medeopsteller van de Nederlandse vertaling) en het NA. Dit is ernstig omdat het NA als leidende sectorinstelling en de Uit analyse is gebleken dat de Universele Verklaring niet voor de gehoopte publieke impact heeft gezorgd. KVAN als leidende beroepsorganisatie van mening verschillen over zoiets cruciaals als het belang van archieven voor de samen leving. Daarnaast laat de analyse zien dat het NA een extra verantwoordelijkheid draagt voor de beeldvorming buiten het archiefwezen. De interpretaties van de VNG en de VVBAD zijn immers gebaseerd op die van het NA. De rol van het NA in het hierboven beschreven mechanisme (zie figuur 2) blijkt cruciaal te zijn. Misschien is het wel opportuun om een nationale conferentie te organiseren over [ïn'^ïnru te KIA 5PA Maring ICA UNESCO Universele Vcrkkrltid Diffuus Eindiichap. van interpre ra ti ds besturen in het particuliere bedrijfsleven en eenvoudige toegankelijkheid van informatie voor burgers."21 Waar deze (politiek of ideologisch gemo tiveerde) interpretaties (zie figuur 1) toe kunnen leiden, zijn de volgende bericht gevingen over de Universele Verklaring bij belangrijke actoren, zoals de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG): Archieven hebben een sleutelrol in administratieve openheid en demo cratische verantwoording. Daarnaast zijn ze de bewaarplaats van het collectieve sociale geheugen. "23 Deze zinsnede lijkt verdacht veel op de voorgaande van het NA, met dien verstande dat de VNG er "de bewaarplaats van het collectieve sociale geheugen" van heeft gemaakt. Waarna de vervelende twijfel ontstaat of de VNG archieven in de fysieke context interpreteert, als zijnde archiefinstellingen, of in een abstracte context. Onze Belgische collega's lijken ook de berichtgeving van het NA te volgen. De Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief Documentatie (VVBAD) bericht het volgende over de Verklaring: "Het benadrukt de belangrijke rol van archieven voor administratieve transparantie en democratische verantwoording, evenals voor het behoud van het collectieve sociale geheugen. "24 Alweer het collectieve geheugen, welke niet in de Verklaring staat en überhaupt niet bestaat. Onder de archiefinstellingen is het Gelders Archief de enige die over de Verklaring bericht: "Het archief is bovendien het collectieve geheugen van de samenleving en een bron van historische informatie. Daarnaast zijn archieven van belang bij het handhaven van mensenrechten. Door de UNESCO-erkenning is er een directe relatie met de universele Verklaring van de Rechten van de Mens gekomen.25 Nationale intefpfeütJr ■tiehochr.' jan eenduidii^ieid Regionale tntwprelittai Figuur 2: Ontwikkeling en gevolg 'Universele Verklaring over Archieven' in Nederland. nummer 1 2012 21

Archievenblad | 2012 | | pagina 21