Erfgoed Het vernieuwen van erfgoedinstellingen door de inzet van jongeren Waarom zou je als instelling jongeren over de vloer willen hebben? Wat wil je daar nu mee bereiken? In opdracht van Erfgoed Nederland en met subsidie van Stichting Doen zijn vijf musea en één archief bezig met een experiment: in het project Jong Erfgoed worden jongeren ingezet om de eigen organisatie te vernieuwen. De jongeren worden via de maatschappelijke stage aangetrokken. Deze andere ogen kun je gebruiken om eigen, vastgegroeide patronen te door breken. Bovendien hebben jongeren kennis van onderwerpen waar een museum of archief niets van weet. Maak gebruik van hun krachten. Nieuwe verbanden De vele nieuwe (online) media stellen erfgoedinstellingen in staat om op andere wijze met hun publiek om te gaan en nieuwe verbanden te leggen. Deze keur aan mogelijkheden kan intimiderend zijn als je niet goed begrijpt wanneer welk medium in te zetten. Hoe zinnig is het aanmaken van een fanpagina op Facebook? Waar gebruik je Twitter voor? Jongeren weten haarfijn welke keuzes handig zijn en welke media hot of inmiddels hopeloos achterhaald zijn. In het Stadsarchief Amsterdam bijvoorbeeld, worden voor een online Europees fotoalbum (www.fotorally.eu) door jongeren foto's uit het privébezit van ouderen ingescand en voorzien van bijbehorende verhalen. Het gebruik van nieuwe media is immers voor veel ouderen te ingewikkeld. Erfgoed als ontmoeting faciliteren? Jongeren kunnen dienen als rol model en kunnen helpen met het bereiken van andere groepen in de samenleving. Het Westfries Museum in Hoorn bijvoor beeld, betrekt jongeren bij het bereiken van ouderen die door lichamelijke klachten het museum niet kunnen bezoeken. De jongeren gaan met een zelf samen gestelde koffer met collectie naar hen toe en vertellen over de inhoud. Het museum realiseert met dit experiment een duur zame driehoeksrelatie. Dit geldt ook in het voorbeeld van het Stadsarchief Amsterdam: "Wij geloven erin dat we met deze stage invulling de jongeren ook daadwerkelijk kunnen raken." Democratisering Inbedding Karien van Schaik I Jongeren aan de slag bij het Amsterdam Museum (coll. Amsterdam Museum). Vernieuwing binnen erfgoedinstellingen gaat niet over één nacht ijs. Dat hoeft ook niet. Jongeren kijken met andere ogen. Als erfgoedinstelling ben je tegenwoordig bezig met je maatschappelijke rol. Waar kun je van toegevoegde waarde zijn in je eigen gemeenschap? Welke vragen komen er vanuit de samenleving en hoe kun je dit Wellicht voornamelijk door veranderingen in het onderwijs is de leerling van nu beter toegerust op het leggen van verbanden tussen onderwerpen en voorwerpen, dan de klassiek geschoolde leerling van vroeger. Er komen steeds meer software matige oplossingen buiten de reguliere collectieregistratiesystemen om, die het mogelijk maken informatielagen toe te voegen en daarmee andere betekenissen toe te kennen. In het Amsterdam Museum worden leerlingen ingezet om de online collectie van het museum te taggen, een klus die tot voor kort was voorbehouden aan museummedewerkers. Niet alleen komen de medewerkers op een positieve manier in aanraking met de jongeren, de online collectie wordt ook beter door zoekbaar en het museum komt erachter wat de leerlingen aanspreekt aan de Amsterdamse collectie. Foam (Fotografiemuseum Amsterdam) omschrijft het als de "democratisering van het museum". Jongeren krijgen via Foam de mogelijkheid hun mening te laten horen over het museum en over het voor hen ontwikkeld lesmateriaal. Zo hebben ze direct invloed op de toekomst. De ervaringen bij de zes erfgoed organisaties met het inzetten van jongeren zijn zeer positief. Voor jongeren is de diepte ingaan vaak een nieuwe ervaring en dat wordt gewaardeerd. Iedereen leert van elkaar. Juist het beklijven in de organisatie is nog een punt van aandacht. Hoe kun je zorgen dat de behaalde resultaten een blijvende impact hebben op de gang van zaken in de organisatie? Binnen de publieksafdelingen van de erfgoed instellingen is vaak wel duidelijk wat de meerwaarde van dit soort experimenten is. Het op de agenda van de directie krijgen, is de volgende stap. Een verdienmodel kan hierbij van pas komen. Het koppelen van inhoudelijke resultaten aan kwantitatief meetbare resultaten (in aantallen en in geld) zorgt voor heldere argumenten voor inbedding. Het experiment bij de zes instellingen loopt nog tot en met september 2012. Karien van Schaik Erfgoed Nederland. 18 2012 nummer 1

Archievenblad | 2012 | | pagina 18