Archieven in het veld Bezuiniging of herverdeling? Bezuinigen op de toekomst De twee grootste posten op elke begroting zijn de huisvesting en het personeel. BRAIN: zestien instellingen (van de 26 die met bezuinigingen te maken krijgen) gaven aan dat de bezuinigingen gevolgen zullen hebben voor de bezetting. Sommige al direct in 2012 (11 instellingen), bij anderen in de jaren daarna (4, met name grotere instellingen). Het betreft hier ID-banen (WIW/WSW), tijdelijke contracten en banen die verdwijnen (FPU/pensioen, natuurlijk verloop) en niet verder worden ingevuld. Het aantal fte dat verdwijnt, blijf beperkt tot zo'n 5-10% van de totale bezetting (gemiddeld 1,8 fte). In absolute fte's zullen de 26 respondenten in totaal zo'n 48 fte verliezen. De functies die verdwijnen, raken vooral de niet-kerntaken, zoals educatie en communicatie. Het niet invullen van vacatures leidt bij ons toch wel tot een dramatische conclusie: archiefdiensten overleven ten koste van toekomstige archivarissen. Als in elk archief een vacature niet wordt opgevuld, is dat een volledige generatie archiefstudenten. Wat huisvesting betreft zijn er niet veel mogelijkheden, maar bijvoorbeeld de aanwas van archieven kan worden ondergebracht bij andere archiefdiensten die depotruimte over hebben. Dat mes snijdt aan twee kanten: het onderbrengen van het archief is goedkoper dan nieuwe depotruimte realiseren, en de verhurende partij heeft extra inkomsten. Kansen? de regeling is bepalend voor de ernst van de zaak. Het niet toekennen van de trend (salarisverhoging en dergelijke) is zo'n beetje de meest bescheiden variant, maar overal wordt hoe dan ook bezuinigd. Van de archiefdiensten die we spraken, hebben slechts twee grote gemeentelijke archiefdiensten als gevolg van bijzondere lokale omstandigheden te maken met bezuinigingen die de 10% ruimschoots overstijgen. De grootste bezuinigingen lijken voornamelijk bij gemeentelijke diensten te moeten worden doorgevoerd. In het artikel van een jaar geleden hadden de RHC's een korting op de rijksbijdrage in het verschiet van 25%, omdat het Rijk niet langer wilde bijdragen. De provincies moesten maar opdraaien voor de RHC's (decentralisatie) en de bijbehorende kosten, maar die hadden daar op voorhand natuurlijk geen zin in. De verwachte korting was dan ook niet minder dan desastreus. Onderhandelingen hebben er uit eindelijk toe geleid dat de korting van tafel ging: de bijdrage van het Rijk was 5 miljoen en zou 5 miljoen blijven. Tijdens deze onderhandelingen heeft het Nationaal Archief echter bedongen dat ook zij recht krijgt op een deel, om tegemoet te komen aan de kosten voor de archieven van het voormalige rijksarchief van Zuid-Holland. De 'bezuiniging' van 2,75% die RHC's nu moeten doorvoeren, is dus geen bezuiniging door het Rijk op het archief wezen, maar een nieuwe verdeling van dezelfde middelen. De bezuinigingssoep werd toch niet zo heet gegeten als opgediend. Bij de RHC's resteert nu nog een bezuiniging van in de meeste gevallen nog geen 3%. Bij de gemeentelijke instellingen was en is het beeld wisselender, maar in de meeste gevallen schommelen de bezuinigingen zoals gezegd tussen de 3% en 10%. Bezuinigingen: bedreiging of kans? (foto part. coll.). Uiteraard ziet 'men' kansen. Samen werking, schaalvergroting, depotverhuur, delen van faciliteiten en dergelijke worden vaak genoemd. Verhoging van inkomsten, bijvoorbeeld door crowdfunding, een stichting 'vrienden' en/of sponsoring, worden als bijkomstige voordelen gezien maar niet als structurele oplossing. Verhoging van inkomsten uit de verkoop van kopieën/ reproducties (scanning on demand enzovoorts) wordt evenmin als dé oplossing voor de bezuinigingen gepresenteerd. Over fondsenwerving/ derde geldstroom wordt verschillend gedacht, want: het is altijd tijdelijk geld en er staat steeds een prestatie tegen over. Dus je krijgt meer geld maar je moet meteen ook meer doen. Het is een goede manier om nieuwe ambities te realiseren, niet om te bezuinigen. Verschuivingen zijn er van fysieke naar digitale dienstverlening. Medewerkers zullen bereid moeten zijn om bij te springen in werk dat nieuw voor ze is, omdat bijvoorbeeld een collega niet wordt vervangen. Ze zullen dan wel moeten worden bijgeschoold. Jammer dat het bij dit alles moeilijker wordt om nieuw bloed in de organisatie te betrekken. René Spork redacteur Archievenblad en projectleider bij het Gemeentearchief Rotterdam. Ivo Zandhuis redacteur Archievenblad en zelfstandig adviseur/projectleider (www.zandhuis.nl). 14 2012 nummer 1

Archievenblad | 2012 | | pagina 14